Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Gdziekolwiek jedziecie - tylko na rowerze

8.wrzesień 2014
Gdziekolwiek jedziecie - tylko na rowerze

Rower to wygodny i szybki środek transportu. Niezależnie od tego czy jesteśmy profesjonalnymi sportowcami, zawodowcami, czy jeździmy tylko rekreacjnie, a może korzystamy z niego tylko jako środek transportu, rower dostarczy nam odpoczynku i wiele radości z jazdy.

Jazda na rowerze to świetny odpoczynek i relaks, człowiek oczyści swój umysł i przećwiczy swoje ciało. Podziwiacie widoki, wieże, wodospady i okolice. Pomimo iż świat jest najpiękniejszy jedynie ze grzbietu konia, nie można zaprzeczyć, że widok podczas jazdy rowerem jest również piękny. Wystarczy krótka przejaźdzka, a człowiek się czuje jak nowo narodzony.

Jaki rower kupić?

Wybranie dobrego roweru wymaga konsultancji z doradcą, który dobierze najlepszy rower zgodny z Państwa oczekiwaniem, a wyjaśni lokalne przepisy związane z używaniem własnego roweru. Jeśli nie mamy jeszcze żadnego roweru, i stoimy na samym początku naszej rowerowej kariery, możemy spróbować kupić starszy i tańszy rower. Powinniśmy najpierw się upewnić, że jazda na rowerze jest właśnie tym co sprawia nam przyjemność. Chodzi o to by mieć świadomość swojego wyboru kiedy kupujemy rower za 700zł w sklepie. Powinniśmy w sklepie jednoznacznie oznajmić jak będziemy korzystać z roweru. Stosuje się inne rowery na jazdę tereną, aniżeli rowery na jazdę po autostradzie lub w mieście.

Istnieje wiele rodzajów rowerów. Cechy rowerów różnią się nie tylko według rodzaju rowaru, ale także od marki. „Jeśli ktoś chce jeździć wygodnie, na pożądnym rowerze, nie powinien kupować go w hipermarkecie. Należy udać się do specjalistycznego sklepu rowerowego, wypróbować rower i porozmawiać z odpowiednim doradcą.“ - doradza Dominik ze specjalistycznego sklepu rowerowego i dodaje, że podobnie jest z wyborem hełmu. Jego noszenie i jakość jego wykonania może decydować o bezpieczeństwie i nie należy ignorować tego.

Rower jako środek transportu

jazda_na_rowerze_po_miescie

Rower posiada wiele zalet, łatwo się nim dostaniecie gdziekolwiek, poćwiczycie ciało, podróż jest szybsza niż pieszo, przejedziecie więcej niż przejdziecie pieszo i omijacie korki uliczne. Jazda na rowerze w mieście ma w sobie bardzo wiele zalet. Dobrze jest też jeździć we dwójkę.

Najbardziej znanym krajem z popularnego transportu rowerowego jest Holandia, wszyscy znają obrazki z Amsterdamu, gdzie wszystkie znaki drogowe i ścieżki rowerowe są dostosowane dla rowerów. Każdy Holender posiada minimalnie trzy rowery. „ Ja sam posiadam pięć rowerów i nie wydaje się to dla mnie dziwne. Przeciwnie jest to bardzo praktyczne, ponieważ ze mną przyjedzie więcej przyjaciół lub cała rodzina w odwiedziny, możemy wszyscy wypić razem piwo“ - mówi z uśmiechem Marcel żyjący w Zwolle.

A co zrobić jeśli pada? Wszystkie miejskie rowery są wyposażone w błotniki. Jeśli naprawdę mocno pada, zobaczycie wszystkich z parasolami. Jeźdzenie na rowerze w Holandii ma krótko mówiąc styl z lat międzywojennych. „Bardzo się mnie to podoba, wystarczyły tylko cztery dni i nauczyłam się jazdy na rowerze z parasolem“ - mówi Paulina, przyjaciółka Marcela.

W Polsce natomiast niemiecka firma NextBike otworzyła w największych miastach takich jak Wrocław, Poznań, Opole, Warszawa i Białystok samoobsługowe wypożyczalnie rowerów. Dzięki nim można nawet do 15 minut jeździć absolutnie bez żadnych opłat na rowerze. W zachodnich częściach Europy system NextBike również funkcjonuje, najwięcej punktów tej sieci jest w Zagłębiu Ruhry, własnie tam rower jest używany jako główny środek transportu i być może kiedyś nas to samo czeka w Polsce.

[paf]

Udostępnij ten artykuł na: