Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Jakie zalety płyną z czytania?

21.luty 2018
Jakie zalety płyną z czytania?

Kiedy ostatnio czytałeś książkę albo poważny artykuł w gazecie? Twoje życie toczy się wokół codziennej lektury twittera, postów na facebooku i e-maila? Jeżeli należysz do grupy ludzi, którzy nie czytają regularnie i usprawiedliwiasz to brakiem czasu, wiedz, że wiele tracisz. Czytanie ma cały szereg zalet, zaprezentujemy je w dzisiejszym artykule.

Stymulacja wewnętrzna

Badania wykazały, że stymulacja duchowa może opóźnić rowój i przebieg choroby Alzheimera i demencji u ludzi, sprawia ona bowiem, że mózg jest stale absorbowany i włączony do różnego rodzaju działań, dzięki którym nie tylko go ćwiczymy, ale też zapobiegamy utracie energii. Tak samo, jak każdy inny mięsień w ciele, mózg wymaga regularnych ćwiczeń, aby był silny i zdrowy. Udowodniono także, że rozwiązywanie zagadek i granie w gry, takie jak szachy, jest pomocne przy stymulacji kognitywnej.

Redukcja stresu

Nie ważne, jak bardzo się stresujesz z powodu pracy, relacji panujących w domu, czy też z niezliczonej ilości innych przypadków, z którymi masz do czynienia na codzień, to wszystko zniknie, kiedy zatracisz się we wspaniałej opowieści. Dobrze napisana powieść może Cię przenieść do całkiem innego świata, a ciekawy artykuł jednocześnie odpręży i pozwoli skupić się na danej chwili. Niezależnie od tego, co zdecydujesz się przeczytać (książkę, gazetę, komiks klasyczny czy mangę), umożliwi Ci to uwolnić się od napięcia i odpocząć, ewentualnie też uzupełnić utracone zapasy energii.

Wzrost empatii

Jeżeli pozwolisz porwać się dobremu opowiadaniu, może Ci ono później pomóc lepiej zrozumieć uczucia innych ludzi i odgadnąć, jak należy się zachowywać w niektórych sytuacjach. Fikcja literacka umiejętnie ułatwia czytelnikom zrozumienie tego, o czym myślą inni, poprzez czytanie o ludzkich emocjach. Fikcja literacka ma o wiele większy wpływ na rozwój empatii wśród czytelników, niż literatura naukowa. Zrozumienie stanów duchowych innych osób jest kluczową umiejętnością, która umożliwia złożone relacje społeczne charakteryzujące społeczeństwo ludzkie.

Wiedza

Wszystko, co czytasz, wypełnia Twój umysł nowymi informacjami, które mogą Ci się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Im więcej wiedzy zyskasz czytając, tym lepiej będziesz przygotowany, kiedy przyjdzie Ci stawić czoła jakiemuś wyzwaniu. Wiedzę zaczerpniętą z książek możesz też wykorzystać przy szukaniu nowej pracy.

zalety czytania książek

Wzbogacenie słownictwa

Odnosi się to do powyższego tematu: Im więcej czytasz, tym więcej słów się nauczysz - słów, które staną się nieodłączną częścią Twojego słownika. Zdolności retoryczne są ogromnym plusem w każdym zawodzie, a świadomość tego, że potrafisz śmiało rozmawiać z przełożonymi, pomoże Ci dażyć samego siebie większym szacunkiem.

Czytanie książek jest również pomocne i ważne jeżeli chcesz się nauczyć języka obcego. Jest to doskonały i przyjemny sposób nie tylko na uczenie się nowych wyrazów, ale też zapamiętanie w jakim kontekście możesz ich używać. Poprawia to umiejętności pisania i mówienia w danym języku.

Umiejętność logicznego myślenia i analizowania

Czytałeś kiedyś wspaniałą, pełną tajemnic powieść i doszedłeś do rozwiązania zagadki, jeszcze przed końcem książki? Jeżeli tak, oznaca to, że wykorzystałeś krytyczne i analityczne myślenie zwracając uwagę na wszystkie dostępne szczegóły i na ich podstawie wyciągnąłeś wnioski. Czytanie książek rozwija w człowieku umiejętności logicznego myślenia i analizowania sytuacji, które mogą okazać się niezwykle przydatne również w prawdziwym życiu.

Poprawa koncentracji

Kiedy czytasz, cała Twoja uwaga skupiona jest na opowiadaniu, podczas gdy reszta świata w tym momencie przestaje istnieć. Postaraj się czytać coś na 15-20 minut przed rozpoczęciem pracy (na przykład podczas podróży komunikacją miejską), a zobaczysz, że po przyjściu do pracy o wiele łatwiej będzie Ci się skupić.

Spokój

Oprócz relaksu, który towarzyszy lekturze dobrej książki, jest możliwe, że temat, który się tam porusza, wywoła w nas wewnętrzną ciszę i spokój. Udowodniono, że czytanie tekstów o tematyce duchowej może obniżać ciśnienie krwi i wywoływać uczucie spokoju.

Jeżeli w Twojej okolicy nie znajduje się żadna biblioteka, albo jesteś zwolennikiem elektroniki, możesz korzystać z materiałów w formacie PDF lub ePub. Wystarczy zaopatrzyć się w ebooka, ewentualnie dobrej jakości tablet. Istnieje wiele źródeł internetowych, na których możesz ściągnąć książki online w różnych formatach.

Każdy ma swój ulubiony rodzaj książek, jeżeli twierdzisz, że nie, to jesteś w błędzie. Z pewnością znajdzie się jakiś gatunek, który wzbudzi Twoje zainteresowanie i sprawi, że wyobraźnia zacznie działać na pełnych obrotach. Odejdź więc na chwilę od komputera, otwórz książkę i odpocznij.

Na koniec jeszcze jedna zaleta. Wybierz się do raju moli książkowych, jakim są biblioteki, antykwariaty oraz księgarnie i poznaj kogoś. Mól książkowy może okazać się doskonałym partnerem, z którym zawsze będziesz miał o czym porozmawiać.

[rox]

Udostępnij ten artykuł na: