Może być komunikacja w związku jeszcze lepsza? Zazwyczaj z powodu złej komunikacji pojawiają się kłótnie i sprzeczki. Szczera rozmowa powinna być nieodłączną częścią każdego dobrego związku.
Jeżeli coś Ci się nie podoba, musisz temu drugiemu o tym powiedzieć. Powiedz mu to w czas, zanim sytuacja się jeszcze pogorszy. Żaden związek nie jest taki „różowy”, bezkonfliktowy i nie obejdzie się bez wymiany zdań. Jednakże jak komunikować właściwie? Jak podzielić się swoim poglądem lub przyjąć pogląd tego dugiego? Czasem to bardzo trudne, ale jeżeli doszlifujesz szczegóły, być może wasza komunikacja i wymiana poglądów będzie wyglądać o wiele lepiej.
Jeśli jest w Twoim związku coś, co Cie trapi i chcez o tym ze swoim partnerem/partnerką porozmawiać, zastanów się, który moment będzie tym najlepszym na rozmowę. Nie staraj się rozwiązywać problemów podczas ulubionego serialu w telewizi, meczu, lub kiedy partner/partnerka są zdenerwowani. Nie zaczynaj poważnej rozmowy w miejscach publicznych. Na rozwiązywanie sporów musisz mieć odpowiedni czas i miejsce.
Unikaj pisania listów, e-maili czy SMSów z ważnymi wiadomościami. Odbiorca może Twoją wiadomośc zrozumieć zupełnie inaczej niż byś tego chciał. Kiedy będziecie rozmawiać osobiście, unikniecie zbędnych nieporozumień. Jeżeli naprawdę jesteś zmuszony napisać, napisz tylko to, co najważniejsze z dopiskiem, że będziesz chcieć o tym wszystkim jeszcze porozmawiać osobiście, w cztery oczy.
Nawet jeśli Twoje zamiary są dobre, możesz zostać źle odebrany. Czasem jedno złe słowo może spowodować wielki problem. Pozwól temu drugiemu dopowiedzieć, daj mu przestrzeń, aby podzielił się z Tobą wszystki, co mu leży na sercu.
Nie tylko wobec tego drugiego, ale też wobec siebie samego. Zastanów się co dokładnie chcesz powiedzieć. Prawda zazwyczaj boli i ciężko się jej słucha, ale nie ma nic lepszego dla związku. To samo dotyczy przeprosin, nikt nie jest doskonały, czasem trzeba się przyznać do błędu i ewentualnie przeprosić. Swój związek możesz tym tylko wzmocnić.
Jeżeli wasza rozmowa dotyczy lub będzie dotyczyć ważnych decyzji, postaraj się trzymać swoje emocje na wodzy. Spróbuj się uspokoić. Możliwe, że w ten sposób usłyszysz lub zobaczysz coś, czego normalnie nie dopuściłbyś do swojej głowy.
Nie zależy tylko na tym, co powiecie sobie w cztery oczy, zła mowa ciała również może zaszkodzić. Skrzyżowane ręce mogą oznaczać, że człowiek czuje się zmęczony lub zagrożony. Jeżeli nie będziesz utrzymywać kontaktu wzrokowego może to oznaczać, że nie jesteś zainteresowany tym, co partner do Ciebie mówi lub, że się wstydzisz.
Denerwuje Cie zachowanie partnera? Wypróbuj zasadę 24 godzin, jeżeli Ci się to uda, spróbuj 48 godzin. Nawet jeżeli chcesz o czym porozmawiać od razu, lepiej tego nie robić. Jeśli jesteś zdenerwowany, będzie to raczej wyglądać jak sprzeczka, która może zranić was obojgu. Zastanwów się do przodu, o czym naprawdę chcesz rozmawiać i zrób to na spokojnie.
Zastanów się nad swoimi uczuciami, dlaczego jesteś zdenerowany i jak najlepiej wyraźić to, co czujesz. Przemyśl całą sytuację, odtwórz w pamięci to, co Ci się w zachowaniu partnera nie spodobało i dlaczego.
Jeżeli jesteś naprawdę bardzo zdenerwowany, uspokój się trochę w samotności. Daj sobie czas. Tym, że zaczniesz rozwiązywać problem w nerwach, możesz to tylko pogorszyć.
Mów dopiero wtedy, kiedy dobrze wiesz, co chcesz powiedzieć i czego chcesz osiągnąć podczas rozmowy. Nie ma sensu wyrywać się do rozmowy czy debaty, która może w efekcie zostać obrócona przeciwko Tobie. Tego sobie przecież nie życzysz.
Kiedy już powiesz wszystko, co chcesz, pozwól mówić i tej drugiej stronie. Oboje zasługujecie na to, aby być wysłuchanym i aby usłyszeć zdanie tego drugiego.
Nie zaczynaj debaty z myślą, że Ty i tylko Ty możesz mieć rację. Nie staraj się wygrać za każdą cenę. Każdy ma prawo do swojego zdania, człowiek musi też czasem ustąpić i przyznać rację temu drugiemu. Oprócz konwersacji bardzo ważną częścią związku są też kompromisy.
Bycie otwartym oznacza mówić o wszystkim, słuchać uważnie i nie bać się ewentualnego rozczarowania. Powtarzamy jeszcze raz: udawanie, że wszystko jest w porządku, nie jest dobry rozwiązaniem. Milczenie nie zawsze oznacza zgodę.
Każdy czasem się na kogoś gniewa. Związki nie są wyjątkiem. To jest całowicie normalne, nic nigdy nie pozostanie bez skazy na całe życie. Najważniejsze jest się nie denerwować, nawet jeżeli dojdzie do kłótni. Sprostanie kłótni i pokonanie złości jest bardzo trudne. Komunikacja nie jest prosta, ale pomoże w zbudowaniu udanego związku. Odpowiedni nastrój również pomaga. Trochę humoru pomoże uśmierzyć codzienne problemy. Aby była możliwa lepsza komunikacja, wystarczy tylko ze sobą częściej rozmawiać. Możesz rozmawiać na różne sposoby – na przykład za pośrednictwem czynów. Czasem lepiej konkretną rzecz urzeczywistnić, niż o niej tylko mówić i obiecywać złote góry.
[kač]