Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Dlaczego warto nauczyć się słuchać innych?

23.maj 2018
Dlaczego warto nauczyć się słuchać innych?

Masz wrażenie, że Twoje życie w ostatnim czasie pałne jest nieporozumień? Naucz się słuchać innych, a przede wszystkim swojego partnera.

W każdym związku z biegiem czasu pojawiają się komplikacje. To oczywiste, im dłużej ze sobą jeteście, tym łatwiej dostrzec błędy popełniane przez drugą osobę. Różowe okulary odkładamy na bok i zaczynamy się kłócić. Tylko po co to wszystko? Wszystko znów może rozwiązać zwyczajna rozmowa, bez krzyków i wyrzutów. Komunikacja jest podstawą każdego związku. Polega ona jednak nie tylko na mówieniu, ale również na słuchaniu...

Dlaczego warto słuchać?

Jeżeli nauczysz się poświęcać uwagę nie tylko sobie, zobaczysz jak wiele tym zyskasz. Twój partner będzie mógł być pewien, że Ci na nim zależy i może na Ciebie liczyć, oprócz tego wzrośnie jego poczucie własnej wartości, będzie czuć się kochany i respektowany. To wszystko jest przecież bardzo ważne. Dzięki temu wszystkiemu w waszym związku zagości harmonia. Oboje będziecie szczęśliwsi.

Słuchanie nie jest tak prostą sprawą jakby się mogło wydawać, wszyscy mamy z tym problem i to od dzieciństwa. Komunikacja bowiem zakłada dwie umiejętności. Jedną z nich jest umiejętność wypowiadania się w sposób zrozumiały, a drugą umiejętność słuchania. Zatem ważne jest nie tylko to, co wysyłasz, ale również to, co odbierasz. Rodzice nauczyli nas mówić, ale słuchać mogą nas nauczyć tylko dając nam odpowiedni przykład.

Mało który rodzic jest w stanie wciąż słuchać tego, co mowi do niego jego dziecko, zazwyczaj zajęci są pracą lub innymi czynnościami.

naucz się słuchać

Jak nauczyć się słuchać?

  • Wybierz odpowiednie miejsce, takie gdzie nikt nie będzie wam przeszkadzać.
  • Utrzymuj kontakt wzrokowy.
  • Pokaż swoje zaangażowanie w temacie.
  • Musisz się skupić na tym, co dana osoba do Ciebie mówi.
  • Upweniaj się, czy dobrze rozumiesz.
  • Zadawaj pytania, aby druga osoba mogła sprecyzować co ma na myśli.
  • Obserwuj emocje i mowę ciała rozmówcy.
  • Podsumuj wszystkie informacje, które usłyszałeś, aby sprawdzić, czy dobrze zrozumiałeś.
  • Zastanów się jakich użyć słów, aby móc wyrazić swoją opinię na temat tego, co powiedział rozmówca.

To sztuka umieć słuchać

Z pewnością gdzieś już obiło Ci się o uszy to stwierdzenie. Z pewnością warto wziąć je sobie do serca, ponieważ jest jak najbardziej prawdziwe. Czasem wysłuchanie kogoś jest dla nas trudne, wolimy od razu udzielać rad zamiast porządnie zagłębić się w sytuację. W każdym z nas drzemie rodzony słuchacz, musimy tylko pozwolić mu działać.

Dlaczego mężczyźni mają problemy ze słuchaniem kobiet?

Mężczyźni nie są dobrymi słuchaczami - to fakt, ale kobiety zaś mają tendencję do dzielenia się z otoczeniem każdą, nawet tą najmniej istotną w danej chwili myślą. Z ciągłego natłoku słów trudno jest wyłapać to, co jest naprawdę ważne. Nasze słowa stają się dla nich zwykłym tłem dźwiękowym, które wydaje im się, że mogą ignorować. Jeżeli więc chcesz skupić na sobie uwagę mężczyzny, postaraj się zmieniać ton głosu. Mów raz ciszej, raz głośniej i obserwuj jego reakcje. Może wydać się to śmieszne, ale najnowsze badania udowodniły, że kobiety wysyłają fale akustyczne o częstotoliwości, która jest dla mężczyzn trudna do odszyfrowania, dlatego też słuchanie jest dla nich męczące i wolą uciekać myślami, byle jak najdalej.

Jeżeli nie jesteś w stanie sam nauczyć się sztuki słuchania, możesz wybrać się na kurs, z pewnością znajdziesz jakiś w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, czy Katowicach. Aktywne słuchanie może pozwoli Ci też znaleźć wymarzonego partnera.

[ivi]

Udostępnij ten artykuł na: