Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Mit o wapnie

13.kwiecień 2018
Mit o wapnie

Wiosna to dla wielu okres kataru, obrzęków i nieprzyjemnych wysypek. Ci, których alergia nie zmusiła jeszcze do wizyty u lekarza, leczą się najróżniejszymi domowymi sposobami. Najczęściej sięgają po wapno, tylko czy to dobry pomysł?

Większość Polaków, kiedy na ciele pojawi się im tzw. pokrzywka, a z nosa zacznie się lać jak z kranu, sięga po suplement diety w postaci wapna. Być może was to zaskoczy, ale robiąc tak popełniamy wielki błąd. To, że wapno jest lekiem na alergię jest zwykłym mitem..

Calcium - fakty

Preparaty calcium, potocznie zwane wapniem lub wapnem, są dla większości z nas pierwszym ratunkiem przy objawach alergii. Prawda jednak jest taka, że zarówno polskie, jak i międzynarodowe towarzystwa alergologiczne nie zalecają zażywania wapnia w celu zmniejszenia objawów reakcji alergicznych. Wapń jest niezwykle cennym składnikiem, pomaga naszemu ciału wzmacniać kości i wspomaga pracę mięśni. Powinniśmy go więc stosować tylko w przypadku, że nasz organizm cierpi na jego niedobór, a nie wtedy, kiedy męczą nas katar i wysypka.

Kłamstwo powtórzone tysiąc razy...

Ponieważ wapń nie leczy alergii, a mimo to jest uznawany w Polsce za najlepszy lek przeciwalergiczny – można by okrzyknąć go najskuteczniejszym placebo. Ankiety przeprowadzone na różnych portalach społecznościowych potwierdziły, że aż 91% młodych rodziców stosowało wapń w przypadku wystąpienia alergii i po ukąszeniach owadów. Eksperci z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego udowodnili w 2017 roku, że calcium jako lek przeciwalergiczny tak naprawdę nie spełnia swojej funkcji. Badania przeprowadzono na chorych z podejrzeniem na alergię wziewną, rozdzielono ich do dwóch grup, z których jedna przez kilka dni przyjmowała preparat wapnia, a druga – placebo. Wynik badań był zaskakujący: obie grupy miały podobne wyniki podczas kontrolnych testów skórnych. Jaki mamy z tego wniosek? Skuteczność wapnia w walce z alergią jest porównywalna do placebo, czyli środka obojętnego dla naszego zdrowia.

Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni

Owszem, ale nie w tym przypadku. Wapń wchodzi w reakcje z wieloma lekami, najczęściej osłabia ich wchłanianie. Stosując jednocześnie wapń i leki o działaniu przeciwalergicznym, takie jak np. kortykosteroidy musisz się liczyć z tym, że efekty będą słabsze niż zwykle.

alergia sezonowa

Nie jesteśmy sami

Stosowanie wapnia jako leku przeciwalergicznego wydaje nam się oczywistością i najprawdopodobniej tak samo jest na całym świecie. Otóż nie, mit o skuteczności wapnia jest żywy tylko w naszej części Europy. Kurację wapniem oprócz nas stosują: Ukraińcy, Czesi, Węgrzy, Niemcy, Rumuni i Bułgarzy. W krajach skandynawskich, czy w Stanach Zjednoczonych nikomu nawet nie przyszłoby do głowy, że można w ten sposób leczyć alergię.

Jak prawidłowo leczyć alergię?

Skoro już wiemy, że wapń to nie jest lek na alergię, pojawia się pytanie: co w takim razie pomoże nam ją zwalczyć?

  • jeżeli to możliwe, postaraj się wyeliminować alergen ze swojego otoczenia;
  • stosuj leki przeciwhistaminowe – blokując receptory histaminowe zapobiegają powstawaniu objawów alergii takich jak: pokrzywka, swędzenie oraz obrzęk błon śluzowych;
  • glikokortykosteroidy – hamują aktywność komórek zapalnych oraz zmniejszą przepuszczalność naczyń;
  • immunoterapia swoista – odczulanie, polega na podawaniu zastrzyków podskórnych z substancją, na którą pacient jest uczulony;
  • immunoterapia nieswoista - pacientowi są doustnie podawanie antygeny bakteryjne, które powodują pobudzenie komórek układu immunologicznego.

Pamiętaj jednak, że najskuteczniejszą metodą na walkę z alergią jest wizyta u lekarza. Alergolog pomoże Ci wyleczyć lub chociaż złagodzić jej objawy. Leczenie alergii na własną rękę może być niebezpieczne nie tylko dla Twojego zdrowia, ale również życia. Umów się na wizytę w Lublinie, Bydgoszczy, Szczecinie, czy Poznaniu i zacznij cieszyć się życiem bez alergii!

[nk]

Udostępnij ten artykuł na: