Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Męczy Cię nieprzyjemny zapach z ust?

14.wrzesień 2015
Męczy Cię nieprzyjemny zapach z ust?

Nieświeży oddech to temat, którego nikt nie chce poruszać. Każdy kto ma ten problem i zdaje sobie z niego sprawę, wstydzi się za to. Otoczenie natomiast chętniej przemilczy tę kwestię, ponieważ głupio im na to zwrócić uwagę. Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust? Jest to w ogóle możliwe? Co jest jego przyczyną?

Kiedy idziemy na randkę, tym bardziej na pierwszą, jesteśmy nerwowi i zastanawiamy się co moglibyśmy jeszcze poprawić aby zrobić jak najlepsze wrażenie. Większość ludzi tuż przed spotkaniem weźmie gumę do żucia, w celu uniknięcia ewentualnej gafy. Jednakże nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę, jeżeli będziemy chcieli spędzać z nowym partnerem więcej czasu, nie możemy ciągle żuć gumy…

Z pewnością każdemu z nas kiedyś zdarzyło się mieć nieświeży oddech, czy to zjadając przekąskę z czosnkowym kremem na sylwestrowej zabawie, gdzie człowiek był świadom tego co je, czy też w kompletnie innej sytuacji, nawet nie podejrzewając tego. Jedni mają ten problem ciągle lecz mimo tego, że o tym wiedzą, nie znają sposobu na pozbycie się go. Przede wszystkim koniecznym jest dowiedzieć się, czym jest ten zapach spowodowany.

Nie zawsze możemy rozpoznać kiedy mamy nieświeży oddech. W przypadku, że koniecznie musimy to wiedzieć możemy się o to zapytać naszego dobrego przyjaciela. Jeżeli się wstydzimy lub akurat nikogo nie ma „pod ręką”, możemy wypróbować troszeczkę dziwacznym sposobem. Polega on na skontrolowaniu nici dentystycznej zaraz po wyczyszczeniu zębów, jeśli znajduje się na niej krew lub osad, jest całkiem prawdopodobne, że zapach wydobywający się z naszych ust nie jest przyjemny.

Przyczyny

Nie znajdziemy nigdzie statystyk ukazujących ilu ludzi w rzeczywistości męczy ten problem. Głównie bada się to czy człowiek uważa, że ma nieświeży oddech, czy nie.

Bakterie

Przyczyną więcej niż 80% przypadków są bakterie. Mogą one występować wraz z zapaleniem dziąseł, możemy je również znaleźć w migdałkach, gdzie żywią się resztkami jedzenia. Bakterie w jamie ustnej mogą mnożyć się także za pośrednictwem niedostatecznie czystych protez zębowych, czyli np. aparatów na zęby. Dlatego tak ważnym jest utrzymywanie ich w czystości.  Infekcje drożdżakowe również mogą powodować problemy. Warto wspomnieć także o wszelkiego rodzaju zapaleniach: dróg oddechowych (zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli), ucha środkowego, zębów, przewodu pokarmowego, zatok itd., zwłaszcza jeśli mowa jest o odmianie ropnej.

Jedzenie

Po każdym posiłku między zębami pozostają jego resztki. Pozostałości te zaczną się rozkładać i brzydko pachnieć, co więcej tworzą między zębami i na zębach osad, który jest kolejną przyczyną nieświeżego oddechu. Oprócz tego znanym wszystkim źródłem nieprzyjemnego zapachu są takie składniki jak – czosnek, cebula czy ser pleśniowy itd. Jest to spowodowane faktem, że składniki te nie dostają się tylko do naszego żołądka, ale również do krwi, a przez i to do wydychanego powietrza. Intensywność tego zapachu możemy zredukować gumą do żucia, ale nigdy go całkowicie nie zlikwidujemy, przejdzie sam kiedy tylko z ciała zostaną usunięte wszystkie pozostałości skonsumowanego produktu.

papierosy

Rozwiązanie

Nieprzyjemnego zapachu z ust możemy się pozbyć tylko wtedy, kiedy odkryjemy jego faktyczną przyczynę, do tego czasu będziemy go jedynie bardziej lub mniej skutecznie ukrywać. Możemy spróbować dojść do tego drogą eliminacji lub odwiedzić swego lekarza rodzinnego albo stomatologa.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Całkowitą podstawą jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Powinno być dla nas oczywiste, że zęby myje się minimalnie dwa razy dziennie (jeśli wiemy, że mamy problemy z odkładaniem się płytki nazębnej lub nawracającym zapaleniem dziąseł – trzy razy dziennie) a po jedzeniu dobrze by było przynajmniej wypłukać jamę ustną. Antybakteryjne płyny do płukania ust nie tylko odświeżą nasz oddech, ale także zredukują wzrost i rozmnażanie się bakterii. Nić dentystyczna oraz szczoteczka międzyzębowa również są bardzo pomocne. Możemy też wypróbować skrobak do języka, który co prawda nie wyeliminuje anaerobowych bakterii, ale pozbędzie się nieestetycznej warstwy osadu na języku.

Mimo, że nieświeży oddech nie jest zaraźliwy, całowanie się z takim człowiekiem nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem. Unikniemy tego dzięki skutecznemu przeciwdziałaniu oraz znalezieniu przyczyny.

[Lil]

Źródła:

http://www.webmd.com/oral-health/guide/change-your-breath-from-bad-to-good
http://www.webmd.com/oral-health/guide/bad-breath
http://zapach-z-ust.cz/priciny-zapachu-z-ust.html

 

Udostępnij ten artykuł na: