Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Dlaczego warto mieć prawdziwego przyjaciela?

31.styczeń 2018
Dlaczego warto mieć prawdziwego przyjaciela?

Masz prawdziwego przyjaciela? Nie? To wielki błąd! Przyjaźń wyjdzie Ci na zdrowie – i to dosłownie. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej.

 DNA przyjaźni

Mówi się, że rodziny się nie wybiera, ale przyjaciół już tak. Naukowcy z Uniwersytetu Yale i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego nie zgadzają się z tym stwierdzeniem. W przeprowadzonych przez nich badaniach wzięło udział około 2000 ochotników, a przeanalizowanych zostało aż 1,5 miliona markerów. Wyniki były zdumiewające, okazuje się bowiem, że pod względem genetycznym jesteśmy podobni do swoich przyjaciół, dzielimy z nimi około 1% tych samych genów. Być może nam wydaje się, że to mało, aczkolwiek z punktu widzenia genetyki, jeden procent to bardzo dużo. Można to porównać do pokrewieństwa z kuzynem czwartego stopnia, albo innym członkiem rodziny, z którym macie wspólnych pra-pra-pradziadków. Nie wiadomo, jak nasz organizm jest w stanie rozpoznać podobieństwo genetyczne z drugim człowiekiem, ale prawdopodobnie ma to związek z altruizmem krewniaczym, czyli uwarunkowanym genetycznie altruizmem, który przejawiają w stosunku do siebie spokrewnione jednostki, w celu zwiększenia szansy na przetrwanie genotypu.

przyjaźń

Dobry przyjaciel to taki, który:

  • ma wobec Ciebie szacunek
  • jest pomocny
  • dobrze się czujesz w jego towarzystwie
  • zawsze mówi Ci prawdę, nawet jeżeli jest bolesna
  • wspiera Cię

Gdzie znaleźć przyjaciela?

Teoretycznie możesz poznać przyjaciela gdziekolwiek, na imprezie, w kawiarnii, na siłowni lub u znajomego na urodzinach. Później istnieją takie miejsca, jak kursy tańca, zajęcia z boksu albo szkoła języka obcego, gdzie możesz poznać kogoś, kto będzie mieć takie same zainteresowania jak Ty. Wspólny temat to pomaga w przełamaniu pierwszych lodów. Nie wiesz od czego zacząć rozmowę? Zapytaj o stopień zaawansowania w danej kwestii, albo doświadczenia. Możesz też zarzucić jakimś adekwatnym komplementem. Taki początek często przeradza się w bardzo fajną znajomość.

Jeśli nie jesteś aż tak odważny, aby zagadać do nieznajomej osoby, z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Istnieją nawet różne aplikacje, które ułatwiają rozpoczęczcie znajomości. Coraz więcej ludzi szuka partnera przez internet, na przykład na naszym portalu. Może osoba z Krakowa, Opola, Gdańska, Białegostoku, czy Olsztyna, którą u nas poznasz stanie się jednym z Twoich najlepszych przyjaciół? Nie zaszkodzi przecież spróbować.

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: