Płatki owsiane są super! Śniadanie składające się z płatków owsianych jest doskonałym źródłem energii. Jeśli jeszcze ich nie spróbowałeś, z pewnością zrobisz to po przeczytaniu tego artykułu.
Płatki owsiane nam dobrze znane już jakiś czas. Doskonale radzą sobie z głodem i dostarczą ciału energię niemalże na cały dzień. Jeśli zdecydowałeś się prowadzić zdrowy tryb życia, w Twoim jadłospisie nie może ich zabraknąć. Płatki owsiane mogą jeść na śniadanie zarówno zacięci sportowcy, jak i osoby, które nie lubią się przejadać. Znakomicie zaspokoją głód i zapewnią Ci energię, której nie otrzymasz na przykład – z białego pieczywa. Po białym pieczywie możesz czuć się zmęczony i wyczerpany, nie zawiera bowem tych właściwych węglowodanów, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania metabolizmu i ciała.
Przygotowanie płatków owsianych jest banalnie łatwe i każdy da sobie z tym radę. Możesz je przygotować zarówno na słodko jak i na słono. Istnieje wiele świetnych przepisów, których głównym składnikiem są płatki owsiane, ale możesz je dodać właściwie do wszystkiego. Kiedy będziesz robić naleśniki, piec chleb, babkę, piernik, muffiny – zależy tylko od Ciebie, kiedy je wykorzystasz. Wyśmienicie smakują również z rozgniecionym bananem, lub z mlekiem z dodatkiem miodu, orzechów itp.
Płatki owsiane nie muszisz jeść tylko i wyłącznie na śniadanie. Możesz też z nich przygotować zdrową przekąskę. Batoniki owsiane z pewnością będą smakować również tym najmłodszym. A jeśli nie przepadasz za słodkim, możesz je zamieszać z jajkami i podsmażyć na patelni.
Jak już wspominaliśmy, są doskonałym źródłem energii. Zawierają błonnik, dokładnie około 13%. Są prawdziwą skarbnicą minerałów, witamin oraz kwasu foliowego. Zawierają też niewielką ilość kwasów omega 6 i omega 3. Minerały, które możemy w nich znaleźć to na przykład: magez, potas, cynk i wapń.
Wspierają układ odpornościowy i pomagają przy problemach układu trawiennego, łagodzą nadczynność tarczycy, a oprócz tego obniżają poziom cholesterolu w ciele dzięki beta-glukanom. Płatki owsiane są idealne podczas odchudzania, sprawiają, że przez dłuższy czas czujemy się najedzeni. Dzieje się tak, ponieważ spowalniają opróżnianie żołądka, tym samym zwiększając produkcję tzw. hormonu sytości.
Są ogólnodostępne, można je kupić w każdym supermarkecie. Sprzedaje się tłoczone, całe i sproszkowane (miałkie). Do kupienia są również już w postaci gotowych kaszek smakowych. Ich cena nie jest zawrotna. Z pewnością w nabliższym odwiedzanym przez Ciebie sklepie znajdziesz wiele rodzajów płatków owsianych. Najlepiej przechowywać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach, w zimnie i suchu, dzięki czemu będziemy mogli je przechowywać przez okres nawet do dwóch miesięcy.
Jedna rada na początek, zawsze lepiej jest płatki owsiane namoczyć, w mleku albo w wodzie, aby zmiękły. Warto ponoć dodać też cynamon, aby na przykład upieczony desert nie zaczął pleśnieć.
Będziesz potrzebować:
Około 100 gramów płatków owsianych namoczymy wraz z dwiema łyżkami mieszanych suszonych grzybów. Pozostawiamy tak namoczone płatki i grzyby mniej więcej na godzinkę. Na patelni podsmażamy pokrojoną na drobno cebulkę, następnie dodajemy namoczone wcześniej płatki owsiane i suszone grzyby. Powstanie nam z tego gęsta kasza, którą należy wedle uznania jeszcze przyprawić solą i pieprzem. Idealnie będzie do tego też pasować czosnek. Kiedy usmażona kasza wystygnie, wmieszamy do niej jedno jajko i szczyptę majeranku. Do poprawy konsystencji przyda nam się odrobina bułki tartej. Z gotowej mieszanki możemy wytworzyć klopsiki i usmażyć je na patelni, można też obtoczyć je w bułce tartej a następnie upiec. Najlepszym dodatkiem będą ziemniaki lub puree ziemniaczane, tak samo jak w przypadku klasycznych, mięsnych klopsów. Można również do smaku dodać musztardę.
Do ciasta będziesz potrzebować:
Oddzielimy białko jajka od żółtka. Białka mieszamy z cukrem do otrzymania piany. Następnie dodajemy 6 łyżek letniej wody, 6 łyżek oleju, około 60 gramów zmielonych włoskich orzechów, 100 gramów zmielonych i prażonych na sucho płatków owsianych. Wszystko dokładnie wymieszamy i dodamy pianę z białek. Całe ciasto przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy około 20 minut w temperaturze 170 – 180 stopnii. Zanim wyciągniesz ciasto z piekarnika, sprawdź za pomocą szpikulca czy na pewno jest już upieczone (masa nie powinna się lepić ani pozostać na szpikulcu).
Do przygotowania kremu potrzebujesz:
Masę krówkową i masło mieszamy. Następnie dodajemy orzechy. Tak przygotowany krem nakładamy na wystygnięte ciasto.
Będziemy potrzebować:
100 gramów płatków owsianych namoczonych w wodzie lub w mleku. Dodajemy całe jajko, cukier albo białko. Mieszamy wszystko razem, możemy dodać jeszcze starte jabłko, albo banana zamiast cukru. Do ciasta dodajemy biały jogurt i odrobinę cynamonu. Cała masa powinna mieć lekko płynną konsystencję, mniej więcej taką, jak na naleśniki. I też tak samo jak naleśniki, powstałą masę smażymy na rozgrzanej patelni. Na koniec możemy dać na nie owoce, orzeszki, posmarować je dżemem, lub innymi smakowitościami, które Ci przyjdą do głowy.
Płatki owsiane są bardzo zdrowe i da się z nich stworzyć naprawdę wiele wyśmienitych dań. Inspiracji szukaj w książkach kucharskich lub na internecie. Inny styl życia może również być pierwszym krokiem do znalezienia prawdziwego szczęścia i miłości. Podobne zainteresowania są nieodłączną częścią udanego związku, zatem nie wahaj i zrób coś dla siebie.
[kač]