Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Lato kontra Twoje włosy

5.czerwiec 2017
Lato kontra Twoje włosy

Jak mogliśmy się już przekonać w ostatnich dniach, nadeszło lato, a wraz z nim wielkie upały. W tym okresie pełnym zabaw na słońcu i w wodzie nie zabraknie też powodów do zmartwień. Może nie wiesz, ale dla Twych włosów nie będzie to sielanka. Jak sobie z tym poradzić? My podpowiemy!

Temperatura rośnie, siła słonecznego żaru nie daje nam chwili wytchnienia, ochłody szukamy więc nad wodą, w basenach, na kąpieliskach, lub nad morzem. Wszystkie te sposoby na walkę z upałem nie wpływają pozytywnie na nasze włosy, jest to dla nich wielkie obciązenie. Jak sobie z tym poradzić? Wszyscy wiemy, jak wpływają promienie słońca na naszą skórę, ale mało kto zastanawia się nad tym, jaki wpływ mają na nasze włosy. Kontakt ze słoną, chlorowaną wodą, słonecznym (albo wręcz odwrotnie- wilgotnym) powietrzem oraz promieniowaniem słonecznym może skończyć się kołtunieniem oraz wypadaniem włosów. Oprócz tego mogą też stracić swój kolor (zmyć farbę), przez co stracą witalność, będą suche i bez życia. Więcej się pocimy, dlatego włosy stają się tłuste, może pojawić się nawet łupież. Przyjrzymy się więc, jak pomóc naszym włosom w tej trudnej sytuacji.

Jak prawie w każdej stytuacji, tutaj również ważna jest zasada: Prewencja to klucz do sukcesu.

Chroń skórę głowy

Lato, a właściwie gorące słońce, które w jego trakcie świeci najintensywniej potrafi być brutalne nie tylko w stosunku do włosów, ale też skóry głowy. Aczkowliek wielu ludzi twierdzi, że włosy w jakiś sposób chronią skórę głowy, nie jest to prawdą. Skóra głowy pod wpływem słońca ulega wysuszeniu, pojawia się łupież, dlatego niestety może się to skończyć nawet uszkodzeniem cebulek. Aby tego uniknąć, noś nakrycia głowy. Warto wspomnieć, że najlepsze będą nakrycia głowy przepuszczające powietrze, aby skóra głowy nie pociła się za bardzo. Osoby bez włosów powinny używać kremu z filtrem UV, ponieważ mogą spalić skórę głowy (zdarzyć się to może również tym, którzy mają włosy). Niezależenie od tego czy masz włosy, czy nie, nakrycie głowy ochroni Cie też przed udarem. Zatem jak to się mówi – dwa grzyby w barszcz.

Myć włosy częściej czy rzadziej?

Niektórzy mówią tak, inni siak. Kogo posłuchać? Zastanówmy się nad tym trochę... Jeżeli nie wybierasz się nad morze, codzienne mycie włosów nie będzie dobrym rozwiązaniem. Tak samo jak w ciągu innych pór roku, codziennym myciem głowy jedynie obciążasz swoje włosy, więc w efekcie może się to skończyć jeszcze gorzej. Jeśli jednak będziesz nad morzem, po każdym dniu spędzonym na plaży, powinieneś zmyć z włosów słoną wodę.

Z drugiej strony nie myć włosów wcale albo na przykład raz na tydzień to też nie najlepszy pomysł. Włosy pocą się przez cały dzień, zbiera się więc na nich więcej brudu i częściej się przetłuszczają. Skóra głowy nie może oddychać, pory się zatykają i pojawia się problem.

Jeszcze kilka dobrych rad – zanim wejdziesz do chlorowanego basenu lub kąpieliska, zamocz najpierw włosy w niechlorowanej wodzie. Nie myj ich szamponem! Ten „okradnie” Cię o wszystkie potrzebne olejki ochronne przez co włosy będą później o wiele bardziej podatne na chlor i słoną wodę. Możesz użyć szampon z zawartością kwasu ethylendiamintetraoctowego (EDTA, Ethylenediaminetetraacetic acid), pomaga zredukować szkodliwe działanie chloru. Aby słona albo chlorowana woda nie miała umożliwionego zbyt łatwego dostępu do Twoich włosów, możesz przed wejściem do niej, nasmarować włosy specjalnym ojelkiem ochronnym. Pomoże też czepek, ale wiemy, że to mało prawdopodobne, aby ktoś się na niego zdecydował...

lato kontra Twoje włosy

Unikaj chemikaliów

Po pierwsze – wybieraj naturalne kosmetyki – szampony, kondycionery, odżywki, po prostu wszystko, czym o nie dbasz. W dzisiejszych czasach używanie naturalnych kosmetyków stało się hitem, który (w odróżnieniu od innych) ma dobroczynne działanie. Wiele „zwykłych” kosmetyków z supermarketów wysuszają włosy, co w połączeniu z latem może się okazać zabójczą kombinacją. Nie farbuj też włosow zbyt często. Jeżeli chcesz zmienić kolor włosów najlepiej zrobić to na dwa miesiące przed rozpoczęciem letniego sezonu. Farba pod wpływem słońca wyblednie. Wiele kobiet decyduje się na rozjaśnianie włosów na wakacje, dla włosów to męczarnia, a słońce przecież z rozjaśnianiem poradzi sobie najlepiej samo.

Ogranicz do minimum zużycie środków zawierających alkohol i etanol, czyli na przykład lakieru do włosów, utwardzaczy itp. Wysuszają włosy. Jeśli już musisz ich użyć, nie zapomnij o odżywce.

Co jeszcze warto zrobić dla swoich włosów?

  • unikaj innych źródeł ciepła (suszarka, lokówka, prostownica itd.)
  • obetnij je (i tak ze zniszczonymi końcówkami nie wyglądają dobrze)
  • chroń je przed słońcem (noś nakrycie głowy)
  • pij dużo wody, nawodnienie w lecie ważne jest nie tylko dla Twojego ciała, ale również dla Twoich włosów
  • jedź dużo orzechów – najlepiej orzechów włoskich i migdałów
  • stosuj dietę bogatą w białka, wapń i minerały (jedz warzywa, jajka, nasiona strączkowe, pij mleko)
  • wypróbuj różne fryzury

Poprawić stan swoich włosów możesz za pomocą domowej odżywki do włosów. Nie wiesz jak ją przygotować? Bez obaw, w jednym z następnych artykułów zdradzimy Ci ten sekret. Możesz już iść bez zmartwień do wody. Nie masz z kim się wybrać nad wodę? Rozejrzyj się na portalu randkowym....

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: