Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Jak uporać się z zazdrością w związku?

17.maj 2019
Jak uporać się z zazdrością w związku?

Zazdrość w związku jest niczym nieproszony gość, który na domiar złego odmawia odejścia. Skąd się pojawia i co można zrobić aby się jej pozbyć? O tym w dzisiejszym artykule...

Niektórzy twierdzą, że zazdrość może pozytywnie wpłynąć na związek - ale czy naprawdę tak jest? Zazdrość niestety nie wniesie do związku nic dobrego, może go jedynie zniszczyć przemieniając w toksyczną relację, która nie może skończyć się inaczej niż rozstaniem. Dlatego w dzisiejszym artykule skupimy się na tym, czym jest zazdrość i jak się z nią uporać zanim będzie za późno.

Czym jest zazdrość? Skąd się bierze?

Człowiek nie może całkiem uniknąć zazdrości. Składa się ona z naszych uczuć, w wielkiej mierze negatywnych, a tych się nie da pozbyć. Pierwszą rzeczą, którą zrobimy, kiedy zauważymy u siebie negatywne emocje jest próba ich ignorowania lub zamaskowania („Jestem zazdrosny/a, ale nie chcę robić scen. To przejdzie.”). Możliwe też, że będziemy próbowali delikatnie partnerowi zasugerować, że coś nam przeszkadza, niestety wszystko to, co tak usilnie staramy się stłumić w zarodku w pewnym momencie musi eksplodować. Owszem wiele też zależy od tego, jaką masz naturę.

Zazdrości nie da się w żaden sposób kontrolować, nawet jeżeli instynktownie staramy się ją zdusić, jest ona obecna wszędzie i to w różnych odsłonach. Swoje źródło ma w strachu i negatywnym myśleniu. Najpierw zaczynasz się zastanawiać: „Co w nim/niej widzi?”, a później zaczynasz się porównywać z obiektem swojej zazdrości. W efekcie zaczynasz się bać o swój związek. Czy to możliwe, abym stracił/a swojego partnera/kę? Jeżeli okaże się, że partner naprawdę był winien tego, co mu w swoich przypuszczeniach zarzucasz, dojdzie do kłótni, złości, utraty zaufania, smutku i wyrzutów sumienia. Jeśli jednak będzie niewinny, twoje zarzuty mogą spowodować, że partner poczuje się zakłopotany, zdenerwowany i wówczas problem, który wcale nie istniał, a który wydawało ci się, że dostrzegasz w waszym związku, nagle stanie się rzeczywistością.

Jak już wspomnieliśmy zazdrość ma różne formy. Inaczej wygląda u mężczyzn i inaczej u kobiet. Męska zazdrość jest w większości przypadków reakcją na władzę, peniądze i pozycję innego mężczyzny. Kobiety natomiast częściej przejawiają zazdrość w związkach i otwarcie się do niej przyznają, w przeciwieństwie do mężczyzn, którym na to nie pozwala ich duma.

Jak poradzić sobie z zazdrością?

Aby znaleźć sposób na zazdrość, trzeba najpierw zastanowić się dlaczego jesteśmy zazdrośni. Mamy do niej podstawy? Nastąpiła wcześniej sytuacja, która spowodowała, że teraz zazdrość wróciła niczym bumerang? Uważasz, że partner nie zachowuje się odpowiednio w stosunku do innych? Niezależnie od tego, jaki masz powód do zazdrości, sytuacja będzie trudna do rozwiązania dla obojga partnerów. Zazdrośnik nigdy nie całkowicie nie uwolni się od uczucia strachu, że partner robi coś, czego nie powinien. Zaś partner zazdrośnika musi zmagać się z niewystarczającym zaufaniem ze strony swojej drugiej połówki.

Co robić w takiej sytuacji? Wszystko da się rozwiązać bez złości i negatywnych emocji. Będzie naprawdę trudno, ale jeżeli jesteście skłonni walczyć o swój związek i wypróbować różne metody walki z zazdrością, wszystko może się dobrze skończyć. Przygotowaliśmy dla was kilka sprawdzonych sposobów.

Porozmawiaj z partnerem

Niektóre sytuacje wymagają szczerej rozmowy. Komunikacja jest podstawą każdego zdrowego związku. Każdej kobiecie często wydaje się, że jest to ostateczne rozwiązanie, ponieważ nie chce aby partner uznał ją za wariatkę, ale wcale tak nie jest. Nie pozwól aby takie myśli tobą sterowały. Porozmawiaj otwarcie ze swoim partnerem. To człowiek, który cię kocha i z którym powinnaś być w stanie rozmawiać o wszystkim. Powiedz mu, jak się czujesz, co cię dręczy, na pewno to zrozumie.

Kiedy przejść do rzeczy? Istnieje idealny moment na taką rozmowę? Najlepiej wybierz jakiś wolniejszy dzień, kiedy będziecie mieli dla siebie więcej czasu. Bądźcie szczerzy, otwarci i spokojni.

Czy moja zazdrość ma jakieś podstawy?

Zastanów się, czy na pewno masz powody do zazdrości - łatwo powiedzieć, prawda? Postaraj się mimo wszystko zrozumieć swoje uczucia i określić źródło swojego zachowania. Pomocne może okazać się prowadzenie pamiętnika lub dziennika. Zapisuj w nim jak się czułeś/łaś w konkretnych stytuacjach, a następnie po jakimś czasie postaraj się je przeanalizować na spokojnie. Zapisz też sobie w podpunktach wszystkie powody twojej zazdrości, a następnie porozmawiaj o tym z partnerem.

Możesz też oczywiście najpierw spróbować porozmawiać o swoich problemach z kimś bliskim – rodziną lub przyjaciółmi. Nie bój się też zgłosić ze swym problemem do specjalisty.

Pogódź się z tym, że przyjaźń pomiędzy mężczyzną i kobietą może istnieć

Czy kobieta i mężczyzna mogą się przyjaźnić? Relacja pomiędzy osobami płci przeciwnej wcale nie musi mieć romatycznego, czy erotycznego charakteru. Naprawdę może być całkowicie platoniczna. Istnieje wiele kobiet, które przyjaźnią się z homoseksualnymi mężczyznami, choć seksualność jest w tym przypadku nieważna. Ludziom wydaje się, że przyjaźć pomiędzy osobami przeciwnej płci nie jest możliwa. Patrzą na takie relacje nieprzychylnym okiem, zwiększając tylko tym samym uczucie zazdrości u partnera osoby, która przyjaźni się z kimś przeciwnej płci. Znalazłeś się w takiej sytuacji? Udało ci się z nią uporać, czy wciąż jeszcze nie wiesz co dalej? Mamy dla was jedną prostą radę.

Pozwól swojemu partnerowi przyjaźnić się z kim chce, pod warunkiem, że naprawdę jest to przyjaźń platoniczna. Abyś czuł się bezpieczniej, ustal z partnerem pewne granice. Masz pełne prawo oczekiwać, że twój partner będzie spędzał wolny czas nie tylko sam na sam ze swoim przyjacielem, ale również z innymi ludzmi. Dogadajcie się też odnośnie tego, ile tego czasu będzie partner przeznaczał na swoich znajomych, a ile na wasze wspólne chwile. To ty powinieneś być dla niej/niego najważniejszy i to z tobą powinien/powinna chcieć spędzać jak najwięcej czasu.

Zaakceptuj swoje uczucia i myśli

Być może to nie jest to, co chciałbyś od nas usłyszeć, ale niestety czasami jedynym możliwym rozwiązaniem jest zaakceptowanie swojej zazdrości. To nie oznacza, że masz ignorować pojawiające się w twojej głowie negatywne myśli i uczucia. Postaraj się porozmawiać z partnerem o tym, co cię boli, a jeżeli zazdrość nie ma żadnych podstaw postaraj się po prostu zaakceptować swoją zazdrosną naturę. Poczujesz się trochę lepiej.

Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł pomoże ci uporać się z zazdrością w twoim związku. Życzymy powodzenia!

Nie masz jeszcze partnera? Zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i znajdź kogoś, kto cię pokocha!

[rox]

Udostępnij ten artykuł na: