Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Jaki wpływ na wasz związek mają emocje?

7.październik 2019
Jaki wpływ na wasz związek mają emocje?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czym tak naprawdę są emocje i jaki mogą mieć wpływ na nasze życie i relacje? Jak odróżnić emocje od nastroju? Czy da się nad nimi zapanować? O tym w dzisiejszym artykule!

Zrozumienie targających nami emocji jest ważne, nie tylko w pracy, ale również w związku. Uczucia z nimi związane tworzą w mózgu określone substancje chemiczne, które mają wpływ na to, jak się  zachowujemy w stosunku do innych. Nastrój każdego człowieka zmienia się na podstawie emocji. Czasem czujesz przypływ negatywnych emocji, czasem zaś pozytywnych. Zdarza się też, że emocje utworzą negatywne uczucia, które później skutkują kłótniami pomiędzy partnerami. Emocje jednakjak już wspomnieliśmy, są zmienne, lecz tylko od ciebie zależy jak je ukierunkujesz.

Zdefiniuj emocje

Emocje to stan psychiczny, który bardzo trudno jednoznacznie zdefiniować i nazwać. W 1972 roku, jeden psycholog – Paul Ekman, rozróżnił i nazwał w sumie 6 emocji, które określił jako podstawowe. Należą do nich te najbardziej oczywiste: złość, strach, szczęście, smutek, obrzydzenie i zaskoczenie. Lista emocji stopniowo się powiększała, bowiem zaczęliśmy rozróżnać kolejne, równie ważne emocje: zadowolenie, duma, wstyd, podniecenie, rozbawiene, ale też rozpacz. W ten sposób powstało tzw. koło emocjonalne, które pokazało w jaki sposób mogą się ze ze sobą łączyć różne emocje. W 1980 roku psycholog Robert Plutchik, stworzył definicję koła emocjonalnego. Wskazał na zależności między nimi i podzielił je na grupy – szczęście kontra smutek, strach konta gniew, odrzucenie kontra wiara i jako ostatnie z ośmiu emocji – oczekiwanie kontra zaskoczenie

Emocje czy nastrój?

Łatwiej nam będzie zrozumieć emocje i związane z nimi zachowania ludzi, jeśli będziemy wiedzieli, na jakiej zasadzie one działają. Najczęściej mamy problem z odróżnieniem zwykłych "humorków" od prawdziwych emocji. Jak łatwo się domyślić - specjaliści i psycholodzy nie mają z tym żadnego problemu. Jak oni to robią? Otóż główna różnica polega na tym, że emocje są krótkotrwałe, aczkolwiek intensywne, nastroje natomiast są długotrwałe i znacznie mniej intensywne. Emocje są też bardziej konkretne i zazwyczaj mają jasno zdefiniowaną przyczynę. Dzięki emocjom możesz odczuwać krótkotrwałą złość i krótkotrwałą radość. Zaś w przypadku złego nastroju może się np. zdarzyć, że obudzisz się w kiepskim nastroju i nie będziesz nawet w stanie określić jego przyczyny.

3 podstawowe czynniki emocjonalne

Przeżycia subjektywne

Przeżywanie wydarzeń a następnie emocji z nim związanymi jest dla każdego subjektynym odczuciem. Nie każdy cieszy się tych samych rzeczy, w taki sam sposób. Dotyczy to złości, zdenerwowania, smutku oraz radości. Reakcje mogą być delikatne, ale mogą też być nad wyraz agresywne. Dodatkowo emocje mogą się łączyć i przeplatać. Kiedy na przykład pójdziesz na ważne spotkanie albo wybierzesz się w daleką podróż, będziesz odczuwać zdenerwowanie i podniecenie jednocześnie. Emocje mogą następować po sobie, ale mogą też nagle zniknąć wszystkie. Różne rodzaje emocji mogą się przeplatać również podczas pierwszej randki. Będziesz z jednej strony ciekawy, podekscytowany, ale też przesadnie zdenerwowany i zestresowany.

Reakcja fizyczna

Reakcje dotyczące naszych emocji mogą również objawiać się w sposób fizyczny. Twoje tempo może przyśpieszyć, ręce zaczną się pocić, ale możesz też odczuwać w brzuchu tzw. motylki. Twój system nerwowy na podstawie emocji potrafi ujawnić się pod postacią najróżniejszych reakcji ciała.

Reakcja ekspresywna

Każdy z nas posiada tzw. inteligencję emocjonalną. Jest to zdolność rozumienia emocji otaczających nas ludzi. Ważna jest przede wszystkim mowa ciała. Usta mogą kłamać, ale nasze ruchy - nigdy. One zawsze zdradzą prawdę. UWAGA! Istotną rolę odgrywają też różnice kulturowe.

Wpływ emocji na związek

Kiedy pojawią się kłótnie, zwróć uwagę w jaki sposób zwracacie się do siebie nawzajem. Niektóre słowa pod włpywem emocji mogą być wyjątkowo bolesne, dlatego oboje musicie być niezwykle ostrożni i unikać słów, które mogłyby wywołać negatywne emocje. Jeśli wiesz, że jakie słowa mogą wywołać konflikt, postaraj się ich unikać. Naucz się mówić prosto z serca, ale bez gniewu, przekleństw i obrażania. 

Jakie emocje mają najbardziej negatywny wpływ na związek?

Obawa

Albo też tzw. ciągłe wrażenie, że zrobiłeś coś nie tak. Zapomniałeś o rocznicy, nie wyprasowałeś koszul, nie umyłeś naczyń itd. Tego typu obawy są częścią związku i są całkowicie normalne, choć oczywiście mają też swoje granice. Jeśli twoje obawy nie dają ci spokoju, lepiej szczerze porozwawaj o tym z partnerem.

Złośliwość

Partner albo partnerka, próbuje ci coś wytłumaczyć, a ty patrzysz na niego nieobecnym wzrokiem i myślisz sobie swoje. Albo wtedy, kiedy szuka czegoś naprawdę ważnego, a ty, choć dokładnie wiesz, gdzie się to znajduje - nie chcesz mu/jej pomóc. Takie zachowanie zdecydowanie nie wpływa dobrze na związek.

Wyrzuty

Wybierzesz się na zakupy a zamiast nowego młynka do kawy kupisz swój ulubiony perfum, przychodzisz do domu, a partner zacznie robić ci z tego powodu wyrzuty. Następnym razem, zamiast udawać, że go/jej nie słyszysz, zastanów się - czy on/a przypadkiem nie ma racji? Nie daj mu/jej powodów do kolejnych uzasadnionych wyrzutów. Nie myśl tylko o swoich potrzebach, tworzycie przecież jeden zespół. Tu nie ma miejsca na wieczny egoizm.  

Szukasz idealnego partnera, z którym uda ci się zapanować nad emocjami? Zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i znajdź kogoś z Twojej najbliższej okolicy - Warszawy, Gdańska, Opola, czy Rzeszowa!

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: