Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Czaruj uśmiechem!- czyli 7 sprawdzonych sposobów na piękne zęby

11.marzec 2019
Czaruj uśmiechem!- czyli 7 sprawdzonych sposobów na piękne zęby

Zdrowe, białe i proste zęby to coś, o czym marzy każdy z nas. Czarujący uśmiech możesz zapewnić sobie nie tylko regularnymi wizytami u dentysty, wypróbuj też kilka domowych sposobów!

Marchewka

Surowa marchew jest doskonała nie tylko dla tych, którzy dbają o linię, ale również dla tych, którzy chcą mieć zdrowe ząbki. Pomarańczowy korzeń działa niczym szczoteczka do zębów – oczyszcza przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmowych i pomaga w walce z kamieniem nazębnym. Dodatkowo beta-karoten i witamina A zawarte w marchewce wzmacniają dziąsła i utrzymują je w dobrym stanie pobudzając wydzielanie śliny chroniącej jamę ustną przed bakteriami. Uwaga! Surowa marchewka ma również działanie wybielające i wspomaga kształtowanie prawidłowego zgryzu.

Żółty ser

Nabiał, czyli twaróg, jogurt i mleko są doskonałym źródłem wapnia, które jak wiadomo służy do wzmacniania szkliwa. Co jednak, jeżeli cierpimy na nietolerancję lub alergię na laktozę? Wtedy sięgnij po żółty ser, który jej nie zawiera, a mimo to pomaga dbać o zęby. Przeżuwanie żółtego sera (wystarczy nawet 1 plasterek po posiłku) wpływa korzystnie na pH płytki nazębnej i zmniejsza tym samym prawdopodobieństwo pojawiania się stanów zapalnych i próchnicy. Co ciekawe – żółty ser zawiera difosforany, czyli substancje, które często są wykorzystywane do produkcji past do zębów.

Guma do żucia

Wszyscy chyba w sytuacji kryzysowej, kiedy nie mamy możliwości umycia na szybko zębów, decydujemy się na gumę do żucia. Oczywiście najlepszym wyborem, będzie taka bez zawartości cukru. Pomaga ona usunąć resztki jedzenia i wspomaga produkcję śliny, podnocząc tym samym pH w jamie ustnej i neutralizując kwasy, przez które następnie może pojawić się próchnica. Żucie gumy pomaga nam więc nie tylko odświeżyć oddech, ale też oczyścić jamę ustną po posiłku. Pamiętaj jednak, aby nie stosować jej zbyt często – nie wolno żuć gumy częściej niż dwa razy dziennie, ani dłużej niż 15 minut. Zbyt częste i zbyt długie żucie gumy może skutkować bruksizmem, czyli zgrzytaniem zębami przez sen.

Olej kokosowy

Naturalny, nierafinowany tłuszcz z kokosa, który nie został wzbogacony w substancje chemiczne czy konserwanty, jest bezpieczny i zdrowy dla naszych zębów. Możemy nim zastąpić tradycyjną pastę. Codzienne stosowanie oleju kokosowego wpływa pozytywnie na stan dziąseł, zmniejsza ilość osadu na zębach i pomaga pozbyć się z jamy ustnej bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Odrobinę oleju nałóż na swoją szczoteczkę do zębów i umyj nią zęby. Następnie wypłucz usta ciepłą wodą.

Zielony ogórek

Ogórek jest znany ze swoich właściwości rozjaśniających i odświeżających, a co najważniejsze – działa o wiele łagodniej, niż np. cytryna. Przetnij go wzdłuż i nałóż na zęby na około 15 minut. Następnie dokładnie umyj zęby pastą. Taki zabieg możesz wykonywać raz w tygodniu, przez okres nie dłuższy niż 2 miesiące.

Ksylitol

Od dziecka słyszymy, że największym wrogiem zdrowych zębów jest cukier. Jest on doskonałą pożywką dla bakterii wywołujących próchnicę. Jak jednak odmówić sobie czegoś dobrego? Nie trzeba sobie niczego odmawiać! Wystarczy zwykły biały cukier zastąpić cukrem brzozowym, czyli ksylitolem. Ksylitol wyglądem i smakiem do złudzenia przypomina biały cukier, ale w odróżnieniu do niego, jest polecany przez stomatologów. Dlaczego? Ponieważ w kontakcie z bakteriami w jamie ustnej nie ulega fermentacji, przez co nie powstają kwasy niszczące szkliwo. Ksylitol ułatwia też przyswajanie wapnia i przywraca prawidłowe pH śliny. Nie bez przyczyny znajduje się on w większości gum do żucia i w pastach dla dzieci. Cukier brzozowy możesz stosować również do słodzenia kawy i herbaty.

Zioła przeciwzapalne

Jeśli chcesz mieć zdrowe zęby to najpierw zadbaj o kondycję swoich dziąseł. Łagodząco i przeciwzapalnie działa np. rumianek. Płucz dziąsła naparem z rumianku a twoje dziąsła „odżyją”. Co jeszcze może nam pomóc? Ziołowa papka z suszonych liści szałwii lub bazylii. Zioła wymieszaj z niewielką ilością wody i nakładaj na dziąsła. Ten ziołowy mix ma właściwości przeciwzapalne, a w przypadku szałwii – również wybielające.

Popraw jakość swojego uśmiechu i zadbaj o zdrowe zęby, abyś mógł/mogła olśnić go/ją na pierwszej randce! Nie masz jeszcze nikogo na oku? W takim razie zarejestruj się ZA DARMO już teraz na naszym portalu randkowym i umów się z kimś, z twojego miasta!

[ivi]

Udostępnij ten artykuł na: