Zaledwie 37% Polaków deklaruje, że regularnie czyta książki. Większość naszego narodu zatem nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że czytać naprawdę warto. Chcesz wiedzieć dlaczego warto? Przekonaj się, zaczynając przygodę z czytaniem od naszego dzisiejszego artykułu.
Chyba każdy się zgodzi, że książki wiele w życiu zmieniają. Możemy się z nich wiele nauczyć, w bardzo przyjemny sposób (np. w formie powieści). Dowiesz się czegoś z historii, czegoś o pierwszej lub drugiej wojnie światowej, czy też o niewolnictwie w Ameryce, jest tego naprawdę dużo i muszę przyznać, że nawet mnie – przeciwnika literatury historycznej, niektóre opowieści wciągnęły. Możey z nich czerpać nie tylko wiedzę historyczną. Istnieje niezliczona ilość gatunków, niektóre książki mogą stać się twoim „doradcą duchowym” i nauczyć cię jak należy w życiu postępować. Nie mam tutaj na myśli typowych ksiązek religijnych. Z ksiązek dowiesz się też czegoś o kulturze narodów całego świata. Naprawdę jest z czego wybierać i aż szkoda z tego nie skorzystać...
Dodatkowym plusem czytania książek jest uzyskanie jednej niezwykłej cechy, mianowicie umiejętności komunikacji z innymi ludźmi. Czytając człowiek uczy się nowych, nie używanych w codziennej mowie wyrazów, zatem jego zasób słów ulega znacznemu pozszerzeniu. Osobę oczytaną poznasz od razu. A jeżeli wciąż nie masz partnera, wiedz, że czytanie może Ci bardzo pomóc w jego szukaniu. Będziesz atrakcyjniejszy dla tych inteligentniejszych ludzi, a Ty z kolei będziesz w stanie czytać w ludziach, jak w otwartych księgach.
Odnosi się to do powyższego tematu: Im więcej czytasz, tym więcej słów się nauczysz - słów, które staną się nieodłączną częścią Twojego słownika. Zdolności retoryczne są ogromnym plusem w każdym zawodzie, a świadomość tego, że potrafisz śmiało rozmawiać z przełożonymi, pomoże Ci dażyć samego siebie większym szacunkiem.
Czytanie książek jest również pomocne i ważne jeżeli chcesz się nauczyć języka obcego. Jest to doskonały i przyjemny sposób nie tylko na uczenie się nowych wyrazów, ale też zapamiętanie w jakim kontekście możesz ich używać. Poprawia to umiejętności pisania i mówienia w danym języku.
Wszystko, co czytasz, wypełnia Twój umysł nowymi informacjami, które mogą Ci się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Im więcej wiedzy zyskasz czytając, tym lepiej będziesz przygotowany, kiedy przyjdzie Ci stawić czoła jakiemuś wyzwaniu. Wiedzę zaczerpniętą z książek możesz też wykorzystać przy szukaniu nowej pracy.
Kiedy czytasz, cała Twoja uwaga skupiona jest na opowiadaniu, podczas gdy reszta świata w tym momencie przestaje istnieć. Postaraj się czytać coś na 15-20 minut przed rozpoczęciem pracy (na przykład podczas podróży komunikacją miejską), a zobaczysz, że po przyjściu do pracy o wiele łatwiej będzie Ci się skupić.
Istnieją dwa rodzaje ludzi, którzy czytają ksiązki. Pierwsi mogą czytać wszędzie – w środkach komunikacji miejskiej, przy wrzaskach dzieci podczas szkolnej przerwy, nawet dźwięki naprawianej ulicy tuż pod oknem nie są w stanie ich zmusić do odłożenia ksiązki. Akcja tak bardzo ich pochłonie, że nie słyszą nic, ani nikogo wokół siebie. Są i tacy, którzy potrafią czytać idąc (chyba nie muszę mówić, jak to niebezpieczne). Ci drudzy zaś czytają dla relaksu, zatem do czytania potrzebny jest im cichy zakątek, biblioteka, park, lub też własne łóżko. Dla nich czytanie jest rytuałem i wyczekiwaną chwilą na odpoczynek od codziennego stresu. Obie te grupy ludzi mają jednak ze sobą coś wspólnego – kochają czytać.
Tak samo, jak podczas każdej innej aktywności, czytając możesz zyskać nowych przyjaciół, lub stracić tych co masz. To drugie nie staje się często, mało jest ludzi, którzy uważają, że ktoś, kto czyta książki musi być dziwakiem. Warto podkreślić, że coś takiego prędzej pomyśli sobie jakiś kolega, lub nic nieznaczący znajomy. Prawdziwy przyjaciel nie opuści Cię dlatego, że popołudniu potrzebujesz odrobiny czasu na czytanie. Idealnie by było gdyby wziął swoją książkę i czytał razem z Tobą. Zyskanie przyjaciół podczas czytania książki również nie jest niemożliwe. Zwłaszcza jeżeli nie siedzisz zamknięty z książką w domu, ale wyjdziesz na zewnątrz, gdzie spotkasz innych miłośników czytania, którzy zaczną z Tobą rozmawiać, tylko dlatego, że w ręku trzymasz np. tą samą książkę, lub powieść od tego samego autora. Zajomych o podobnych zainteresowaniach możesz znaleźć także w internecie. Tutaj aż roi się od różnego rodzaju for dyskusyjnych. Nawet jeżeli nigdy nie spotkacie się „na żywo” dobrze jest podzielić się z kimś swoimi wrażeniami z przeczytanej książki, z kimś, kto podziela nasz zapał.
Może się stać, że człowiek uzależni się od książek. Nie fizycznie, ale psychicznie. Mowa tutaj o człowieku, który nie utrzymuje kontaktu z rzeczywistością, zamyka się w świecie książki, wyobraża sobie siebie jako głównego bohatera. Później zaczyna pisać swoje opowieści, które pomagają mu rozwijać jego kreatywność, ale zarazem pakują go w coraz większe problemy. Ci ludzie powinni otworzyć oczy, rozejrzeć się i podziwiać piękno prawdziwego świata, a nie tylko tego wymyślonego. Mogliby chociażby wybrać się na łono natury, które pomoże im się zrelaksować, lub też do kina, teatru, czy na koncert.
Doszliśmy wreszcie do problemu współczesnego świata. Dziś, ludzie dla swojej własnej wygody (czasem dla bycia „cool”) wybierają tą drugą opcję. Wykorzystywanie telefonu, tabletu lub e-czytnika jest doskonałym wyborem na długie podróże z ogromną ilością bagażu. Jeżeli leżysz w domu na kanapie, lepszym wariantem wydaje mi się być papierowa książka. Książki mają swój specyficzny zapach, dla wielu ma również znaczenie to, że mogą obracać strony, oraz wystawiać książki na półce po przeczytaniu. Z drugiej strony ściągnięcie książki na tablet jest bardziej ekologiczne, niż drukowanie milionów egzemplarzy, które być może wcale się nie sprzedadzą.
Ten spór jest obecny na świecie chyba już od pierwszego filmu nakręconego na podstawie książki. Filmy zazwyczaj wybierają ludzie z mniejszą wyobraźnią, oraz ci, którzy są zbyt leniwi aby przeczytać książkę. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich przypadków. Czytelnicy zaś krytykują filmy, ponieważ albo nie zawierał wszystkich szczegółów (co nawet nie jest możliwe z racji ograniczenia czasowego), albo akcja została zmieniona. Kręcenie filmu na podstawie książki jest niestety niewdzięczną robotą. Z drugiej strony, na tego rodzaju filmach zarabia się najwięcej, ponieważ każdego ciekawi, jak to zostało nakręcone...
Pamiętaj, że czytanie książek wiele wniesie do Twojego życia, dlatego nie powinieneś tego unikać. Odpoczniesz, pośmiejesz się i jeszcze się czegoś przy okazji nauczysz.
[Lil]