W lacie coraz więcej osób jest narażona na przegrzanie ogranizmu. Najgorsze jest przegrzanie lub udar cieplny. Ludzie często mylą przegrzanie z udarem, pomimo iż ich przyczyna jest różna, to skutki są podobne i bardzo dotkliwe.
Ciało ludźkie reguluje swoją temperaturę, poprzez wydzielanie potu. Jeśli z jakiegokolwiek powodu termoregulacja organizmu jest ograniczona, może dojść do przegrzania organizmu. Regulacja temperatury następuje na dwa sposoby: 1) rozszerzenie por skóry, dzięki czemu organizm może uwolnić więcej ciepła 2) pocenie się.
Podczas pocenia się nie tylko tracimy spore ilości wody, ale również minerały i sól, które musimy nieustannie uzupełniać. Organizm może mieć problemy z ochłodzeniem się przy wysokiej wilgoności powietrza i bardzo wysokiej temperaturze, albo gdy nie pijemy dostatecznej ilości płynów.
Całkowite przegrzanie organizmu jest często spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub przebywaniem w gorącym, źle wentylowanym pomieszczeniu. Na ryzyko takiego przegrzania organizmu są wystawieni przedewszystkim sportowcy przebywający w przepełnionych halach sportowych, a także ludzie pracujący w szklarniach itp.
Na tego typu ryzyko są także wystawieni wszyscy podróżni nieklimatyzowanymi środkami lokomocji.
Nie zapomnijmy również o naszych domowych ulubieńcach, o których czasami zapominamy zostawiając ich czekających w aucie na parkingu. (Sami w takim przypadku nie przeżyjemy w samochodzie nawet kilku minut, a pies musi niekiedy czekać czasami i pare godzin.)
Niezapominajmy o naszych podobiecznych, przegrzanie u psa jest podobne jak u człowieka.
Udar cierplny powstaje w wyniku przegrzania całego organizmu, ale z powodu długotrwałego pobytu na słońcu, po przewianiu przez wiatr. Przyczyną jest długotrwałe wystawienie na działanie promieni słonecznych, niedostateczne nawodnienie organizmu i wychłodzenie. W takim przypadku trzeba koniecznie pomyśleć o ochronie przed słońcem, a nakrycie głowy.
Przegrzanie i udar mają bardzo podobne objawy. Temperatura ciała może sięgać w obu przypadkach do 40°C, pierwszymi objawami jest ból głowy, złe samopoczucie, silne zmęczenie, zawroty głowy, nudności, zaczerwieniona skóra i wymioty. Zwiększa się częstotliwość bicia serca, a oddech staje się szybszy. W takiej sytuacji mogą wystąpować gwałtowne zmiany nastroju, halucynacje, a człowiek może stracić przytomność.
Udar cieplny może nastąpić z kilkugodzinowym spóźnieniem, a także z niektórymi podobnymi symptomami podanymi powyżej. Ponadto na zaczerwienionej skórze mogą się pojawiać bolesne bąble, ból gardła, szyi, karku, do tego migrena.
Pobyt na słońcu i fizyczna aktywność w gorącu mogą prowadzić do dalszych konsekwencji. Wyczerpanie z gorąca, które się przejawia zmęczeniem, delierium cierplnym. Wyczerpanie może być skutkiem niewystarczającej ilości płynów w organizmie. Taki stan może doprowadzać do zawrotów głowy, zaburzenia w pojmowaniu itp, te objawy się kumulują. Do tego czasami mogą dochodzić bóle brzucha. Wszystkie te objawy mogą ostatecznie prowadzić do mdłości z gorąca, a ostatecznie do utraty przytomności. Przyczyną jest zwykle niedostatecznie ukrwnienie mózgu.
Przeciwdziałać przed zawianiem można w bardzo prosty sposób. Wystarczy unikać wychodzenia na dwóch w godzinach od 11 do 15 bezpośrednio na słońce. Jeśli już musimy wyjść, dobrze jest wystrzegać się światła słonecznego. Istotne jest pić dużo płynów. Musimy sobie uświadomić, że pocąc się tracimy mnóstwo soli i mikroelementów. Dobrze jest też pić zjonizowane napoje lub mineralną wodę.
Niezapomniejcię chronić skórę. Dobrze jest stosować filtry z kremem z filtrem UV, ale także odpowiednie ubranie, które chroni przed słonecznymi promieniami. Ostatecznie dobrze jest też chronić głowę i oczy.
W przypadku jeśli dojdzie do przegrzania organizmu, należy pacjenta stopniowo i delikatnie chłocić. Najpierw należy go przenieść do chłodnego pomieszczenia, podłożyć coś pod nogi pacjenta, a następnie stopniowo kłaść na jego ciele chłodne okładny. Nie wolno zbyt gwałtownie obniżać temperatury ciała pacjenta, wystarczy obniżyć ją do 39°, nie niżej niż 38°, w przeciwnym wypadku pacjent mógłby doznać szoku termicznego lub mogło by dojść do przechłodzenia organizmu. Jeśli pacjent nie powróci do przytomności, należy wezwać pomoc lekarską, bądź pogotowie. Zbyt późne leczenie przegrzania może prowadzić do neurologicznych problemów.
[paf]