Masz problemy z wypowiedzeniem słowa "nie"? Asertywność może ci pomóc uniknąć nieporozumień i wielu nieprzyjemnych sytuacji nie tylko w związku, ale również w codziennym życiu. Jak w takim razie nauczyć się mówić "nie"? O tym w dzisiejszym artykule...
Tym, że powiesz „nie” postawisz niewidzialną granicę. Granice są nieodłączną częścią każdej zdrowej relacji, dlatego są dla niej tak ważne. Wyznaczanie granic, stworzonych za pomocą jednego „nie”, może Ci również pomóc w zrozumieniu Twojego partnera. Potrzeby każdego są inne, dlatego aby związek miał szanse powodzenia, musisz całkowicie rozumieć drugiego człowieka. Czasami to trudne do wypowiedzenia, ale po prostu nie ma innego wyjścia. Możesz w ten sposób uniknąć niedopatrzeń i ewentualnych konfliktów.
Musisz odpuścić sobie niektóre obowiązki i zadania, skupić się tylko na sobie i swym partnerze, bez tego wasz związek nie ma szansy na przetrwanie, ani tym bardziej na dalszy rozwój. Wspólne wykonywanie różnych czynności powinniście planować biorąc pod uwagę waszą pracę, zainteresowania oraz dzieci. Możecie ustalić, że jakąś czynność będziecie wykonywać regulanie, na przykład co tydzień wybierzecie się do restauracji. Dasz w ten sposób swojej drugiej połóweczce oraz wszystkim wokół do zrozumienia, że w tym konkretnym momencie macie czas tylko i wyłącznie dla siebie.
Typowa sytuacja, Twój partner obiecał komuś pomoc, teraz zamiast zajmować się waszymi sprawami zanurza się coraz głębiej do tych cudzych. Jak zatem wyznaczać granice, tak aby zarazem pomagać innym i nie doprowadzić swego związku do ruiny.
Decydujcie i pomagajcie jako para, wszysto zależy przecież tylko od tego, jak się dogadacie. Uzgodnijcie jak i czy chcecie komuś pomóc z jego problemami. Możesz samemu obiecać komuś pomoc, ale co jeśli nie będzie się to podobało Twojemu partnerowi? W ten sposób powstają komplikacje i problemy w związku.
Pomagaj tylko wtedy, kiedy wiesz, że możesz i chcesz pomóc. Czasem nie ma sensu wplątywać się do cudzych problemów, o których tak naprawdę nic nie wiemy. Jak to się mówi kij ma zawsze dwa końce, a więc mogłoby nawet dojść do sytuacji, że pomagając innym zaszodzisz nie tylko sobie, ale też partnerowi, czy swojej rodzinie.
Nie decyduj się na związek tylko i wyłącznie dlatego, że boisz się samotności. Staniesz się kimś, kto boi się wyrazić swoje zdanie, czym dasz temu drugiemu możliwość manipulowania sobą. Nie bądź tym, który na wszystko kiwa głową, a w duchu protestuje. Partner szybko zrozumie, że może z Tobą robić, co tylko mu się podoba. Bycie sobą nie jest wyrokiem skazującym Cię na samotność. Na każdego z nas gdzieś czeka ktoś, kto pokocha nas takimi jacy jesteśmy.
Bardzo chcesz, ale mimo to nie potrafisz wymówić tego słowa? Nie szkodzi. Z pomocą przychodzi komunikacja niewerbalna. Naucz się mówić „nie” swoim ciałem. Uśmiechnij się, pokręć głową na znak przeciwu i gotowe.
Uzupełnij swój kalendarz wszystkimi wydarzeniami, które masz zaplanowane. Pokazując komuś wypełniony po brzegi kalendarz możesz w prosty sposób odmówić i powiedzieć, że po prostu nie masz czasu.
Do momentu aż się nie nauczysz wymawiać słowa „nie”, albo wyrażać go w inny, chociażby niewerbalny sposób, staraj się zamykać usta. Jeżeli uda Ci się mieć zamknięte usta i nic nie mówić, jednocześnie nie będziesz mógł wyrazić na nic zgody.
Tylko dlatego, że ktoś do Ciebie dzwoni, nie oznacza to, że musisz od razu odbierać. Nie zawsze przecież jest to sprawa niecierpiąca zwłoki. Opłaca się więc czasem wyłączyć dźwięki, tym bardziej jeżeli nie jesteś pewnien, że nie dasz rady wymówić słowa NIE.
Wiesz już, jak być bardziej asertywnym, teraz możesz podzielić się tą wiedzą z kimś poznanym na naszym portalu randkowym. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się ZA DARMO już teraz!
[ivi]