Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Homeopatia - alternatywna medycyna czy placebo?

19.listopad 2022
Homeopatia - alternatywna medycyna czy placebo?

Homeopatia to leczenie na zasadzie podobieństwa, innymi słowy leczenie symptomów z wykorzystaniem mocno rozcieńczonych podobnych substancji chemicznych wywołujących takie same lub podobne objawy. Tak jak w przypadku każej alternatywnej medycyny ma wiele swoich wyznawców i zagorzałych sceptyków, którzy twierdzą, że homeopatia działa tak samo jak placebo.

Nic w przesadzie, ta żelazna zasada jest stosowana zarówno w medycynie tradycyjnej jak i alternatywnej. Duża zaletą homeopatii jest fakt, że leczony on jest holistycznie. Nieustannie śledzi on swoje objawy, pyta się o rozwiązanie różnych ludzi i pragnie poprawy swojego organizmu w całości, który składa się z wielu elementów. Przeciewieństwie do medycyjny tracydyjnej, która stara się rozwiazać pojedyńcze problemy oddzielnie, przykładowo jeśli ktoś cierpi na wrzody żołądka, musi iść do gastrologa. I to nawet w przypadku jeśli problem był spowodowany wyłącznie przez stres, ten specjalista nie będzie leczył przyczyny choroby, a jedynie jego objawy. W sztuce lekarskiej może pojawić się błąd, jeśli przykładowo pacjent nie zastosuje się do wskazówek, lub pomimo zastosowania się do nich wrzody żołądka znowu się pojawią z powodu nierozwiązania przyczyny problemu.

Zioła homeopatyczne

Homeopatia_rośliny

Właśnie takim sposobem pomagał niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. Wykorzystał znajomość antycznej medycyny, średniowieckiej alchemii i herbalistyki. Z założenia leczył przez podobieństwa, co jest też dosłownym tłumaczeniem słowa homeopatia. Zgodnie z tą zasadą dwa dziesiąciolecia później naśladował go Louis Pasteur.

Samuel Hahnemann twierdził, że choroby nie są spodowane czynnikami zewnętrznymi, ale naruszeniem siły życiowej (ból duszy). W dzisiejszej terminologii moglibyśmy rzec, że na takiej samej zasadzie biorą swój początek wszystko psychosomatyczne choroby.

Zkušenosti s homeopatií

Zaletą homeopatii jest to, że może być ona stosowana razem z tradycyjną medycyną. Wymaga to jednak doświadczonego homeopata, który stosuje ją w taki sposób, aby nie zaburzać działania leków. Istotne jest, aby żaden z lekarzy nie był w swoim postępowaniu ortodoksyjny i skupił swoje siły i możliwości na uzdrowieniu pacjenta, a nie miał uprzedzeń.

„Mój syn cierpiał ciągle na zapalenie ucha środkowego. Co miesiąc lub co dwa miesiące musieliśmy iść z nim na płukanie uszu. Strasznie cierpliaż, aż na sam koniec lekarz polecił swoją znajomą homeopatku“ - zwierza się Marta. Odstępy między wizytami u homeopatki się wydłużały, aż jej syn pod koniec roku wyzdrowiał i do dzisiaj nie musi już chodzić w ogóle ani do lekarza, ani do homeopata.

Ludzie korzystają z dobrodziejst homeopatii do leczenia trądziku, niektórzy psychologowie homeopatii używają jej do leczenia astmy lub jako środek pomocniczy. Kobiety w ciąży często sięgają po homeopatie w przypadku zachorowania, a to bez znaczenia czy to zwykła chrypka, ginekologiczny czy urologiczny problem, a to dlatego że homeopatia przeciwnie do leków jest dobra dla jeszcze nienarodzonego dziecka.

Homeopatia

Wszędzie znajdą się sceptycy

Świat homeopatii również ma swoich sceptyków, którzy nie zmienią swojego poglądu i będą nadal twierdzić, że chodzi tylko o placebo. Prawdą jest to, że lecznicze efekty homeopatii nie były sprawdzane klinicznie a jego pozytywny wpływ jest ciągle kwestią spekulacji. Przeciwnicy próbują dowieść, że homeopatia to zwykłe placebo wykazując, że wielka grupa sceptyków „przedawkuje“ homeopatyczne zioła a nic się z nimi nie dzieje.

Światowa organizacja zdrowia (WHO) w 2009 roku ostrzegła przed propagowaniem homeopatii w rozwiniętych krajach. W ogłoszeniu przypominają, że nie powinno się nigdy leczyć homeopatią w przypadku wirusów takich jak TBC, AIDS, malaria, wirus ebola i innych

[paf]

Udostępnij ten artykuł na: