Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Dlaczego nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki?

20.sierpień 2019
Dlaczego nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki?

Powiedzenie to pochodzi ze starożytnej Grecji. „Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki“ … „No man ever steps in the same river twice,“ twierdził Heraklit. Co to tak naprawdę oznacza? Czego unikać podczas powrotu?

Kiedyś, to powiedzenie miało zupełnie inne znaczenie, niż to które dziś znamy. Z jednej strony trochę nie ma sensu. Rzeka przecież wciąż się zmienia, wejdziesz więc do tej samej, ale już odmienionej. Kiedy powiedzenie to zostanie użyte w stosunku do związku, od razu pojawi się pytanie: „Czy ludzie się zmieniają, czy jest w ogóle możliwa taka zmiana, która jest warta drugiej szansy?”. Zadaj sobie kilka pytań zanim zdecydujesz się wrócić do swojego/swojej ex. Mowi się, że „Czas zagoi rany.” Jednakże istnieje tutaj ogromne ryzyko, że jeżeli zapomnicie na te złe chwile z przeszłości, mogą się one powtórzyć. Dużo łatwiej zapomina się te złe rzeczy, niż te dobre. Kiedy się z kimś rozstaniesz, możliwe też, że będziesz ciągle „grzebać” w przeszłości i zastanawiać się, czy wtedy nie było wam lepiej. Wówczas zadaj sobie kilka pytań. Sposób w jaki sam sobie odpowiesz na te pytania, ostatecznie przekona Cię lub zniechęci do powrotu do swojego/swojej ex.

Jak długo byliście bez siebie?

Najważniejsze pytanie. Po prostu, w pierwszej kolejności zastanów się nad tym, jak długo byliście osobno. Jeżeli nie był to tak wielki okres czasu, będziesz się musiał jeszcze raz zastanowić, jaki był powód waszego rozstania i czy na prawdę nie potrafisz bez niego/niej dalej żyć.

Co było powodem rozstania?

Doszedłeś do wniosku, że winę za rozstanie ponosi on/ona, a nie Ty? W takim razie nie jesteś gotowy na nowy początek. Zastanów się, dlaczego chcesz do niego/niej wrócić. Zmienił/ zmieniła swoje zachowanie w stosunku do Ciebie? Przestał lub przestała robić to, co Ci tak przeszkadzało? Jesteś gotów przyznać się również do swoich błędów z przeszłości? No i najważniejsze – czy jesteś w stanie spuśić zasłonę zapomnienia na to, co było?

Zmieniłem/łam się ja, czy on/ona?

Co się zmieniło od waszego rozstania? Masz więcej pieniędzy, jesteś niezależny finansowo, schudłeś, masz lepszą pracę, kupiłeś nowe, większe mieszkanie, a może dom? Czy on zmienił/ ona zmieniła, coś co Ci się w jej zachowaniu nie podobało? Nad tym wszystkim msisz się głęboko zastanowić i porządnie to przeanalizować. Skup się na zmianach, które zaszły, czy są to zmiany na lepsze.

Nie przejmujcie się przeszłością

Jeżeli zaczynacie od nowa i chcecie swoją miłość odnowić, musicie sobie uświadomić, że powinniście spoglądać w przyszłość. Nie możecie wciąż przerabiać tego, co było w przeszłości, ważna jest teraźniejszość i to, aby nie wrócić do tej złej przeszłości i starych przyzwyczajeń. Nie możecie sobie zarzucać nic z tego, co już kiedyś było.

Byliście zbyt młodzi?

Kiedy cofasz się myślami do przeszłości, odkrywasz, że byliście zbyt młodzi na poważny związek. W takim razie nie musisz się aż tak zastanawiać nad tym, jak to między wami wyglądało, lub też jak mogło wyglądać. Celem każdego związku jest – iść do przodu. Możecie spróbować razem budować nową przyszłość, z większym sukcesem. Czasami człowiek po prostu musi do związku dojrzeć.

Przyczyną rozstania była zdrada?

Zrobił/zrobiła to raz, zrobi to znów. Mowi się, że człowieka bez podstawowych zasad moralnych nie można zmienić. Jednakże czasami ten, kto zrobił coś złego, potrafi się na swym błędzie czegoś nauczyć. Wiesz z jakiego powodu to zrobił/zrobiła? Rozmawialiście o tym? Tą najgorszą karą za zdradę, jest utracone zaufanie partnera. Jeśli chcesz je odzyskać, będzie to długotrwały proces, polegający na przekonywaniu tego drugiego, że czegoś się nauczyłeś. Ten zdradzony, postawi w swojej głowie „mur obronny”, którym będzie się przed Tobą i Twym dotykiem bronić, i który ciężko będzie zburzyć. Nie możemy stwierdzić jak długo będzie to trwało, każdy człowiek przeżywa to na swój sposób.

Rozstaliście się z powodu uzależnienia?

Był/ była Twój ex uzależniony od czegoś? Z takimi ludźmi ciężko jest budować związek, właściwie całe życie będą się leczyć i walczyć z uzależnieniem. Powrót do takiego partnera, lub partnerki to zarazem poważne zobowiązanie.

Macie razem dzieci?

Nie wykorzystuj ich do szantażu, mającego na celu zmuszenie partnera do powrotu. To oczywiste, że biologiczny ojciec, czy biologiczna matka są im potrzebni, jednak wasze zejście się może u dziecka wywoływać stres i strach z ponownego rozstania i kolejnych kłótni. Zatem, jeżeli macie dzieci wasz powrót najlepiej będzie przez jakiś czas przed nimi ukrywać, ujawnijcie to dopiero wtedy, kiedy będziecie pewni, że oboje traktujecie to poważnie. Ze strony rodziny (rodzeństwo, rodzice itd.) z pewnością usłyszysz, jak głupi jesteś, że zdecydowałeś się na coś takiego i wymienią Ci wszystkie wady twojego/twojej ex. A przecież nie chcesz tego wysłuchiwać już od samego początku. Dlatego najlpierw musicie swój związek uczynić silniejszym, dopiero później mogą się o nim dowiedzieć rodzina i dzieci.

Masz na koncie kilka nieudanych związków

Kolejny związek nie wyszedł, a Ty szukasz pomocy w ramionach swojej poprzedniej miłości. To całkiem normalne. Robi to każdy. Niestety, szukanie krótkotrwałej ulgi od bólu poprzez wracanie do tego, co było, nie ma żadnego sensu. Musisz się rozejrzeć za związkiem, który będzie długotrwały i będzie mieć lepsze perspektywy.

Każde rozstanie jest trudne, a każdy powrót do „tej samej” rzeki jest jeszcze trudniejszy. Nic nigdy nie będzie takie, jak na początku, kiedy różowe okulary utrzymywały się na nosie, a w brzuchu fruwały motyle. Jeśli jednak wiesz, że Twój/Twoja ex jest warta kolejnej próby, nie wahaj. Aczkolwiek istnieje wielkie prawdopodobieństwo pojawienia się tych samych problemów, które kiedyś dręczyły wasz związek. Nic się nie zmieni jeżeli nie nauczycie się rozmawiać ze sobą i być tolerancjnym wobec tego drugiego. Z wiekiem człowiek odkryje, że nie ma sensu denerwować się z powodu drobiazgów, ponieważ to i tak nic nie zmieni. Musi wam być razem dobrze, musicie sobie pomagać i mieć szacunek do siebie nawzajem.

Wciąż szukasz swojej drugiej półówki? W takim razie zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i znajdź swojego wymarzonego partnera/kę już dziś!

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: