Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Czym jest ghosting, benching i zombieing?

6.styczeń 2017
Czym jest ghosting, benching i zombieing?

Słyszeliście kiedyś te słowa? Jeśli nie, nie ma w tym nic dziwnego, w Polsce nie są aż tak popularne, dlatego też jeszcze nie wymyślono ich polskiego odpowiednika. Ale to tylko kwestia czasu, kiedy ten „trend” trafi do nas...

W ostatnim czasie możesz usłyszeć od ludzi wokół siebie, że nie są szczęśliwi w swoich obecnych związkach, lub ogólnie narzekają na swoje życie miłosne. Nic dziwnego, zasady randkowania wciąż ulegają zmianom. 20 lat temu swojego potencjalnego partnera można było spotkać tylko i wyłącznie podczas spotkań towarzyskich, lub w miejscach często przez nas uczęszczanych. Ci, którzy miłość znaleźli przez internet, w czasach, kiedy internet dopiero zaczynał się rozwijać, byli uważani za dziwnych, ponieważ nie potrafili sobie nikogo znaleźć w realnym świecie.

Dziś, czasy są inne, wszystko jest odwrotnie – za dziwną uważana jest osoba bez partnera, która nawet nie stara się go znaleźć za pomocą nowoczesnej technologii. Postęp techniczny ułatwia i zarazem utrudnia poznawanie się. Ludzie mają wrażenie nieograniczonych mozliwości, dlatego ciężko jest znaleźć tą właściwą osobę, z którą stworzymy trwały związek.

Nowoczesna technologia wyrobiła w nas złe przyzwyczajenia i zachowania. Wcześniej niektóre zachowania w internecie były nie do przyjęcia, ale dzisiaj, gdy zaczyna nam brakować realnych kontaktów, stały się one całkowicie normalne. Nasze życie i związki dzięki internetowi zmieniły się nie do poznania, przez co możemy zaobserwować coraz więcej zachowań takich jak ghosting [gołsting], benching [benczink] i zombieing [zombink], które w przeszłości nie mogły się pojawić (przynajmniej nie w takim sensie, w jakim dzisiaj). Zaraz wytłumaczymy wam, co te pojęcia oznaczają oraz jak sobie poradzić, gdyby przytrafiło się to właśnie wam.

Ghosting

Co to jest?

Najprościej mówiąc - ghosting oznacza danie komuś kosza, ale nie klasycznym sposobem, tylko znikając z pola widzenia. Nagle ucinają się rozmowy, smsy, wiadomości na portalach społecznościowych, wszelkie próby nawiązania z danym człowiekiem kontaktu kończą się fiaskiem. Istnieją różne stopnie ghostingu. Może się to stać po kilku wiadomościach przez internech, po kilku randkach, ale nawet po kilku latach związku. To oczywiste, że im dłużej z daną osobą chodzisz, tym bardziej Cie to boli, jest to po prostu bardzo nieprzyjemna sytuacja niezależnie od etapu, w którym się znajdujecie. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie masz pewności, czy Twojemu ukochanemu/Twojej ukochanej nic się nie stało. Ale tego się niestety nie dowiesz. Kilka dni będziesz panikować, a później znajdziesz zdjęcie tej osoby na Instagramie, jak bawi się w najlepsze na jakiejś imprezie.

Dlaczego się tak zachował/a?

Ghosting nie jest nowym zjawiskiem, każdy zna historie, w których to tata albo mama wyszli do sklepu po papierosy (albo gdzieś indziej) i już nigdy nie wrócili. To jest klasyczny przykład ghostingu.

Teraz z ghostingiem spotykamy się częściej z dwóch powodów. Po pierwsze, ludzie randkują więcej i dłużej niż kiedyś (zanim tak naprawdę z kimś zostaną na stałę). Po drugie, winę za to ponosi internet i inne wynalazki, które umożliwiają nam kontakt oraz przesył informacji na odległość. W dzisiejszych czasach nawet informację o zerwaniu można komuś wysłać. Człowiek nie musi się fatygować i mówić o tym drugiej osobie prosto w oczy. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że takie zachowanie to tchórzostwo. Tym bardziej po długotrwałym związku, człowiek przecież będzie oczekiwał od nas jakiś wyjaśnień...

Jak sobie z tym poradzić?

Nie ulegaj pokusie kontaktowania danej osoby. To jasne, że masz potrzebę jakoś oficjalnie zakończyć ten związek, ale niestety musisz sobie z tą sytuacją poradzić sam/a. Ciągłe próby kontaktu i poszukiwanie odpowiedzi, prowadzi do nikąd. Z jakiegoś powodu (nie dowiesz się już z jakiego) przestał/a się Tobą interesować i zdecydował/a się zrezygnować z tego związku. Zasługujesz na kogoś, kto doceni Twoją osobowość, taką jaka jest i pragnie takiej samej relacji jak Ty. Wszyscy inni niech się „odghostują” (znikną) z Twojego życia, ich strata.

A jeśli Ty czujesz potrzebę zrobienia czegoś takiego swojemu partnerowi/partnerce... Kieruj się tą radą – Nie rób drugiemu co Tobie niemiłe.

Benching

Co to jest?

Benching określa sytuację, w której ktoś odsunie Cię na boczny tor. Nie jest w Tobie na tyle zakochany/a, aby spędzał z Tobą cały swój wolny czas, a jednocześnie nie chce zerwać wszelkich kontaktów. Lubi Cie, ale traktuje bardziej jako jedną z dostępnych opcji. Oznacza to również sytuację, w której Ty chętnie byś się spotkał/a, ale ta druga osoba nieustannie to odwołuje, nie chce z Tobą nigdzie iść, ale nie przestaje z Tobą rozmawiać, czy wysyłać wiadomości.

Bench w tłumaczeniu z języka angielskiego to ławka. Kiedy ktoś, podczas gry zespołowej posadzi Cię na ławkę, jest to sygnał abyś przestał/a grać, mimo to wciąż jesteś ważnym członkiem zespołu, jednakże grać będziesz tylko w razie konieczności. Do tego momentu siedzisz i czekaż, aż ktoś zdecyduje o Twoim powrocie do gry...

ghosting benching zombieing

W odróżnieniu od ghostingu, w benchingu nie tak łatwo odkryć zamiary tego drugiego. Przecież nie jesteście jeszcze w poważnym związku (albo jesteście dopiero na jego początku) i nie wiesz, czy przypadkiem ten drugi po prostu jest ostrożny i wolne tempo mu/jej odpowiada, czy już odsunął/odsunęła Cię na bok.

Dlaczego się tak zachował/a?

Lepszy scenariusz wygląda tak, że ten ktoś naprawdę coś do Ciebie czuje, ale ma jakieś problemy (albo inne zobowiązania) i nie chce z Ciebie zrezygnować. W tym gorszym przypadku, jesteś tylko jego/jej kukiełką, wykorzystywaną do zwiększenia swojego ego, poprzez sporadyczny seks lub inne korzyści, które mu/jej zapewniasz.

Jak sobie z tym poradzić?

Najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji, jest określenie swoich własnych potrzeb. Jeśli odpowiada Ci taki związek, utrzymuj go tak długo, jak tylko się da. Jeżeli natomiast wciąż żyjesz nadzieją, że ten człowiek wszystko zrozumie i przybiegnie do Ciebie z otwartymi ramionami, to najprawdopodobniej jesteś w błędzie. Będziesz musiał/a zrezygnować z tego związku i znaleźć partnera, dla którego będziesz najważniejszy/a. W przeciwnym wypadku będziesz ciągle cierpieć.

Zombieing

Co to jest?

Pierwsza definicja zombieingu została określona na stronie internetowej primemind.com w artykule Zombieing: When An Ex Rises From The Online Dead (Zombieing: Kiedy Twój ex wstanie z online martwych). „Aby umożliwić komuś zombieing, potrzebny jest ktoś, kogo darzycie uczuciem. Ten całkowicie usunie Cię ze swojego życia (czyli jak w przypadku ghostingu), aby następnie, zupełnie nieoczekiwanie skontaktować się z Tobą za pomocą portalu społecznościowego.” Warto dodać, że to nie musi być portal społecznościowy, choć jest to ten najłatwiejszy i najbardziej rozpowszechniony sposób. Może zadzwonić, wysłać sms, albo nawet wysłać list. W najgorszym przypadku zacznie Cię nachodzić. Podsumowywując– człowiek, który w przeszłości całkowicie wymazał Cię ze swojego życia, nagle wstaje z martwych i stara się nazwiązać z Tobą kontakt (prawdopodobnie po to, aby Cię odzyskać).

Dlaczego się tak zachował/a?

Nie istnieje jedno uniwersalne wyjaśnienie. Jedni chcą się zabawić (niektórzy dowcipnie określają to ogrzewaniem starej zupy), inni lubią igrać z ludzkimi uczuciami. Możliwe też, że naprawdę mu/jej Ciebie brakowało i powrót traktuje poważnie.

Czasami ludzie się zmieniają nie do poznania, zatem nie jesteśmy w stanie stwierdzić, z którą z tych możliwości masz do czynienia...

Jak sobie z tym poradzić?

Twoje poczynania powinny być uzależnione od tego, jak wyglądał wasz związek oraz na sposobie, w jaki się z Tobą skontaktował/a. Jeśli przypadkiem wysłał/a Ci sms o treści Cześć lub polubił/a fotkę na Facebooku, ponieważ nie miał/a co robić, nie będzie to nic poważnego. Nie warto się tym przejmować.

Odnośnie poprzedniego związku – zapytaj siebie, jaki był. Czy chcesz, aby ten związek znów ożył? Jeśli już od pierwszej chwili był skazany na porażkę, prawdopodobnie teraz nie będzie lepiej.

Co więcej, opuścił/a Cię jak tchórz, a teraz nagle chce wrócić? Musisz być silny/a. Z drugiej strony człowiek, który przyjdzie z (dobrym) wytłumaczeniem swojej nieobecności, powodem, dla którego przestał się z Tobą kontaktować i szczerą chęcią odzyskania Twego serca... być może zasługuje na kolejną szansę. Oczywiście tylko w przypadku, że Ty również jesteś zainteresowany/a. Nikt nie twierdzi, że nie można znów rozpalić tego płomienia...

[Lil]

Źródło:

https://primemind.com/when-an-ex-rises-from-the-online-dead-9a54481fd647

http://www.huffingtonpost.com/francesca-hogi/ghosting-benching-and-zom_b_11458718.html

http://metro.co.uk/2016/06/14/benching-is-the-new-dating-term-you-need-to-know-about-and-its-even-more-annoying-than-ghosting-5944169/

Udostępnij ten artykuł na: