Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Mózg kobiety kontra mózg mężczyzny

15.styczeń 2018
Mózg kobiety kontra mózg mężczyzny

Dlaczego kobiety i mężczyźni są tak różni? To przez ich sposób myślenia? A może ma z tym coś wspólnego prawa i lewa półkula? Spróbujemy się dowiedzieć, dlaczego kobiety nie potrafią tak dobrze czytać map, a mężczyźni okazują za mało empatii.

Ponoć mózg przeciętnego mężczyzny ma większą objętność, niż mózg kobiety, nawet jeżeli są tego samego wzrostu. Istnieje wiele badań, których celem jest określenie podstawowych różnic pomiędzy mózgiem kobiety a mężczyzny. Wyniki są jednak bardzo rozbieżne, zatem trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „dlaczego mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus”. Wielkość mózgu w zależności od płci jest wciąż gorącym tematem do dyskusji nie tylko w środowisku naukowców. Powinniśmy zatem sceptycznie podchodzić do stwierdzenia, że mężczyźni są mądrzejsi od kobiet, tym bardziej, że nie istnieje zbyt wiele dowodów potwierdzających, czy zaprzeczających tej teorii.

Mózg kobiety różni się od mózgu mężczyzny, to już wiemy, jednakże jakie są podstawowe różnice?

  • Nawigacja przestrzenna jest o trochę lepsza u mężczyzn, niż u kobiet.
  • Kobiety mają zazwyczaj większy zasob słów, niż mężczyźni.
  • Kobiety mają zdecydowanie gorsze wyniki w testach sprawdzających zdolności przestrzenne.
  • Mężczyźni wolą zabawki, które posiadają koła, podczas gdy kobiety w dzieciństwie wybierały raczej pluszowe zabawki.
  • Mózgi kobiet są lepiej zorganizowane, potrafią efektywniej przetwarzać informacje.
  • Ciąża może w znaczący sposób wpłynąć na mózg kobiety.
  • U większości ludzi zdolności językowe znajdują się w lewej części mózgu.
  • Prawa strona dba o czujność, pamięć, rozwagę i umiejętność rozwiązywania problemów.

Dwie półkule

Być może nie masz dominującej połówki, ale Twój mózg naprawdę rozdzielony jest na dwie półkule, lewą i prawą. Lewa i prawa półkula nie są takie same. Są wszak do siebie podobne. Większość procesów, które zachodzi po lewej stronie, odgrywa się po prawej i odwrotnie. Naukowcy wciąż próbują zrozumieć pełen zakres różnic pomiędzy obiema półkulami i pomiędzy ludzmi o różnych rodzajach asymetrii w mózgu. W internecie znajdziesz nieskończoną ilość blogów i artykułów na ten temat. Znajdują się tam również quizy, dzięki którym czytelnik dowie się, jakim jest typem człowieka.

Lewa półkula

Lewa półkula to ta kreatywniejsza i bardziej twórcza. Lewa strona naszego mózgu steruje prawą stroną naszego ciała, a prawa strona naszego mózgu steruje lewą stroną naszego ciała. Jeżeli masz problemy ze wzrokiem, z pewnością zainteresuje Cię fakt, że nerwy z lewej strony obojga oczu łączą się z lewą stroną mózgu, a nerwy z prawej strony obojga oczu łączą się z prawą stroną mózgu. Wszelkie dotychczas wykonane badania potwierdziły, że ludzie, którzy mieli problemy z nauczeniem się nie tylko obcego języka, ale też rodzimego, mieli tendencję do uszkadzania określonych rejonów na lewej półkuli ich mózgu. Rejony, o których mowa, są ważne w procesie przetwarzania języka i potwierdzają, że język żyje w lewej półkuli. Człowiek z uszkodzoną lewą półkulą nie będzie w stanie zrozumieć dowcipów, ani niewerbalnych insynuacji. Na przykład nie musi zrozumieć, co to oznacza, kiedy ktoś splata ręce. Może też powiedzieć coś nieodpowiedniego w nieodpowiednim czasie, albo przerywać innym ich wypowiedzi.

Prawa półkula

Prawa półkula odpowiada za logiczne myślenie. Uszkodzenie prawej strony mózgu może spowodować problemy z pamięcią, rozwiązywaniem problemów itp. Oprócz tego uszkodzenie prawej półkuli może skutkować wylewem, rakiem, infekcją i traumatycznym zranieniem mózgu. Jeżeli spotkasz kogoś, kto ma problemy zdrowotne związane z uszkodzeniem prawej półkuli, zadawaj mu dużo pytań, postaraj się być sarkastyczny, lub używać abstrakcyjnego języka, jeśli jest to możliwe. Jak już wspominliśmy, prawa strona odpowiada za czujność, pamięć, rozwagę i umiejętność rozwiązywania problemów.

mózg kobiety vs mózg mężczyzny

Przyjrzyjmy się dokładniej, jakie są różnice pomiędzy mózgiem kobiety i mężczyzny:

Wielkość mózgu

Wielkość mózgu nie ma żadnego wpływu na iloraz inteligencji jego właściciela. Jest to jedynie różnica fizyczna, za którą odpowiedzialna jest struktura fizyczna, mężczyźni mają więcej mięśni, dlatego potrzebują kierować większą liczbą neuronów. Kobiety mają ponoć o około cztery procent mniej komórek w mózgu niż mężczyźni.

Komunikacja

Kobiety częściej używają mowy niewerbalnej, empatii i oczywiście swoich emocji. W odróżnieniu od kobiet mężczyźni potrafią lepiej skupiać się na rozwiązywaniu konkretnego zadania i są dokładniej skupieni na jednym, konkretnym celu. Natomiast kobiety potrafią skupić się na więcej niż jednej czynności i więcej niż jednym doznaniu. Mężczyźni i kobiety komunikują i reagują w zupełnie inny sposób.

Percepcja przestrzenna

W tej dziedzinie zdecydowanie prym wiodą mężczyźni, o tym wie chyba każdy. Panowie mają bowiem większy płat ciemieniowy niż kobiety.

Matematyka

Kobiety potrafią lepiej wychowywać swoje dzieci, mężczyźni potrafią lepiej radzić sobie z matematyką i liczbami już od najmłodszego wieku. Oczywiście istnieją wyjątki, ale zazwyczaj to właśnie chłopcy lepiej radzą sobie z rachunkami w szkole.

Języki

Kobiety mają lepsze zdolności wysławiania się, dzięki czemu łatwiej uczą się języków obcych. Potrafią bowiem wszelkie informacje językowe przetwarzać w obu półkulach, w odróżnieniu od mężczyn.

Ból i odczucia z nim związane

Kiedy mężczyzna ma katar, umiera i nie potrafi sobie nawet wyobraźić bólu, przez który musi przechodzić kobieta, na przykład podczas porodu. Mężczyźni reagują na ból w prawej półkuli, kobiety w lewej, dlatego właśnie ból odczuwamy w zupełnie inny sposób.

Mężczyźni i kobiety różnią się nie tylko fizycznie, ale też psychicznie i być może właśnie dlatego nie potrafią bez siebie żyć. Przeciwieństwa się przecież przyciągają. Nie zastanawiaj się więc dłużej i znajdź swoją drugą połóweczkę w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Białymstoku czy Szczecinie.

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: