Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Napisz list do…

30.listopad 2016
Napisz list do…

No właśnie do kogo? Kto przynosi prezenty na Boże Narodzenie? Mikołaj, Aniołek, Dzieciątko, a może Gwiazdor? Listopad to najlepszy moment na to, aby wreszcie dowiedzieć się do kogo należy wysłać listę swoich upragnionych świątecznych prezentów. Przy okazji tego artykułu dowiemy się też, kto przynosi prezenty w innych krajach.

Jak to wygląda w innych krajach?

Czechy i Słowacja

24. grudnia prezenty przynosi przez okno Ježíšek (czyli podobnie jak na Śląsku – Dzieciątko Jezus).

Rosja

W Rosji 7 stycznia prezentami obdarowywuje grzeczne dzieci Dziadek Mróz. Zgodnie z legendą przyjeżdża we swych saniach, wraz ze Śnieżną dziewczyną.

Szwecja

Tam prezenty rozdaje skrzat, który potrafi przeobrazić się w wąsatego kozła. Nazywa się Jultome i jest bardzo stary.

Finlandia

Prezenty w Finlandii przynoszą małe krasnuludki i dziadek o imieniu Ukko.

Hiszpania

Tutaj prezenty rodają Trzej Królowie, których hiszpanie nazywają Los Reyes Magos.

Argentyna

Argentyńskie dzieci zgodnie z tradycją kładą przed wejściem do swego domu siano i wodę. Prezenty przynosi im koń imieniem Magi.

Ameryka

Amerykanom prezenty rozdaje komercyjna postać, której podobiznę można kupić w każdym kraju – Santa Claus. Pojawia się też w różnych reklamach telewizyjnych. Zgodnie z legendą Santa Claus powinien przyjechać w saniach ciągniętych przez renifery, z których każdy ma swoje imię. Sanie są oczywiście wypełnione prezentami aż po brzegi.

Boże Narodzenie

Tradycje wigilijne

Najbardziej znane tradycje bożonarodzeniowe to oczywiście: 12 potraw na wigilijnym stole, siano pod obrusem i puste miejsce/talerz dla nieznajomego. Na wigilijnym stole powinno znaleźć dwanaście potraw. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Te najbardziej tradycyjne, znane w całej Polsce to: barszcz z uszkami, karp smażony i w galarecie, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, kluski z makiem, cukrem i miodem, makiełki oraz kompot z suszonych owoców (tzw. kompot wigilijny). Na wschodzie Polski na stole pojawia się również kulebiak, gołąbki i kutia. Na Śląsku bardzo lubiana jest moczka, czyli piernik rozgotowany w mleku z miodem oraz makówki. 

Zgodnie z polskim zwyczajem potrawy wigilijne powinny być postne, czyli bezmięsne. Na stole zostawia się również dodatkowe nakrycie. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. 

Zwyczaj wkładania siana pod obrus wywodzi natomiast jeszcze z czasów pogańskich. Oczywiście w Wigilię nie może zabraknąć łamania się opłatkiem, ani śpiewania kolęd, takich jak: "Wśród nocnej ciszy”, „Cicha noc", "Bóg się rodzi", "Lulajże Jezuniu", "Przybieżeli do Betlejem", czy "Jezus Malusieńki".

List do (...)

Pisanie listów do Mikołaja, Gwiazdora, Aniołka, czy Dzieciątka również należy do świątecznych tradycji. W internecie znajdziesz wiele stron internetowych, z których nie tylko możesz im posłać wiadomość, ale również otrzymać od nich odpowiedź. To idealny sposób na dzieci, które wątpią w istnienie Mikołaja (czy też Dzieciątka). Wymyślając prezenty dla siebie i swoich bliskich, bądź kreatywny i ogryninalny. Prezent nie musi być drogi, ważne żeby sprawił radość. Może to być dobra książka, drobiazgi do domu itp.

Santa Claus i Coca-Cola

Legenda głosi, że czerwony kostium Santa Clausa powstał w fabryce Coca Coli, ale to nie prawda. Ponoć kiedyś Santa Claus nosił i inne kolory, na przykład zielony, niebieski, brązowy, ale to czerwony zawsze lubił najbardziej. Obecna postać Santa Clausa została opublikowana 1 stycznia 1881 roku. W tym samym roku pojawił się najbardziej znany obraz Santy, przedstawiający go z wielkim czerwonym brzuchem, palącego fajkę, niosącego na ramieniu worek pełen zabawek. Od tamtej pory wielu artystów malowało Santa Clausa w czerwono-białym kostiumie. Coca cola wykorzystała ten motyw po raz pierwszy już około 1920 roku i robi to do dzisiaj. W 1995 roku pojawiła się „świąteczna ciężarówka Coca- Coli”, czerwona, pokryta motywem Santy Clausa w czerwono-białym stroju.

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: