Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Jak pobudzić metabolizm?

25.sierpień 2016
Jak pobudzić metabolizm?

Zdrowy metabolizm jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu oraz podstawą, jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy. Lato to dla wielu z nas czas, przybierania na wadze, chociażby z powodu regularnego grilowania, czy też podjadania lodów.

Twój metabolizm obejmuje o wiele więcej niż tylko proces spalania kalorii z jedzenia, które jesz. Oznacza to, że jego szybkość, funkcjonalność i efektywność zależy od różnych czynników. Twój metabolizm jest przyzwyczajony do zróżnicowanych pokarmów, które jesz oraz do ilości snu. Tylko dzięki genom niektórzy mają szybszy metabolizm od innych. Z pewnością znasz takiego szczęśliwca, który może zjeść cokolwiek, na co ma ochotę, i wciąż będzie szczupły. Istnieją jednak sposoby na to, aby Twój metabolizm pracował choć trochę szybciej niż do tej pory.

Ćwicz na świeżym powietrzu

Postaraj się ćwiczyć poza domem. Świeże powietrze i słońce sprawią, że poczujesz się lepiej, niż gdybyś ćwiczył na siłowni. Wystarczy nawet spacerowanie szybkim krokiem.

Jedz częściej

Zamiast trzech dużych posiłków w ciągu dnia, wprowadź do swojego menu pięć lub sześć mniejszych. Jeśli myślisz, że jedząc więcej w większych odstępach czasu – schudniesz, jesteś w błędzie. Zjedz coś mniejszego co 2-3 godziny, Twój organizm nie będzie mieć szansy zwolić, dzięki czemu przyśpieszy procesy trawienne.

Dużo pij

O pozytywnym dzialaniu kawy już raz wspominaliśmy, wykorzystaj więc jej właściwości do uruchomienia swojego ciała i metabolizmu.  Oczywiście nie mamy tutaj na myśli mrożonej kawy z puszki, ta nie ma żadnego pozytywnego działania. Tak działa dobrej jakości espresso. Ważne jest reguralne uzupełnianie płynów w postaci czystej wody lub herbatek ziołowych.

Herbata zielona

Herbata zielona zawiera antyoksydanty, które poprawiają Twój ogólny stan zdrowia. Przyśpiesza również metabolizm. Oczywiście aby procesy trawienne wskoczyły na wyższe obroty nie wystarczy jedna filiżanka dziennie, będziesz ich musiał wypić o wiele więcej. Na rynku istnieje wiele rodzajów herbaty zielonej, niektóre są połączone z innymi ziołami, które mają dodatkowe działanie detoksykacyjne, odwadniające i oczyszczające.

Woda z cytryną

Zaraz po przebudzeniu, wypij szklankę przegotowanej wody z cytryną. Oczyszcza układ trawienny i uruchamia procesy trawienne. Woda powinna być letnia, aby ciało nie doznało szoku, jeśli jednak nie masz problemów z piciem zimnej, nie powinna ona zaszkodzić. Woda z cytryną działa cudotwórczo na organizm, nie tylko dlatego, że jest bogatym źródłem witaminy C, ale też zabrania zatrzymywaniu się wody w organizmie.

Nastaw budzik o 30 wcześniej

To może się okazać najtrudniejsze. Wielu z nas ma wrażenie, że i tak wstawa już o dużo za wcześnie. Wolelibyśmy wstawać raczej później niż wcześniej. Wcześniejsze wstawanie jednak również przyczynia się do przyśpieszenia metabolizmu.

Nie unikaj śniadania

Śniadanie to dla Twojego ciała sygnał, aby metabolizm zaczął pracować już od rana. Jeżeli odpuścisz sobie śniadanie, będziesz mieć przez cały dzień uczucie głodu. Jedz zdrowe cukry.

Jedz ryby

Zjedzenie łososia, tuńczyka i innych ryb obliża wysokość leptinu, dzięki czemu Twój organizm będzie odkładać mniej tłuszczy.  

Nie pilnuj diety

Jedz odpowiednio dużo kalorii w ciągu całego dnia. Dieta i głodowanie nie zadziałają. Jeżeli dostarczysz swojemu organizmowi mniej kalorii niż potrzebuje, Twój metabolizm spowolni,  rozpoczne coś w rodzaju trybu oszczędzania i zamiast spalać zacznie jedzenie odkładać

Jajka i proteiny

To najlepszy sposób na pobudzenie metabolizmu. Proteiny zawarte w jajkach są bardzo ważne dla procesów trawiennych. Obojętne w jakiej formie będziesz je konsumować, jednakże najlepsze są te, ugotowane na twardo. Idealnym rozwiązaniem będzie również wymieszanie ich z płatkami namoczonymi w wodzie i upieczenie, tak jak muffiny. Poszerz swoje przepisy, przepisami z jajek. Nie znudzą Ci się tak szybko a będą dostarczać Twojemu ciału potrzebne proteiny.

metabolizm

Przyprawy

Przyprawiaj jedzenie. Dobrze doprawione potrawy przyśpieszając procesy trawienne aż o 20 % i to już do pół godziny po ich zjedzeniu. Jeżeli dodasz odrobinę papryczki chilli, Twoja potrawa zyska na smaku a Ty przy okazji przyśpieszysz metabolizm.

Miej przygotowane przekąski

Znajdź rano czas na przygotowanie dla siebe przekąsek. Nie ma nic gorszego niż to, kiedy dopadnie Cie głód gdzieś w podróży a w pobliżu znajdują się tylko „pachnące” fastfoody czy piekarnie. Najlepszym rozwiązaniem jak pobudzić metabolizm do działania jest przygotowywanie sobie przekąsek samemu. Unikniesz w ten sposób niezdrowego jedzenia.

Buduj mięśnie

Budowanie mięśni to jeden z najpewniejszych i najlepszych sposobów na przyśpieszenie metabolizmu. Spróbuj codziennie rano ćwiczyć, lub chociaż zrób kilka przysiadów. Możesz też podnosić ciężarki, jeśli ich nie masz, użyteczne będąna przykład butelki z wodą. Dzięki temu Twoje ciało dostanie się do trybu spalania już od rana a Ty będziesz mieć więcej energii przez cały dzień. Chcesz biegać? Ustal sobie poranną trasę w zależności od czasowych możliwości.

Stwórz swój własny plan treningowy

Ustal sobie dzień, lub dni, kiedy będziesz chodzić na spacery czy poświęcać się jakiemuś sportu. Postaraj się przekonać do regularnych ćwiczeń. Możesz zaplanować swój plan dnia ze szczegółami. Twój plan treningowy daj na widoczne miejsce, najlepiej tam, gdzie spędzasz najwięcej czasu. Tak, niektórzy mogą wybrać kuchnię i lodówkę.

Wiedziałeś, że:

Poruszanie nogami, bawienie się ołówkiem, żucie gumy bez cukru, uderzanie palcami do stołu, mały aerobic palcy i inne tego typu aktywności wymagają wykorzystania energii, zatem nerwowi ludzie w ciągu dnia mogą spalić aż 500 kalorii, a nawet więcej.

Źródło: http://bembu.com/how-to-boost-metabolism

http://www.theactivetimes.com/easy-ways-kick-start-your-metabolism-every-morning

[kač]

 

Udostępnij ten artykuł na: