Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Czym tak naprawdę jest złamane serce?

12.grudzień 2018
Czym tak naprawdę jest złamane serce?

Wydaje się, że to tylko taki nic nieznaczący zwrot, ale uwierzcie nam, że złamane serce naprawdę istnieje! Czy po rozstaniu z ukochaną osobą, nie zdarzyło Ci się odczuwać bólu serca?

Ten niezbędny do życia organ zasługuje na wyjątkową opiekę. Światowy dzień serca wypada 29 września. Choroby serca są bardzo częstym schorzeniem. My jednak w dzisiejszym artykule skupimy się na jednej nietypowej dolegliwości, która z pewnością przydarzyła się już niejednemu z nas.

Czy złamane serce istnieje?

W dawnych czasach wielokrotnie można było usłyszeć wieści, jakoby ludzie mogli na złamane serce nawet umrzeć. Choć z pewnością nie to mieli na myśli, przynajmniej nie dosłownie. W Japonii ta choroba otrzymała nazwę po naczyniu, do którego łapane są ośmiornice – takotsubo, czyli „zespół złamanego serca”. To zjawisko, pojawia się podczas stresowych sytuacji, lub po wielkich przeżyciach neurotycznych. Zwiększa się wówczas lewa komora serca, wywołując objawy ostrej niewydolności serca. Wszak złamane serce jest jedynie tymczasowym schorzeniem, które zniknie bez śladu, jak tylko poradzimy sobie ze stresem i pogodzimy z nową sytuacją. Specjaliści w dziedzinie medycyny opisali tę chorobę już w 1990 roku.

Jak wyleczyć złamane serce?

Każdy kiedyś odczuł wewnętrzną pustkę po odejściu partnera, lub śmierci bliskiej osoby. Miłość naprawdę może boleć. Jedni przeżyli to tylko raz, inni nawet kilkanaście razy. Boli to, męczy nas, przez co stajemy się niezności również w stosunku do otoczenia. Jeżeli partner Cię opuścił, to znaczy, że Cie nie kochał. Nie ma sensu zastanawiać się nad tym kto i kiedy popełnił błąd, ani czy byłeś/łaś wystarcząjąco chudy/a, niebieskooki/a, empatyczny/a, czy samowystarczalny/a. Jak najlepiej poradzić sobie ze złamanym sercem?

Płacz!

Nie musisz się wstydzić swoich łez. Są i będą one nieodłącznym elementem każdego rozstania. Nie możesz traktować łez, jako oznaki słabości, są one potrzebne, bowiem pomogą Ci pozbyć się z ciała negatywnych emocji. Kiedy cierpi dusza, cierpi również ciało. Nie zatrzymuj w sobie tego bólu. Kiedy stracisz kogoś bliskiego, kogo kochałeś, zwiększa się także ryzyko wystąpienia ataku serca.

Nie jesteś sam!

Uświadom sobie, że nie jesteś sam. Nie jesteś jedyną osobą, którą spotkało traumatyczne przeżycie spowodowane stratą kogoś bliskiego.

Rób to, na co masz ochotę!

Chcesz kupić drogie markowe buty albo torebkę? A może zawsze od chciałeś/łaś podróżować, ale partner nie miał na to ochoty? Nie doprowadzisz się tym do ruiny? Nie wahaj ani chwili dłużej. Zacznij spełniać swoje marzenia.

Zapomnij!

Nie myśl o tym, co było, nie możesz ciągle odtwarzać w swoich wspomnieniach wspólnie spędzonych chwil. Wmawiając sobie, że był to najlepszy partner w Twoim życiu, popełniasz wielki błąd, przecież gdyby tak było, nie zostawiłby Cię. Stało się, a Ty nie możesz już tego zmienić. Zamiast wspominać tylko to, co dobre, postaraj się przypomnieć sobie, co Cię w jego/jej zachowaniu denerwowało najbardziej. Wystarczą takie drobiazgi jak na przykład: bałagan w kuchni, brak samodzielności, albo nagłe ataki histerii z byle powodu. Przypomnij sobie ile razy Twój expartner doprowadził Cię do łez.

Ucieknij!

Kup dobrej jakości buty do biegania i zacznij „uciekać”. Ten sport jest nie tylko bardzo popularny w ostatnim czasie, ale również ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Kiedy starasz się wyleczyć złamane serce, najlepszym sposobem na załatanie tej dziury jest wzmocnienie mięśnia sercowego poprzez bieg. Oprócz tego stracisz też na wadze. Bieganie uwolni z ciała endorfiny, hormony szczęścia, które sprawią, że życie nie będzie Ci się już wydawało takie szare. Jeżeli zaczniesz płakać przy bieganiu, płacz! Wypuść z siebie emocje.

Znajdź kochanka lub kochankę!

W tym przypadku zasada „czym się strułeś, tym się lecz” nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie decyduj się od razu na nowy związek. Jeżeli będziesz wybijać klina klinem, nie skończy się to dobrze. Związki, które powstają tuż po bolesnych rozstaniach, nie mają zbyt wielkiej szansy na przetrwanie. Nie oznacza to jednak, że nie możesz mieć kochanka/ki. Znajdź kogoś, kto pomoże Ci zapomnieć o byłym partnerze i złamanym sercu. Nie musi to być od razu wielka miłość. Wszystko w swoim czasie.

Aby wyleczyć złamane serce, musisz uspokoić swoje emocje i zrozumieć sytuację, w której się znalazłeś. Strata przynosi smutek i żal. Twoja psychika zostaje zaburzona, obniża się obronność i odporność ogranizmu na czynniki zewnętrzne, poza tym, oprócz serca mogą Cię boleć również mięśnie, przez co nie będziesz miał ochoty na nic. To, że ktoś złamał ci serce, nie oznacza, że jesteś złym człowiekiem i nie nadajesz się do związku. Po prostu wy do siebie nie pasowaliście. Weź się w garść i nie zamykaj przed światem, a już na pewno nie przed miłością. Gdzieś czeka na Ciebie ten idealny partner, który będzie Cię kochać takiego, jakim jesteś. Z nim wszystko stanie się łatwiejsze i nie będziesz miał powodów do zmartwień. Kiedy wyleczysz złamane serce, możesz go spotkać na swojej drodze gdziekolwiek, chociażby będąc – w WarszawieKatowicachPoznaniu, czy Szczecinie.

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: