Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Jaki jest idealny wiek na założenie rodziny?

26.wrzesień 2018
Jaki jest idealny wiek na założenie rodziny?

Decyzja o założeniu rodziny jest jedną z najważniejszych, które podejmiemy w swoim życiu. Czy istnieje coś takiego jak "idealny wiek na założenie rodziny"? Jeśli tak, to kiedy wypada?

Jaki jest najlepszy wiek na założenie rodziny? To kwesta indywidualna, której nie wolno bagatelizować. Coraz więcej par odkłada decyzję o posiadaniu dzieci i stara się osiągnąć sukces zawodowy lub inne życiowe cele. Niestety może się stać, że pary, które będą odkładać założenie rodziny zbyt długo, na koniec nie będą mogli mieć dzieci, lub będą mieć problemy z płodnością. Jeśli jesteś w wieku pomiędzy dwudziestym a trzydziestym rokiem życia i jeszcze nie masz dzieci, być może Twoja rodzina już zaczyna na Ciebie naciskać albo sam się nad tym zastanawiasz. Kiedy będzie ten najlepszy moment na posiadanie dziecka? Odpowiedź zależy przede wszystkim od Twojej intuicji i od tego, co tak naprawdę uważasz za najlepsze dla siebie. Istnieją argumenty za i przeciw rodzeniu dzieci w jakimkolwiek, nawet młodszym wieku. Wiele osób mówi, że nie powinno się mieć dzieci dopóki człowiek nie będzie mógł sobie na nie pozwolić. Inni zaś twierdzą, że jeśli będziesz czekać, możliwe, że już nigdy ich nie będziesz mieć. Badania przeprowadzone przez specjalistów twierdzą, że najlepszy wiek na założenie rodziny to 34 lata. Zegar biologiczny tyka inaczej u każdej kobiety, ale najodpowiedniejszym momentem jest ten do 34 roku życia. U mężczyzn nie określono żadnej granicy wiekowej.

Założenie rodziny

Kiedyś wczesne zakładanie rodziny przez młodych ludzi było całkowicie normalne. Z biegiem lat, wszystko uległo zmianie i nie ma co się dziwić, że kobiety w wieku 30 lat ciągle są niezamężne i nie mają żadnych dzieci. Ogólnie wiadomo, że posiadanie potomstwa w młodszym wieku się opłaci. Starsze matki mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia różnych problemów i komplikacji. Dodatkowo u starszych kobiet często pojawiają się problemy z zajściem w ciążę. Jeszcze nie tak dawno pary poznawały się, a dopiero później szukały idealnego miejsca do zamieszkania. Pomagało w tym również państwo, które zapewniało tańsze mieszkania dla świeżo upieczonych małżeństw. Później przychodził czas na dzieci. Teraz młodzi ludzie najczęściej zaczynają od tzw. mieszkania na próbę, na kocią łapę, żeby najpierw przekonać się, jak się im będzie układać.

Porównanie starszych i młodszych rodziców

Dzieci starszych rodziców maja o wiele lepsze wyniki w nauce niż dzieci młodszych rodziców. W wieku 34 lat u kobiet zmniejszają się szanse na zajście w ciążę. Starsze kobiety o wiele gorzej znoszą samotne wychowywanie dziecka, niż młodsze. Czują się o wiele bardziej zmęczone, ale pamiętajmy, że główną rolę odgrywa przede wszystkim stan psychiczny. Jeśli kobieta była u szczytu swej kariery, korzystała z życia pełnymi garściami i nagle dowiaduje się, że jest w ciąży, może to być dla niej wielki szok psychiczny. Może się też stać, że starszy rodzic będzie nadopiekuńczy i przesadnie będzie się martwić o swoje potomstwo.

idealny wiek na dziecko

Pierworodny w późnym wieku

W późniejszym wieku ciąża była zagrożeniem przede wszystkim dla matki i jej zdrowia. Wraz z przybywającymi latami wzrasta u pierworodnych szansa na pojawienie się tzw. pre-eclampsii. Mowa tutaj o bardzo poważnej chorobie wywołującej opuchnięcia, wysokie ciśnienie i obecność białka w moczu. Pre-eclampsia może być stanem przejściowym tzw. eclampsią, która może się skończyć śmiercią, spowodowaną silnymi skurczami. Decyzja na zajście w pierwszą ciążę niesie za sobą wiele ryzyk. Jednym z nich jest między innymi problem z zajściem w ciążę, a nawet bezpłodność. Kiedy już się uda, możliwe, że pojawią się wady genetyczne. Wrodzone wady genetyczne mogą powstać na skutek dojrzewających już jajników. Prawdopodobne są też: cukrzyca ciążowa, żylaki i w najgorszym przypadku – poronienie. Najlepszym wiekiem na pierwsze dziecko, z biologicznego punktu widzenia, jest 25 rok życia. W tym wieku kobieta jest najbardziej płodna, zatem maleje ryzyko pojawienia się wad genetycznych u noworodka, przedwczesnego porodu i ewentualnego poronienia.

Najstarsze matki świata

Najstarszą matką na świecie jest pani profesor Adriana Iliescu z uniwersytetu w Rumunii. W wieku 66 lat urodziła bliźniaki, niestety jedno z nich urodziło się martwe. Zdecydowała się na dziecko w późnym wieku, ponieważ od zawsze pragnęła je mieć, a nigdy wcześniej się jej to nie powiodło.

Drugą najstarszą matką świata jest Carmen Bousada, która urodziła bliźniaki w wieku 67 lat. Okłamała doktorów w centrum medycyny reprodukcyjnej odnośnie swojego wieku. O swojej decyzji nie poinformowała ani rodziny ani znajomych. Obaj chłopcy urodzili się zdrowi, ale niestety matka przegrała walkę z rakiem. Dziećmi zajmował się później ich ojciec chrzestny.

Decyzja należy do Ciebie

Kiedy będziecie podejmować decyzję weźcie pod uwagę wszystkie możliwe aspekty, takie jak praca, pieniądze, stan zdrowia, ale również to, czy dacie radę odpowiednio zająć się niemowlęciem, pamiętajcie bowiem, że wraz z podjęciem decyzji spocznie na was wielka odpowiedzialność.

Chciałbyś/chciałabyś założyć rodzinę, ale nie poznałeś/łaś jeszcze tego idealnego partnera? Zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i poznaj kogoś z Wrocławia, Warszawy, Rzeszowa, czy Szczecina!

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: