Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Czego się dowiesz o swoim partnerze, kiedy zdecydujecie się na zwierzątko?

26.sierpień 2019
Czego się dowiesz o swoim partnerze, kiedy zdecydujecie się na zwierzątko?

Większość ludzi to miłośnicy zwierząt i prawie każdy z nich pragnie mieć jakieś własne. Decydując się na kupno zwierzątka możesz się też dodatkowo dowiedzieć o swoim partnerze kilku rzeczy, które do tej pory udało mu się przed tobą ukrywać...

Wiele par decyduje się na zwierzątko już po kilku miesiącach związku. Z jednej strony to nie jest złym pomysłem, ponieważ w ten sposób możesz przekonać się, jak twój partner postrzega pojęcie odpowiedzialności w praktyce. Dlaczego jest to tak ważne? No cóż, chyba nie chcesz przekonać się o jego/jej braku odpowiedzialności dopiero wtedy, kiedy będziecie już mieli dziecko? Niestety taka jest brutalna rzeczywistość - młodzi ludzie (często również i starsi) chcą być za każdą cenę niezależni i nie chcą się wiązać ponieważ nie potrafią stawić czoła konsekwencjom swoich czynów.

Dlaczego pary powinny zdecydować się na zwierzątko?

Odpowiedzialność jest w tym przypadku powodem numer jeden. Informacja dotycząca tej zdolności przyda ci się w przyszłym życiu z partnerem.

Jednak odpowiedzialność to oczywiście nie wszystko. Dzięki zwierzątku wasz związek może stać się jeszcze silniejszym. Od tego momentu będziecie bowiem mieli „kogoś”, kto będzie waszym łącznikiem. Waszym wspólnym podopiecznym, o którego musicie się oboje starać. W ten sposób możesz się też przekonać, czy i jak jest partner w stanie postarać się o innych. Ta informacja jest istotna nie tylko jeżeli planujecie mieć dzieci. Zastanów się, kto jak nie partner powinien o ciebie zadbać kiedy będziesz mieć kłopoty lub gdy nagle zachorujesz?

Niestety, ale z pomocą zwierzątka możesz odkryć całe mnóstwo wad, które do tej pory udało się partnerowi przed tobą ukrywać. Zawsze jednak lepiej jest przekonać się o tym wcześniej, niż później. Każdy pupil powinien w człowieku wzbudzać empatię i skłaniać go do większej odpowiedzialności.

Partner nie chce zwierzątka. Dlaczego?

Bardzo chcesz mieć jakieś własne zwierzątko, ale partner się nie zgadza? Prawdopodobnie ma ku temu swoje powody. Najprawdopodobniej nie ma ochoty być odpowiedzialnym za inne żywe stworzenie. Istnieje również możliwość, że wcale nie boi się odpowiedzialności, ale po prostu nie chce zwierzęciu poświęcać swojego czasu. Jak by nie było, zapytaj się go o powód takiej decyzji, a „po prostu nie!” nie traktuj jako odpowiedzi. Zmuś go do wyrażenia swojego zdania w tej kwestii. W końcu taki temat wart jest poważniejszej dyskusji (ale w żadnym przypadku nie kłótni!).

Jeśli nie chce zwierzęciu poświęcać czasu, mieć w domu pełno sierści lub wydaje mu się, że było by ono zbyt głośne – bądź ostrożny/a. Kiedy w domu pojawi się dziecko wszystko to, co wymieniliśmy stanie się częścią waszej codzienności. Oczywiście, zamiast sierści na podłodze i kanapie będą porozrzucane zabawki albo okruszki z rogalików, ale „problem” wciąż pozostaje. Skąd możesz mieć pewność, że w przypadku dzieci okaże się bardziej tolerancyjny?

Inną przeszkodą może być to, że partner jest świadomy tego, że nie poradzi sobie z taką odpowiedzialnością. To piękne, że potrafi się do tego przyznać odpowiednio wcześniej, a nie dopiero wtedy, kiedy pupil jest już częścią rodziny. Jeśli jednak planujesz z tym człowiekiem dzieci, lepiej będzie przedyskutować temat już teraz. O dziecko (w większości przypadków) musimy się starać jeszcze dłużej niż o zwierzę, będzie robiło jeszcze więcej kłopotów i to od małego dziecka aż po osiągnięcie dojrzałości. Naprawdę dobrze się zastanów nad poważnym związkiem z człowiekiem nie potrafiącym zdecydować się na jakąkolwiek odpowiedzialność.

Na jakie zwierzątko się zdecydować?

Decydując się na zwierzę ty także musisz być pewnien, że tego chcesz i podołasz temu zadaniu. Jeśli się wahasz, lepiej na razie odpuść sobie kupowanie pupila. Oddając go do schroniska lub innego domu możesz mu zrobić krzywdę. Pamiętaj też, że jeśli pomiędzy tobą a partnerem dojdzie do rozstania, jedno z was będzie musiało wziąć zwierzę ze sobą. Dasz radę zaopiekować się nim w takiej sytuacji? Weź pod uwagę również swoje możliwości finansowe.

Rybka

A co jeśli twój partner po prostu nie wierzy w swoje możliwości? Najprawdopodobniej dzieje się tak, dlatego że nigdy nie miał żadnych tego typu obowiązków i nie wie, co go może spotkać. W takiej sytuacji należy to zmieniać małymi kroczkami. Na początek wypróbujcie jakieś niezbyt wymagające zwierzę, takie jak rybka. O każdego zwierzaczka należy dbać, to oczywiste, ale akurat to konkretne nie wymaga aż tyle naszej uwagi. Musisz ją nakarmić i wyczyścić akwarium. Nie musisz ją uczyć posłuszeństwa, ani nie musisz się obawiać, że sama będzie się domagać twojej uwagi.

Jeżeli twój partner jest człowiekiem lubiącym dużo ruchu, istnieje szansa, że rybka okaże się dla niego za nudna, przez co nie będzie jej okazywał zainteresowania. Nie zmienia to faktu, że człowiek posiadający choć odrobinę empatii będzie pamiętał o tym, by takie zwierzątko nakarmić i nie pozwoli mu umrzeć z głodu.

Żółw, jaszczurka, wąż

To również zwierzęta, które nie potrzebują aż tyle uwagi, choć opieka nad nimi wymaga już trochę więcej starań. Musisz stworzyć dla nich odpowiednie warunki do życia, które w przypadku każdego płaza mogą być zupełnie inne. Karmienie też jest zdecydowanie bardziej skomplikowane niż w przypadku rybek. Decydując się na takie zwierze najlepiej jest dowiedzieć się o nim jak najwięcej, aby później nie było niespodzianek.

Świnka morska (kawia), chomik, królik

Małe kudłate zwierzątka. Opieka nad nimi wygląda podobnie, jak w przypadku żółwi czy jaszczurek. Oczywiście warunki ich życia są trochę inne, ale znów nie musisz martwić się o żadne spacery i specjalne treningi.  

Kot

Chcesz zwierzątko, któremu będziesz musiał poświęcić trochę więcej czasu i z którym da się bawić oraz tulić? Jeśli tak, to zdecyduj się na kota. Kiedy nauczysz go korzystać z kuwety i nie niszczyć wszystkich mebli w domu, które (w kocich oczach) idealnie nadają się do drapania – możesz już tylko cieszyć się jego towarzystwem. Przy wyborze kociaka zastanów się nad rasą, która najbardziej przypadnie ci do gustu nie tylko pod względem wyglądu, ale też charakteru. Pamiętaj również, aby kupować zwierzątka tylko od sprawdzonych hodowców.

Pies

Większość par decyduje się na psa. Jednak, jak wspominaliśmy już na początku – jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zdolności partnera do opieki nad zwierzęciem – wybierz któreś z tych mniej wymagających. Spośród wymienionych przez nas w dzisiejszym artykule, pies jest zdecydowanie tym najbardziej wymagającym. Będzie od ciebie wymagał poświęcenia mu odpowiedniej ilości czasu. Swojego psa musisz bowiem nie tylko karmić, ale również wychodzić z nim na spacery minimalnie trzy razy dziennie. Oprócz tego każdego czworonoga należy wychować – żaden hodowca nie da ci szczeniaka, który będzie już potrafił załatwiać swoje potrzeby poza domem. Podstawowe zasady zachowania czystości oraz nauka zostawania w domu samemu to już zadanie dla samego właściciela.

Tak samo, jak w przypadku kota – najpierw zdecyduj się na konkretną rasę, najlepiej taką, z którą wiesz, że sobie poradzisz. Nie kupuj dużej, agresywnej rasy jeśli nie masz żadnego doświadczenia. O konkretnej rasie dowiedz się jak najwięcej – z różnych książek, filmów, internetu oraz od samych hodowców i innych właścicieli psów. Jeszcze raz też podkreślamy – zwierzęta kupuj tylko od sprawdzonych hodowców.

Decyzję o tym czy i jakie zwierze będziecie mieli w domu podejmijcie wspólnie z partnerem. Nie stawiaj go przed faktem dokonanym, ponieważ może wówczas mieć do ciebie pretensje (i słusznie, tak się nie robi!).

Wciąż jeszcze nie poznałeś/łaś tego idealnego partnera? W takim razie zarejestruj się ZA DARMO na portalu randkowym i wypełnij specjalną ankietę randkową, która znajdzie dla ciebie te najlepsze dopasowania spośród wszystkich naszych użytkowników!

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: