Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Czerwone czy białe wino?

22.listopad 2016
Czerwone czy białe wino?

Jaka jest różnica pomiędzy czerwonym a białym winem? Które wino bardziej pasuje do jedzenia? Odpowiedzi są bardzo proste.

Większość konsumentów wina ma swoje preferencje dotyczące wyboru czerwonego lub białego wina, preferencje te zależą przede wszystkim od upodobań smakowych. Zwolennicy zdrowego jedzenia nie przepadają za winem ze względu na zawarte w nim puste kalorie. Ogólnie przyjęto, że czerwone wina są zdrowsze, niż białe. Mimo to, niektóre dobrej jakości białe wina mogą dostarczyć o wiele więcej wartości odżywczych niż czerwone. Najczęściej czerwone wino ma w sobie o wiele więcej alkoholu niż białe, to wszystko dzięki zawartości cukru w winogronach.  

Właściwości białego i czerwonego wina

Czerwone wino

Produkowane jest z ciemnoczerwonych i czarnych winogron. Główna różnica pomiędzy czerwonym i białym winem polega na tym, że czerwone produkuje się z całych winogron, włącznie z kiścią. Kiść dodaje tego idealnego koloru i wzbogaca smak dobrej jakości czerwonych win. Największymi producentami czerwonych win są Francja i Włochy. W tych krajach istnieje wiele winnic, gdzie pielęgnowane są winogrona. Do najbardziej lubianych win należą Pinot Noir, Merlot i Cabernet Sauvignon.

Białe wíno

Białe wina w odróżnieniu od czerwonych produkowane są bez kiści. Wykorzystywane są jasne winogrona, najlepiej takie, które nie mają w sobie już żadnych nasionek. Większość białych win ma owocowy smak, należy do nich również szampan. Dobrej jakości białe wina to na przykład: Ryzlink (Riesling), Chardonnay anebo Pinot Grigio.

Czy białe i czerwone wina mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie?

Według badań miłośnicy wina rzadziej cierpią na dolegliwości sercowo-naczyniowe. Dzieje się tak za sprawą zawartych w winie polifenoli, związków organicznych występujących w owocach i pestkach winorośli. Charakteryzują się one silnym działaniem przeciwutleniającym, a co za tym idzie, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego. Wino, zmniejszając gęstość krwi, przeciwdziała powstawaniu zakrzepów i zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru.

Wino, a konkretniej wspomniane już polifenole, obniżają poziom wolnych rodników spowalniając proces starzenia się skóry. W gabinetach kosmetycznych i centrach SPA wykonuje się zabiegi pielęgnacyjne, poprawiające witalność skóry, wykorzystując właściwości wina i pestek winogron. W czasie „winnej” kuracji zażywa się kąpieli w czerwonym winie, stosuje maseczki na twarz przyrządzone z pestek winogron. Mają one właściwości odmładzające.

Wino jest również środkiem wykorzystywanym do walki z cellulitem. Zawarty w nim antyoksydant, zwany resveratrolem, wspomaga proces redukcji tkanki tłuszczowej. Skóra staje się jędrniejsza i bardziej gładka.

Burčák

Burčák to czeskie słowo oznaczające napój winny będący częściowo sfermentowanym moszczem z winogron. Jest to półprodukt powstały podczas produkcji wina, który nadaje się do spożycia już kilka dni po rozpoczęciu fermentacji moszczu. Zawartość alkoholu w burczaku wynosi 4–10%.

Burczak pije się przede wszystkim na Morawach i na Słowacji, gdzie znany jest pod nazwą burčiak, oraz w sąsiedniej Austrii, pod nazwą Sturm . W innych krajach konsumpcja tego typu napoju nie jest zbyt częsta, w większości języków nawet nie ma stosownego słowa. Na przykład w języku angielskim określa się go jako new half-fermented wine, ewentualnie new wine (określenie to jednak w rzeczywistości oznacza młode wino).

Na rynku pojawia się głównie burczak z białych winogron. Dobry burczak jest koloru jasnożółtego, o różnym stopniu mętności, lecz bez fragmentów owoców ani dużych skupisk drożdży. Na dnie oraz ścianach pojemnika może osadzać się delikatny osad. Spotykany jest też czerwony burczak, lecz jest on bardzo rzadki.

wino

Do którego jedzenia jakie wino?

Czerwone wino

Powinno się spożywać wraz z ciemnym mięsem, takim jak wołowina i inne ciemne pokarmy.

Białe wíno

Powinno się podawać wraz z jasnym mięsem, takim jak kurczak, indyk, ryba oraz do jasnych sosów.

Jakie wino do jakiego mięsa?

Mięso wieprzowe maso

Do mięsa wieprzowego najlepiej pasuje czerwone wino z pełniejszym smakiem, najlepiej młodszego roczniku. Spośród dostępnych win, najlepszy będzie Blauer Portugieser.

Mięso wołowe

Smak mięsa wołowego idealnie wzbogaci dojrzałe czerwone wino, takie jak Cabernet Sauvignon.

Ryby

Wszystko zależy od sposobu przygotowania ryby i od tego, czy jest ona słodkowodna czy morska. Do ryb morskich najlepiej pasuje białe wino Chardonnay, do słodkowodnych biały Welschriesling lub Sylvaner. Są to dojrzałe wina, które idealnie pasują do smaku rybiego mięsa. Jeśli chces chcesz rybę usmażyć musisz wybrać, to samo wino, co w przypadku ryb morskich Chardonnay.

Mięso drobiowe

Znów zalecane są wina białe, które mają delikatny aromat. Jedynym wyjątkiem może być indyk, do którego pasuje również czerwone. Do drobiu pasują jednak przede wszystkim wina białe, takie jak Pálava i MüllerThurgau.

Jakie wino do jakich serów?

Nieodłączną częścią win jest konsumacja serów.

Sery twarde

Ten rodzaj serów najlepiej pasuje do białych win, jakich jak Gruner Veltliner, lub czerwonych takich jak Blaufrankisch, czy Blauer Portugieser.

Sery pleśniowe

Mowa tutaj o serach, które zwierają określony rodzaj pleśni. Najbardziej będą Ci smakować w połączeniu z czerwonymi winami, jak na przykład Blaufrankisch lub Cabernet.

Sery miękkie

Do serów miękkiego rodzaju pasują delikatne wina, zdecydowanie wyłącznie białe.

Jak przechowywać wina?

Czerwone wino można przechowywać tylko w chłodnej piwnicy, białe powinno być w lodówce. Butelki powinny leżeć. Najlepsze do podawania białego wina będzie naczynie z lodem, do którego włożona będzie butelka, tak samo jak w przypadku win musujących i szampanów.

Źródła: https://www.vino.cz/skutecna-historie-svatomartinskeho-vina

http://gazetawino.pl/zdrowie/pozytywny-wplyw-spozywania-wina/

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: