Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Moda na morsa, czyli o sportach zimowych, które podbiły serca Polaków

5.luty 2021
Moda na morsa, czyli o sportach zimowych, które podbiły serca Polaków

Choć teraz już zdecydowano się na próbę otworzyć stoki narciarskie, to wcale nie oznacza, że wcześniej siedzieliśmy zamknięci w domach. Modne stały się inne, wcześniej mało znane lub już zapomniane, sporty zimowe. Jakie? Być może wypróbowaliście już któreś z nich?

Polacy nie lenie, iż mimo trwającej epidemii i obostrzeń, zajęcie sobie znajdą. Nie od dziś wiadomo, że kreatywny z nas naród. Tegoroczna zima jest wyjątkowo piękna i naprawdę szkoda nie korzystać z możliwości, które nam oferuje. Jeszcze do niedawna co prawda nie było możliwe jeżdżenie na nartach, ale z pewnością udało wam się zauważyć, że w okresie epidemii stały się modne również inne spoty zimowe...

Morsowa gorączka

Jeśli posiadasz konto na mediach społecznościowych i regularnie oglądasz telewizję z pewnością nie mogłeś nie zauważyć panującej obecnie w naszym kraju mody na morsowanie. O czym mowa? Jest to nic innego jak zanurzanie się w lodowatej wodzie. Oczywiście wszystko odbywa się na zewnątrz i to w porze jesienno-zimowej. Brzmi to dość drastycznie, ale wbrew pozorom może to mieć naprawdę pozytywne skutki dla naszego organizmu. Osoby praktykujące morsowanie nazywamy, nie inaczej, niż oczywiście – morsami. Zazwyczaj są oni ubrani w stroje kąpielowe, na głowach mają czapi a na rękach rękawiczki. Chodzi o to, aby nie tracić ciepła przez te części ciała.

Od czego zacząć?

Zastanawiasz się, czy to sport odpowiedni dla ciebie? Najpierw powinieneś tę decyzję skonsultować ze swoim lekarzem. Musi on wykluczyć choroby kardiologiczno – naczyniowe. Pamiętaj bowiem, że nagły spadek temperatury organizmu wymaga prawidłowej pracy serca. Jeśli już jesteśmy zdecydowani na rozpoczęcie przygody z morsowaniem a lekarz nie widzi przeciwskazań, pozostaje już tylko przygotowanie się do kąpieli.

Jak się przygotować do morsowania?

Tak, jak w przypadku wszystkich sportów, najważniejsza jest systematyczność. Powinieneś też stopniowo stawiać poprzeczkę coraz wyżej. Nie wskakuj jednak od razu na dłuższy czas do lodowatej wody, ponieważ skutki mogą być opłakane – mogą pojawić się odmrożenia lub hipotermia. Lekarze zalecają też krótką rozgrzewkę przed każdym morsowaniem, możesz np. trochę się porozciagać, wypróbować ćwiczenia areobowe lub po prostu zdecydować się na krótki bieg truchtem. Początkujące morsy nie powinny wchodzić do lodowatej wody na dłużej niż 5 minut. Do wody wchodzimy zdecydowanym krokiem, nie tracimy czasu na przyzwyczajanie się do wody, ponieważ narażamy się tym samym na zbędne wychładzanie organizmu. Woda powinna nam sięgać po pachy. Ręce kładziemy na głowie, nie możemy ich zanurzyć. Tuż po morsowaniu napij się gorącej herbaty lub innego ciepłego napoju i ogrzej ciało kocem. Ważna jest również temperatura wody. Najbardziej przyjemna dla początkujących będzie taka, która ma -8 stopni Celsjusza. Morsy, które dopiero zaczynają swoją przygodę z lodowymi kąpielami, powinni wskakiwać do wody 3-4 razy w tygodniu. Przypominamy, że każda sejsa nie powinna trwać dłużej niż 5 minut.

Wydaje się to oczywiste, jednak warto wspmnieć – przed morsowaniem nie należy spożywać alkoholu, substancji odurzających, kofeiny ani innych środków, które mogą wywołać zwiększony przepływ krwi.

Dlaczego warto spróbować?

Morsowanie ma wiele zalet. Regularne hartowanie ciała zimną wodą może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jaki? Przede wszystkim:

  • zwiększona odporność organizmu – narażony na mróz orgaznim z czasem staje się o wiele bardziej zahartowany i odporny na różnego rodzaju infekcje;
  • lepsza wydolność układu sercowo – naczyniowego – podczas pobytu w zimnej wodzie nasz organizm poszerza naczynia oraz żyły, co skutkuje poprawą krążenia;
  • poprawa cery – poprawa krążenia sprawia, że nasza skóra lepiej pozbywa się wszelkich toksyn;
  • lepsza koncentracja i obniżenie poziomu stresu – udowodniono, że regularne morsowanie ma pozytywny wpływ na neurotransmitery w naszym ciele;
  • morsowanie pomaga pozbyć się kontuzji – rozszerzenie naczyń krwionośnych sprawia, że składniki odżywcze w tkance lepiej transportują składniki odżywcze w naszym organizmie. Wszystko to przyśpiesza regenerację i zmniejsza stany zapalne.

Udało nam się przekonać cię do morsowania? W takim razie do dzieła! Pamiętaj tylko o systematyczności, a przede wszystkim – o wspomnianych przez nas wyżej zasadach bezpieczeństwa.

Biegówki zamiast zwykłych nart

Zamknięcie stoków narciarskich sprawiło, że pojawiło się w naszym kraju zdecydowanie więcej fanów nart do biegania, czyli tzw. biegówek. Jest to też doskonała zimowa alternatywa dla biegaczy, którzy chcieliby wpróbować czegoś innego. Trasy dla biegaczy narciarskich prowadzą zazwyczaj leśnymi ścieżkami. Są one rozdzielone na trasy dla zaawansowanych oraz dla początkujących lub tych, którzy uprawiają ten sport w ramach relaksu. Biegówki można wypróbować nie tylko w górach, ale również na nizinach. Zatem zamiast siedzieć w domu, marsz na narty!

Klasyczne sanki i jabłuszka

Do mody, również wśród dorosłych, wróciły klasyczne sanki oraz jabłuszka. Na stokach narciarskich zamiast narciarzy można było spotkać ludzi zjeżdżających właśnie w ten tradycyjny sposób. Jednak osoby chcące zaznać białego szaleństwa decydowały się na jazdę na sankach wszędzie, gdzie tylko się dało, w tym np. w parkach.

Zimowe spacery

Taka zwykła czynność, która może sprawić naprawdę wiele radości. Lockdown daje się nam we znaki, każdy pragnie kontaktu z przyrodą. Dlatego nawet osoby, które wcześniej nie przepradały za spacerami, teraz decydują się na wyjście z domu w celu zwykłej, chociażby półgodzinnej przechadzki. Wbrew pozorom to bardzo dobry pomysł. Zdecydowanie lepszy, niż siedzenie w domu na kanapie i oglądanie w kółko tych samych seriali. Zamiast siedzieć w domu, wybierz się na spacer na łonie przyrody. Kto wie, kiedy znowu przyjdzie do nas taka piękna zima?

Masz ochotę wypróbować któryś z powyższych sportów, ale nie chcesz tego robić w samotności? Szukasz drugiej połóweczki, z którą mógłbyś/mogłabyś spędzać wspólnie czas? W takim razie spróbuj szczęścia na naszym portalu randkowym! Nawiąż z kimś kontakt, poznaj go/ją lepiej i umów się na pierwsze spotkanie. To naprawdę bardzo proste, tym bardziej, że rejestracja jest całkowicie DARMOWA!

[nk]

Udostępnij ten artykuł na: