Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Łysienie plackowate – wróg miłości i atrakcyjności?

20.kwiecień 2018
Łysienie plackowate – wróg miłości i atrakcyjności?

Mało kto słyszał o tej dolegliwości i nic w tym dziwnego – jest bowiem wyjątkowo rzadka. Jakie są objawy? Kto może zachorować? Można to wyleczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Alopecia areata lepiej znana pod nazwą łysienie plackowate może objawiać się na różnych częściach ciała. Jest to przewlekła choroba zapalna, która dopada stosunkowo młode osoby. Około 60% pacjentów cierpiących na tę dolegliwość ma mniej niż 30 lat. W przebiegu choroby dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włósów, w ich miejsce na skórze pojawiają się rozległe plamy kształtem przypominające placki. Zmiany pojawiają się na skórze głowy, brwiach, brodzie itp.

Jakie są przyczyny wystąpienia łysienia plackowatego?

Niestety, choć lekarze i naukowcy zajmują się charakterystką tej choroby już od wielu lat, jej dokładne przyczyny nadal nie są znane. Podejrzewają jednak, że ma ona podłoże autoimmunologiczne, tzn. że układ odpornościowy zaczyna atakować mieszki włosowe, ponieważ uznaje je za „ciało obce”. Wtedy dochodzi też do wspomnianych zmian o charakterze zapalnym, które w efekcie prowadzą do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów. Łysieniu plackowatemu często towarzyszą:

  • bielactwo
  • zapalenie tarczycy (najczęściej Hashimoto – czyli autoimmunologiczne zapalenie hormonu tarczycy)
  • zapalenie jelita grubego
  • cukrzyca typu 1.
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • toczeń rumieniowaty

Jakie są objawy?

Pierwsze ogniska są małe i okrągłe. Po pewnym czasie zaczyna pojawiać się ich coraz więcej, mogą być różnej więkości, zazwyczaj jednak ich średnica nie przekracza 5-10 cm. Najczęściej występują na ograniczonej przestrzeni. Mało kiedy pojawiają się na całej powierzchni skóry głowy. Szacuje się, że tylko 14-25% chorych traci włosy na całej głowie.

Wokół ognisk wyłysienia pojawiają się tzw. włosy wykrzyknikowe, czyli krótko ułamane włosy, których oderwane końcówki są znacznie ciemniejsze i grubsze niż ich nasada. Kolejnym nieprzyjemnym objawem łysienia plackowatego jest swędzenie skóry łysiejącego miejsca. W niezwykle ciężkich przypadkach chorobie towarzyszą patologiczne zmiany na paznokciach.

Zazwyczaj po upływe 3-6 miesięcy włosy zaczynają samoistnie odrastać. Z początku mają kolor biały lub jasny blond, dopiero po 6-8 tygodniach odzyskują swój naturalny kolor. Wyleczenie choroby nie gwarantuje, że włosy znów nie zaczną wypadać. Będziemy mieli wówczas do czynienia z nawrotowym łysieniem plackowatym.

wypadanie włosów

Jak się leczyć?

Leczenie alopecia areata jest wyjątkowo trudne, długotrwałe i niestety, nie musi być skuteczne. Dobór terapii zależy od wieku pacjenta i ilości utraconych włosów. Na co najczęściej decydują się lekarze?

  • minoksydyl - płyn pobudzający porost włosów, stosuje się miejscowo, należy wcierać go w chore miejsca 2 razy dziennie.
  • fotochemioterapia (PUVA – psoraleny UVA) – pacjentowi podawany jest psoralen, czyli lek wywołujący uczulenie na światło, a później naświetla się go wyselekcjonowanymi promieniami UVA.
  • kiroterapia – należy stosować ją z wyjątkową ostrożnością, nawet krótkotrwałe nadmierne obniżenie temperatury może skutkować uszkodzeniem mieszków włosowych
  • immunoterapia miejscowa – najlepsza do tej pory udokumentowana terapia. U pacjenta wywołuje się nadwrażliwość kontaktową za pomocą silnych alergenów kontaktowych.

Wypadanie włosów trochę zmniejsza atrakcyjność człowieka, lecz pamiętaj, że człowiek, z którym się spotykasz powinien Cię kochać takiego, jakim jesteś. Wygląd się zmienia, ale serce i dusza pozostają takie same przez całe życie. Nie bój się poznać kogoś nowego, być może dzięki rejestracji na portalu randkowym znajdziesz swojego wymarzonego partnera/ wymarzoną partnerkę.

[rox]

Źródła: https://www.authorityhealth.com, http://www.poradnikzdrowie.pl 

Udostępnij ten artykuł na: