Różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami są widoczne już na pierwszy rzut oka, a mimo to, równouprawnienie weszło w życie i działa już od jakiegoś czasu. W czym spoczywają te różnice? Jest coś, co nas łączy? Wiesz? Jeżeli nie, już śpieszymy z odpowiedzią.
Podstawowe różnice pomiędzy męskim i kobiecym ciałem, znajdziesz w każdym podręczniku do biologii. Jednak różnice płciowe nie ograniczają się tylko do tego, co nosimy w spodniach. Już po narodzeniu chłopcy, są więksi i cięższsi od rówieśniczek płci żeńskiej. Tak to wygląda aż do 4 roku życia, kiedy dochodzi do odwrotnej sytuacji, aby po jakimś czasie tempo dorastania się wyrównało.
Odważnik wagi znów się przeważy na stronę kobiet w okresie dojrzewania. Dziewczęta wkraczają do niego wcześniej niż mężczyźni, dokładnie pomięzy 10. a 12. rokiem życia. U mężczyzn następuje to o mniej więcej dwa lata później.
Jednak prędkość dojrzewania, wysokość, czy ciężar ciała to nie jest wszystko, natura obdarzyła nas naprawdę wieloma różnicami.
Dziewczyny natura obdarzyła wąskim pasem i szerokimi biodrami, aby mogły rodzić dzieci. Staw biodrowy jest w stanie rozszerzyć się na boki, a następnie wyrównać. Przestrzeń w środku otworzy się i stanie o 4cm szersza niż u mężczyn, tak, aby mogła przez nią przejść główka noworodka. To nie wszystko. Zwiększa się również procent tkanki tłuszczowej w ciele. Przeciętna dziewczyna ma w wieku 10 lat o 6 % więcej tłuszczu niż przeciętny chłopiec. Pod koniec okresu dojrzewania różnica ta wynosi nawet 50%. Winę za to ponoszą hormony płciowe, przez nie ciało kobiety łatwiej przerabia kalorie na tłuszcz, który się odkłada na zapasy energetyczne.
Kobiety zatem w ciągu dnia spalą mniej kalorii niż mężczyźni. Panie pozostają w tyle również z ilością krwi w ciele, mają bowiem o około 10% mniej czerwonych krwinek niż panowie.
Minimalnie jedna rzecz sprawia, że kobiece ciało jest wyjątkowe. Mianowicie człowiek jest jedynym gatunkiem zwierzęcia, którego samice mają stale pełne piersi. Naczelnym i innym ssakom ten organ powiększa się dopiero wtedy, kiedy nastaje taka potrzeba, czyli podczas karmienia mlekiem. Sutki, które mają mężczyźni są pozostałością i dowodem na to, że również panowie byli na początku swojego życia kobietami.
Radykalne zmiany w okresie dorastania pojawiają się również w chłopięcym ciele. Mają one źródło w pierwotnej męskiej potrzebie bycia zdolnym fizycznie. Doskonali się więc cały układ mięśniowy. Mięśnie chłopców, które tworzą 40-45% całej masy ciała, przechodzą przez różne etapy rozwoju, których kobiety nie doświadczają. Silniejsze stają się także ścięgna. Powiększają się serce i płuca. Winę za to ponosi testosteron, hormon, którym „wypchane” jest męskie ciało i to już w pierwszych miesiącach życia, kiedy poziom krwi jest prawie tak samo wysoki jak u dorosłych osobników.
Po narodzeniu zaczyna spadać, aby znów wzrosnąć podczas okresu dojrzewania. Testosteron stymuluje wzrost wszystkich komórek w organizmie. Również chłopięca masa kostna dzięki niemu staje się masywniejsza i cięższa. Kobiety też posiadają testosteron, lecz nie odgrywa on w ich życiu tak wielkiej roli. U mężczyzn zmienia się także głos, który obniży się aż o 1 oktawę.
Różnice w psychice obu płci zostały potwierdzone naukowo. Nasze mózgi różnią się nawet wielkością, ten męski jest o trochę większy i cięższy. Wielu uważa, że niedostatek masy mózgu kobiecego, sprawia, że nie są one tak inteligentne jak mężczyźni. Wystarczy jednak porównać mózgi niektórych martwych olbrzymów, aby zamknąć im buzie. Wielkość ludzkiego mózgu nie ma nic wspólnego z ilorazem inteligencji. Jest to różnica tylko i wyłącznie fizyczna. W stosunku do wielkości ciała, oba mózgi są praktycznie takie same.
Według wielu badaczy, istnieją wyraźne różnice w kobiecym a męskim sposobie myślenia. Podczas wykonywania tego samego zadania, w męskich głowach uruchamiają się inne procesy, niż w kobiecych. Ma to oczywiście wpływ na wybór metod i rozwiązań. Aczkolwiek kobiecy mózg jest trochę lżejszy, najnowsze badania wykazały, że w ilości neuronów, ma wyraźną przewagę nad męskim. W anatomii męskiego mózgu typowa jest aymetria hemisfer, czyli różnica pomiędzy wielkością lewej i prawej półkuli mózgu, u kobiet natomiast hemisfery są zasadniczo symetryczne.
Każda z nich pełni w mózgu swoją specyficzną funkcję. Podczas gdy u mężczyzn ich rozróżnienie jest oczywiste i bardziej indywidualne, u kobiet obie mózgowe hemisfery działają jednocześnie i uzupełniają się nawzajem. Kiedy prawa zajmuje się percepcją przestrzeni i form, lewa troszczy się o mowę i myślenie. Są one ze sobą połączone węzłem włókien nerwowych, które umożliwiają wymianę informacji pomiędzy obiema półkulami. Wymiana informacji w kobiecym mózgu jest o 10 % silniejsza niż u mężczyzn, kobiecy mózg ma także aż o 30 % więcej połączeń pomiędzy prawą i lewą hemisferą.
Im więcej takich połączeń znajduje się w mózgu człowieka, tym płynniejsza jest jego mowa, lepsze umiejętności wyrażania się oraz szerszy zasób słownictwa. Dlatego też, dziewczynki uczą się mówić szybciej niż chłopcy.
To właśnie dzięki lepszej komunikacji pomiędzy prawą i lewą hemisferą są kobiety w stanie robić kilka rzeczy jednocześnie. Mężczyźni zaś, dzięki lepszej orientacji w terenie, nie mają problemów z odnalezieniem się, bez użycia nawigacji. A inne różnice w psychice? Mężczyźni mają tendencję do dominacji, są stabilniejsi emocjonalnie, mają też większe poczucie odpowiedzialności. Oprócz tego, są szlachetniejsi i dysponują umiejętnością matematycznego myślenia. Kobiety są wrażliwsze, serdeczniejsze i potrafią lepiej odgadywać, czy oceniać innych. Są także staranniejsze i lepiej wychodzi im wykonywanie prac manualnych.
Możesz o tych różnicach podyskutować podczas dzisiejszej randki. Nie masz z kim iść? Na co czekasz? Wpróbuj naszą naukową ankietę randkową i znajdź kobietę/mężczyznę swych snów.
Źródło: https://www.livescience.com
[ivi]