Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Dzień Kobiet!

8.marzec 2016
Dzień Kobiet!

Tak, tak, to dzisiaj kobiety miały swoje święto. Pamiętaliście? A czy wiecie kiedy ono w ogóle powstało i dlaczego? Jaki prezent jest tym najlepszym?

Dzień kobiet jest międzynarodowy, oznacza to więc, że jest obchodzone co roku 8-ego marca na całym świecie. Wiele osób w Polsce pod nazwą Dzień Kobiet widzi komunistyczne święto, imprezy pracownicze itp. W czasach komunizmu Dzień Kobiet był bardzo hucznie obchodzony. Być może właśnie dlatego niektórzy młodzi ludzie odmawiają świętowania uważając je za sztucznie wytworzone komunistyczne święto. Prawda jednak jest zupełnie inna.

Znasz historię powstania Dnia Kobiet?

Święto to pochodzi z Ameryki, gdzie było ochodzone po raz pierwszy 28-ego lutego 1909 roku przez przedstawicieli ruchu robotniczego. Wydarzenie miało upamiętniać strajk pracownic przemysłu odzieżowego przeciwko złym warunkom pracy, który miał miejsce rok wcześniej. Zatem jego założeniem pierwotnie była walka o równouprawnienie kobiet – społeczne i polityczne, przydzielenie im prawa do głosowania, zezwolenie na decydowanie w ważnych sprawach oraz zlikwidowanie dyskryminacji ze względu na płeć. W ten oto sposób zaczęto, w każdą ostatnią niedzielę lutego obchodzić  Narodowy Dzień Kobiet. W Europie został wprowadzony w roku 1910 a obchodzony był po raz pierwszy w 1911 roku.

Dzień kobiet u nas

Mit mówiący o tym, że Dzień kobiet jest świętem komunistycznym powstał w 1965 roku, kiedy Lenin na prośbę jednej feministki, ogłosił 8 marca świętem państwowym wolnym od pracy.  W Polsce święto było najbardziej popularne w czasach PRLu. Do najczęściej wręczanych prezentów zaliczały się kwiaty (goźdzki lub tulipany) i rajstopy. Dzień kobiet uchodził wówczas za święto „obowiązkowe” przez co zapomniana została jego historia oraz powody, dla których zostało wprowadzne. W roku 1993 pani premier Hanna Suchocka zniosła oficjane obchody tego święta.

Dziś Dzień Kobiet jest uważany za miły zwyczaj, a dla feministek jest to okazja do ulicznych parad i manifestacji. W Warszawie oraz paru innych miastach Polski od kilkunastu lat organizowana jest wielka Manifa.

dzień kobiet

Prezent sprawi radość każdej kobiecie

Jakikolwiek masz pogląd na to święto, każda kobieta zawsze będzie się cieszyć z prezentu, nawet jeżeli będzie to drobiazg. Udowodnij swojej dziewczynie lub koleżance, że o niej myślisz. Jaki prezent będzie najodpowiedniejszy?

Kwiaty

Kwiaty to tradycyjny a zarazem najczęstszy prezent na wszelkiego rodzaju święta. Nie oznacza to jednak, że nie jest dobrym pomysłem! Przeciwnie. Kobiety mają w sobie tę delikatność, która sprawia, że są w stanie docenić każdy kwiat, niezależnie od tego czy będzie to wielki bukiet czy mała różyczka.

Karta podarunkowa

Której kobiecie nie sprawiłby radości masaż, lub kilka godzin spędzonych w SPA? Jest to prosty i w miarę tani prezent dla każdej kobiety.

Książka

I w dzisiejszych czasach istnieją kobiety, które lubią czytać książki. Jeśli wiesz, kto jest jej ulubionym pisarzem lub wspominała, że planuje kupno konkretnej książki, wiesz już jaki prezent jej kupić.

Czekolada

Dobrej jakości czekolada lub bombonierka jest idealnym prezentem dla miłośniczki słodyczy.

Biżuteria

Mały pierścionek lub naszyjnik to odpowiedni prezent na Dzień Kobiet, jednakże nie należy też przeginać.

Zdjęcie

Wspólne zdjęcie może wyrazić więcej niż tysiąc słów :) udowodni, że mile wspominasz wasze wspólne chwile. Kup piekną ramkę i umieść w niej zdjęcie, które uważasz za udane. Możesz również wydrukować to zdjęcie na kubku lub poduszce.

Romanticzna wycieczka

Odrobina odpoczynku i romantyki jeszcze nikomu nie zaszkodziła. W marcu pogoda zaczyna być już coraz lepsza a wspólny weekend we dwoje to świetny pomysł.

Romantyczna kolacja

Wyjście do restauracji na romantyczną kolację wielu wydaje się passé, ale przecież dobre jedzenie nigdy nie wyjdzie z mody.

Pamiętaj o Dniu Kobiet i podaruj swojej ukochanej drobny prezent oraz złóż życzenia. Z pewnością sprawisz jej tym wielką radość.

[Lil] 

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Women's_Day

http://padesatprocent.cz/cz/proc-se-slavi-mdz

https://youtu.be/IVgbBgEIU34

http://lifestyle.allwomenstalk.com/budget-friendly-gifts-for-international-womens-day

Udostępnij ten artykuł na: