Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Joga - to pokochasz!

14.listopad 2018
Joga - to pokochasz!

Na dworze coraz zimniej, ale to nie oznacza, że w naszych sercach ma zapanować zima! Odzyskaj energię życia regularnie ćwicząc jogę! Od czego zacząć? W dzisiejszym artykule udzielimy wam kilku rad.

Samo słowo joga pochodzi z sanskrytu i oznacza jednocześnie kontrolę, zjednoczenie i jedność. Joga to starożytny, indyjski system indywidualnej praktyki prowadzącej do integracji osobowości na płaszczyźnie psychicznej, emocjonalnej i fizycznej. Poprzez bezpośrednie doświadczenie odkrywa się stopniowo złożoność otaczającej nas rzeczywistości.

Niektórym wydaje się, że joga to rodzaj wiary. To błąd! Główne założenia jogi skrywają w sobie nieskończony potencjał. Joga połączyła w sobie różne filozofie, na przykład: hinduizm i buddyzm. Tylko bez obaw, aby móc ćwiczyć jogę nie musisz uczyć się jej historii ani filozofii. 

Jak często ćwiczyć jogę?

To zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, jak często i intensywnie będziesz ją uprawiać. Jeżeli będziesz ćwiczyć minimalnie godzinę tygodniowo, poczujesz pozytywną zmianę, poprawi się Twoja kondycja i stan zdrowia. Jeżeli będziesz ćwiczyć więcej, efekty będą jeszcze lepiej zauważalne. Nawet dwudziesto-minutowy trening zamiast godzinnego jest lepszy niż siedzenie i nic nierobienie. Z biegiem czasu, będziesz się udoskonalać coraz bardziej i sam będziesz wyszukiwać na treningi coraz więcej czasu.

Rodzaje jogi

Dobrze jest zacząć ćwiczyć z grupą na tym samym poziomie, abyście zapoznali się z techniką i stopniowo na podstawie swoich efektów poznawali kolejne „rodzaje” jogi.

Hatha

To podstawa. W tym rodzaju jogi chodzi o wolniejsze ruchy, które wymagają utrzymania równowagi ciała i rytmicznego oddechu. Na podstawie wielu badań uznano Hatha za łagodniejszą formę jogi. W rzeczywistości jest to joga, która uczy pozycji. Jest idealna dla początkujących ze względu na wolniejsze tempo. Jeżeli chcesz się nauczyć od podstaw, jest to na to joga dla Ciebie.

Vinyasa

Łączy aktywność fizyczną z kontrolowaniem oddechu i ruchami tanecznymi. Tempo może być szybkie, więc przygotuj się na to, że Twoje tętno zacznie przyśpieszać.

Iyengar

Z tym rodzajem jogi skupisz się na szczegółach i zachowaniu równowagi ciała. Tutaj wykorzystywane są na przykład paski czy liny przymocowane do ściany. Pomagają zwiększyć zakres Twoich ruchów i to w bezpieczny i efektywny sposób. W odróżnieniu od Vinyasa, każda pozycja jest utrzymywana przez dokładnie określony czas. Jeżeli chcesz, oprócz ćwiczeń możesz też przeczytać coś o anatomii, abyś dowiedział się więcej o ruchu i kształcie. Z pewnością pokochasz Iyengar, można to ćwiczyć w każdym wieku i jest idealne dla tych, którzy w przeszłości mieli jakieś urazy. Oczywiście wszystko za zgodą lekarza.

Ashtanga

Jeżeli szukasz jogi dla wymagających, wypróbuj Ashtanga. Składa się z sześciu serii połączonych ze sobą. Będziesz wykonywać identyczne pozy w tej samej kolejności, z każdą serią coraz dokładniej.

Bikram joga

Będziesz się pocić! Joga bikram składa się z dwudziestu sześciu póz i dwóch ćwiczeń oddechowych. Praktykuje się w pomieszczeniu nagrzanym do 105 stopni, o wilgotności 40%. Bikram zazwyczaj ćwiczy się w jednym interwale, którym są 90-minutowe sekwencje. Będziesz dokładnie wiedzieć, co masz robić. Energiczne ćwiczenia w połączeniu z gorącem, dla wielu mogą być męczące. Jeżeli dopiero zaczynasz z Bikram postaraj się brać to z dystansem. Wypij dużo wody przed ćwiczeniem a jeśli odczujesz potrzebę zwolnić czy odpocząć, posłuchaj swojego ciała. Nie zależy nam przecież na pozbyciu się wszystkich sił już na początku.

Hot joga

Joga podobna do wspomnianej już Bikram, pod względem ocieplonego pomieszczenia. Jedynie lektorzy i instruktorzy nie są ograniczeni dwudziestoma sześcioma ćwiczeniami w określonej kolejności. W tym rodzaju jogi będziesz stopniowo pokrzepiać swoje mięśnie i wykonywać coraz głębsze ruchy, ćwiczyć różne pozycje. Jeśli kochasz „ciepło”. Lubisz się pocić, ponieważ bez potu masz wrażenie, że z Twoim ciałem nic się nie dzieje, to jest idealne rozwiązanie dla Ciebie. Miłośnicy intensywnego treningu będą wniebowzięci.

Joga regeneracyjna

Będziesz wykorzystywać różnego rodzaju „sprzęt”, taki jak podgłówek i inne rekwizyty, abyś jak najbardziej uintensywnił swoje ruchy. Ten rodzaj jogi jest dobry dla każdego. Polubią ją przede wszystkim ci, którzy mają problemy ze spaniem i kontrolowaniem stresu. Idealna dla sportowców i każdego, kto pragnie zregenerować swoje ciało.

Istnieją jeszcze inne, minimalnie dwa rodzaje jogi, które możesz wypróbować. Jak już wspomnieliśmy, nie mówimy tutaj o jakimś nabożeństwie, jest to po prostu wspaniały sposób na to, jak wzmocnić nasze ciało, mięśnie i cały organizm. Niezależnie od tego, czy spróbujesz ćwiczyć jogę, czy zdecydujesz się na inny rodzaj ćwiczeń pamiętaj, że najważniejsze jest po prostu zacząć. Już tylko tym, że zaczniesz coś robić będziesz lepszy od tych, którzy będą mówić o treningach siedząc przed telewizorem.

Jak joga wpływa na nasze życie?

Regularne i spójne praktykowanie jogi zgodne z ośmioczęsciową drogą Patańdżalego, ma bardzo pozytywny wpływ na nasze życie. Ponieważ z jogą związane jest zdrowe odżywnianie przeważnie pożywieniem pochodzenia roślinnego i regularna detoksykacja za pomocą technik oczyszczających, dodaje nam ona witalności i zapewnia życie bez chorób. Ręka w rękę z jogą idzie pogoda ducha – czysta myśl, pewność siebie, poznanie samego siebie oraz samorealizacja.

Joga prowadzi nas również do zdrowia społecznego, czyli zdolności do bycia szczęśliwym. Zalicza się do tego komunikowanie z innymi ludzmi, prace społeczne i utrzymywanie zdrowego środowiska. Ogromne znaczenie w jodze ma rozwój duchowy i zdrowie ducha, które zapewni Ci lektura inspirujących książek, medytacja, mantry, pozytywne myślenie i tolerancja.

Wybierz się na pierwsze zajęcia gdzieś w Twojej okolicy - w Rzeszowie, Szczecinie, Gdańsku, czy Kielcach i zacznij dbać o swoje zdrowie! W wolnym czasie zaś zarejestruj się na naszym portalu randkowym i poznaj kogoś, kto będzie dzielił z Tobą zdobytą poprzez ćwiczenia radość życia. 

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: