Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Jaki wpływ na wasz związek mają emocje?

7.październik 2019
Jaki wpływ na wasz związek mają emocje?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czym tak naprawdę są emocje i jaki mogą mieć wpływ na nasze życie i relacje? Jak odróżnić emocje od nastroju? Czy da się nad nimi zapanować? O tym w dzisiejszym artykule!

Zrozumienie targających nami emocji jest ważne, nie tylko w pracy, ale również w związku. Uczucia z nimi związane tworzą w mózgu określone substancje chemiczne, które mają wpływ na to, jak się  zachowujemy w stosunku do innych. Nastrój każdego człowieka zmienia się na podstawie emocji. Czasem czujesz przypływ negatywnych emocji, czasem zaś pozytywnych. Zdarza się też, że emocje utworzą negatywne uczucia, które później skutkują kłótniami pomiędzy partnerami. Emocje jednakjak już wspomnieliśmy, są zmienne, lecz tylko od ciebie zależy jak je ukierunkujesz.

Zdefiniuj emocje

Emocje to stan psychiczny, który bardzo trudno jednoznacznie zdefiniować i nazwać. W 1972 roku, jeden psycholog – Paul Ekman, rozróżnił i nazwał w sumie 6 emocji, które określił jako podstawowe. Należą do nich te najbardziej oczywiste: złość, strach, szczęście, smutek, obrzydzenie i zaskoczenie. Lista emocji stopniowo się powiększała, bowiem zaczęliśmy rozróżnać kolejne, równie ważne emocje: zadowolenie, duma, wstyd, podniecenie, rozbawiene, ale też rozpacz. W ten sposób powstało tzw. koło emocjonalne, które pokazało w jaki sposób mogą się ze ze sobą łączyć różne emocje. W 1980 roku psycholog Robert Plutchik, stworzył definicję koła emocjonalnego. Wskazał na zależności między nimi i podzielił je na grupy – szczęście kontra smutek, strach konta gniew, odrzucenie kontra wiara i jako ostatnie z ośmiu emocji – oczekiwanie kontra zaskoczenie

Emocje czy nastrój?

Łatwiej nam będzie zrozumieć emocje i związane z nimi zachowania ludzi, jeśli będziemy wiedzieli, na jakiej zasadzie one działają. Najczęściej mamy problem z odróżnieniem zwykłych "humorków" od prawdziwych emocji. Jak łatwo się domyślić - specjaliści i psycholodzy nie mają z tym żadnego problemu. Jak oni to robią? Otóż główna różnica polega na tym, że emocje są krótkotrwałe, aczkolwiek intensywne, nastroje natomiast są długotrwałe i znacznie mniej intensywne. Emocje są też bardziej konkretne i zazwyczaj mają jasno zdefiniowaną przyczynę. Dzięki emocjom możesz odczuwać krótkotrwałą złość i krótkotrwałą radość. Zaś w przypadku złego nastroju może się np. zdarzyć, że obudzisz się w kiepskim nastroju i nie będziesz nawet w stanie określić jego przyczyny.

Szukasz idealnego partnera, z którym uda ci się zapanować nad emocjami? Zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i znajdź kogoś z Twojej najbliższej okolicy - Warszawy, Gdańska, Opola, czy Rzeszowa!

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: