Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Joga

17.czerwiec 2016
Joga

Joga jako zmiana stylu życia? Dlaczego nie!

Joga to nie rodzaj wiary. Jej główne założenia skrywają w sobie nieskończony potencjał. Jest to filozofia, która pojawiła się i zaczęła funkcjonować w Indiach, 5000 lat temu. Mowa tutaj o poprzedniczce tzw. ashtanga jogi. Joga połączyła i inne filozofie, na przykład hinduizm czy buddyzm, ale nie musimy uczyć się szczegółów z jej historii do osiągnięcia lepszych rezultatów. Dodajmy tylko, że wyraz joga pochodzi od słowa Yuj, który w sanskrycie oznacza kontrolę, jarzmo, ale też zjednoczenie, połączenie.

Nie jesteś giętki?

W takim razie jesteś idealnym kandydatem do ćwiczenia jogi. Nie ma sensu zastanawiać się nad tym, jaką masz czy jaką powinieneś mieć kondycję fizyczną. Jeżeli będziesz trenować hokej czy łyżwiarstwo, na początku tak samo będziesz musieć się nauczyć jazdy na łyżwach.

Co potrzebuję, abym mógł zacząć?

Jedyną, najważniejszą rzeczą, którą tak naprawdę potrzebujesz, jest Twoje ciało, umysł i odrobina ciekawości. Nie zaszkodzi jednak jeżeli będziesz mieć na sobie jakiś lepszy i funkcjonalniejszy strój. Najlepsze będą leginsy z wysokim stanem i szerokim pasem, lub krótkie spodenki i bluzka, która nie będzie na Tobie wisieć. Nie potrzebujesz specjalnego obuwia, ponieważ ćwiczy się boso. Przydatny będą natomiast ręcznik i mata do ćwiczeń. W niektórych siłowniach można je sobie wypożyczyć.

Czym różni się joga od pozostałych ćwiczeń?

W jodze ważne jest, aby wykonywać ustalone pozycje możliwie jak najlepiej, tak by przyniosły rezultaty. Joga jest wyjątkowa, ponieważ do ruchu ciała włącza też myśl i regularność oddechu. Twoje ciało może osiągnąć harmonię i odpocząć. Ciało staje się elastyczne a myśl się oczyszcza.

joga

Dlaczego nie powinno się jeść na 2-3 godziny przed jogą?

Tego rodzaju ćwiczenia opierają się przede wszystkim na skręcaniu się z jednej strony na drugą, obracaniu nóg, rąk, ruszaniu się do przodu i do tyłu. Z pewnością będzie lepiej aby jedzenie, które masz w sobie zostało już strawione. Jeżeli jednak nie wytrzymasz nie jeść długo przed ćwiczeniem, najlepsze będą orzechy, jogurt, po prostu coś lekkiego, ale postaraj się nie jeść na przynajmniej pół godziny przed jogą.

Ile razy w tygodniu zaleca się ćwiczyć jogę?

To zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, jak często i intensywnie będziesz ją uprawiać. Jeżeli będziesz ćwiczyć minimalnie godzinę tygodniowo, poczujesz pozytywną zmianę, poprawi się Twoja kondycja i stan zdrowia. Jeżeli będziesz ćwiczyć więcej, efekty będą jeszcze lepiej zauważalne. Nawet dwudziesto-minutowy trening zamiast godzinnego jest lepszy niż siedzenie i nic nierobienie. Z biegiem czasu, będziesz się udoskonalać coraz bardziej i sam będziesz wyszukiwać na treningi coraz więcej czasu.

Joga dla początkujących: 9 rzeczy, które musisz wiedzieć

Dobrze jest zacząć ćwiczyć z grupą na tym samym poziomie, abyście zapoznali się z techniką i stopniowo na podstawie swoich efektów poznawali kolejne „rodzajejogi.

Hatha

To podstawa. W tym rodzaju jogi chodzi o wolniejsze ruchy, które wymagają utrzymania równowagi ciała i rytmicznego oddechu. Na podstawie wielu badań uznano Hatha za łagodniejszą formę jogi. W rzeczywistości jest to joga, która uczy pozycji. Jest idealna dla początkujących ze względu na wolniejsze tempo. Jeżeli chcesz się nauczyć od podstaw, jest to na to joga dla Ciebie.

Vinyasa

Łączy aktywność fizyczną z kontrolowaniem oddechu i ruchami tanecznymi. Tempo może być szybkie, więc przygotuj się na to, że Twoje tętno zacznie przyśpieszać.

Iyengar

Z tym rodzajem jogi skupisz się na szczegółach i zachowaniu równowagi ciała. Tutaj wykorzystywane są na przykład paski czy liny przymocowane do ściany. Pomagają zwiększyć zakres Twoich ruchów i to w bezpieczny i efektywny sposób. W odróżnieniu od Vinyasa, każda pozycja jest utrzymywana przez dokładnie określony czas. Jeżeli chcesz, oprócz ćwiczeń możesz też przeczytać coś o anatomii, abyś dowiedział się więcej o ruchu i kształcie. Z pewnością pokochasz Iyengar, można to ćwiczyć w każdym wieku i jest idealne dla tych, którzy w przeszłości mieli jakieś urazy. Oczywiście wszystko za zgodą lekarza.

Ashtanga

Jeżeli szukasz jogi dla wymagających, wypróbuj Ashtanga. Składa się z sześciu serii połączonych ze sobą. Będziesz wykonywać identyczne pozy w tej samej kolejności, z każdą serią coraz dokładniej.

Bikram joga

Będziesz się pocić! Joga bikram składa się z dwudziestu sześciu póz i dwóch ćwiczeń oddechowych. Praktykuje się w pomieszczeniu nagrzanym do 105 stopni, o wilgotności 40%. Bikram zazwyczaj ćwiczy się w jednym interwale, którym są 90-minutowe sekwencje. Będziesz dokładnie wiedzieć, co masz robić. Energiczne ćwiczenia w połączeniu z gorącem, dla wielu mogą być męczące. Jeżeli dopiero zaczynasz z Bikram postaraj się brać to z dystansem. Wypij dużo wody przed ćwiczeniem a jeśli odczujesz potrzebę zwolnić czy odpocząć, posłuchaj swojego ciała. Nie zależy nam przecież na pozbyciu się wszystkich sił już na początku.

Hot joga

Joga podobna do wspomnianej już Bikram, pod względem ocieplonego pomieszczenia. Jedynie lektorzy i instruktorzy nie są ograniczeni dwudziestoma sześcioma ćwiczeniami w określonej kolejności. W tym rodzaju jogi będziesz stopniowo pokrzepiać swoje mięśnie i wykonywać coraz głębsze ruchy, ćwiczyć różne pozycje. Jeśli kochasz „ciepło”. Lubisz się pocić, ponieważ bez potu masz wrażenie, że z Twoim ciałem nic się nie dzieje, to jest idealne rozwiązanie dla Ciebie. Miłośnicy intensywnego treningu będą wniebowzięci.

Joga regeneracyjna

Będziesz wykorzystywać różnego rodzaju „sprzęt”, taki jak podgłówek i inne rekwizyty, abyś jak najbardziej uintensywnił swoje ruchy. Ten rodzaj jogi jest dobry dla każdego. Polubią ją przede wszystkim ci, którzy mają problemy ze spaniem i kontrolowaniem stresu. Idealna dla sportowców i każdego, kto pragnie zregenerować swoje ciało.

Istnieją jeszcze inne, minimalnie dwa rodzaje jogi, które możesz wypróbować. Jak już wspomnieliśmy, nie mówimy tutaj o jakimś nabożeństwie, jest to po prostu wspaniały sposób na to, jak wzmocnić nasze ciało, mięśnie i cały organizm. Niezależnie od tego, czy spróbujesz ćwiczyć jogę, czy zdecydujesz się na inny rodzaj ćwiczeń pamiętaj, że najważniejsze jest po prostu zacząć. Już tylko tym, że zaczniesz coś robić będziesz lepszy od tych, którzy będą mówić o treningach siedząc przed telewizorem.

Źródło: http://www.yogajournal.com/article/beginners/yoga-questions-answered/

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: