Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Czakry - siła ukryta w każdym z nas – część 2.

20.październik 2016
Czakry - siła ukryta w każdym z nas – część 2.

W drugiej części artykułu o czakrach poznamy bliżej pozostałe cztery czakry i postaramy się zrozumieć co wpływa na ich działanie. Na koniec podamy też kilka rad, jak zharmonizować swoje czakry. Dla tych, którzy chcieliby poczuć energię czakry, zaproponujemy bardzo łatwe ćwiczenie.

Zgodnie z hinduskimi wierzeniami, życie powstało dzięki nieskończonemu przepływowi energii kosmicznej nazywanej praną. Właśnie ta siła życia przechodzi przez czakry, czyli ośrodki energetyczne w naszym ciele. Harmonijny przepływ prany jest niezbędny dla naszego zdrowia i równowagi.

Kompendium czakr

Czakra

Czwarta

Piąta

Szósta

Siódma

Sanskryt

Anahata ćakra

Wiśuddha ćakra

Adżńa ćakra

Sahasrara ćakra

j.polski

Czakra serca

Czakra krtani

Czakra trzeciego oka

Czakra korony

Miejsce w ciele

Na wysokości płuc

Pod kością grdyki

Nad brwiami

Czubek głowy

Kolor

Zielony

Jasnoniebieski

Indygo

Fioletowy

Żywioł

Powietrze

Éter

Światło

Energia kosmiczna

Zwierze

Antylopa

Biały słoń

-

-

Bóg

Śiwa i Parwati

Brahma

Śiwa i Śakti

Śiwa

Mantra

Jam

Ham

Óm

Óm

Faza życia

21-28 lat

28-35 lat

35 lat i więcej

wszystkie

Część ciała

Serce, układ krążenia, płuca, pachy, ramiona

Gardło, szyja, uszy, usta, zęby i dziąsła

Oczy, brwi, podstawa czaszki

System nerwowy, kora mógowa

Gruczoły

Grasica

Tarczyca i splot przytarczyczny

Szyszynka, przysadka

Splot szyjno-tętniczy, szyszynka

Funkcja psychologiczna

Miłość

Komunikacja

Intuicja

Zrozumienie

Zadanie

Pokój

Kreatywność

Mądrość

Duchowość

Demon

Smutek

Kłamstwo

Podstęp

Upartość

Możliwe problemy

Choroby płuc, astma, zawał serca

Bóle gardła zapalenia jamy ustnej, problemy z tarczycą

Problemy ze wzrokiem, bóle głowy, koszmary senne

Depresje, dezorientacja, myśli obsesyjne, chroniczne zmęczenie

Czakra serca

Miłość bezwarunkowa, altruizm, zrozumienie, empatia, współczucie oraz współodczuwanie, to właśnie rejony gdzie manifestuje się działanie czakry serca. Przy niedoborach energii w tej czakrze będziemy nieczuli na krzywdę innych, skupieni na sobie, pozbawieni empatii i współczucia, niezdolni do głębszej miłości. Jeżeli zaś czakra ta ulegnie przeładowaniu możemy być tak rozproszeni zajmowaniem się sprawami innych że zapomnimy o sobie, potrzeba pomagania innym niezależnie od tego czy oni tego chcą, czy nie to także nadczynność tej czakry, podobnie jak nadmierna wylewność, niestabilność uczuciowa.

Choroby związane z nią to wszelakie problemy z sercem, choroba wieńcowa. Ustabilizujemy te czakrę przez medytację na łonie natury, najlepiej wśród zieleni, przytulanie się do drzew w lesie, spacery w parkach, zagajnikach o ile jest tam cicho i spokojnie.

czakra serca

Czakra serca przedstawiana jest jako kwiat lotosu z dwunastoma płatkami, które symbolizują dwanaście boskich właściwości serca. Pośrodku znajdują się trójkąty ułożone tak, aby tworzyły gwiazdę. Trójkąt obrócony czubkiem do góry przedstawia energię wędrującą na górę, w kierunku świadomości duchowej. Ten obrócony czubkiem do dołu oznacza spadek energii w rejony ziemskiej namiętości.

Czakra krtani

Jeżeli cierpimy na brak kreatywności, czujemy się wypaleni, mamy problemy z nagromadzonym żalem do innych i do siebie to możemy być pewni że nasza czakra gardła nie funkcjonuje najlepiej. Jej przeładowanie może objawiać się słowotokiem, nadmiernym gadulstwem, gadaniem „po próżnicy” i nadmiernym przywiązaniem do rutyny i planu. Brak energii na tej czakrze sprawi że będziemy niekomunikatywni, pozbawiani kreatywności.

Chorobowo zaburzenia energetyczne w tym rejonie objawią się chrypką, kłopotami z głosem i strunami głosowymi, jąkaniem, problemami z tarczycą, układem oddechowym, oraz problemami ze szczęką. Powinna nas tu ustabilizować kontemplacja błękitu nieba, obserwacja chmur, śpiew, śpiewanie i słuchanie mantr.

czakra gardła

Czakrę krtani/gardła przedstawia się jako kwiat lotosu z szesnastoma płatkami, które oznaczają szesnaście umejętności, które każdy człowiek nosi w sobie i które może rozwijać. W ćakrze gardła znajduje się centrum dźwięku, zatem to nie przypadek, że sanskrycki alfabet ma dokładnie 16 samogłosek.

Czakra trzeciego oka

Adżńa czakra znajduje się tuż nad brwiami i nazywana jest „trzecim okiem”, ponieważ to tu otwierają się umiejętność poznawania i uświadamiania sobie swojego prawdziwego Ja. Szósta czakra kieruje zachowaniem ludzi, którzy osiągnęli wiek 35 lat i jest ośrodkiem mądrości, czystości, intuicji i inteligencji emocjonalnej. Mowa tutaj o pierwszej boskiej czakrze, której nie symbolizuje żadne zwierze, bowiem na tym poziomie istnieć mogą już jedynie czysto ludzkie i boskie cechy. Podobną symbolikę możemy znaleźć na kwiatu lotosu szóstej czakry, który ma tylko dwa płatki przedstawiające dwie świadomości – Ja i Bóg.

Jeżeli czakra obraca się harmonijnie, oznacza to, że egoistyczne ego zostało pokonane przez etycznie wyższy rozum. Człowiek jest przekonany, że odpowiedzi na wszystkie życiowe pytania, może odnależć jedynie głęboko w sobie.

czakra trzeciego oka

Intuicja, sprawna pamięć krótkotrwała, spostrzegawczość oraz koncentracja to atrybuty czakry trzeciego oka. Zaburzenia w tym ośrodku energetycznym objawią się w przypadku niedoboru energii słabą koncentracją, kompletnym brakiem uwagi, rozpraszaniem się, brakiem intuicji. Przeładowanie tej czakry to robienie czegoś zanim się pomyśli, skupianie się tylko na jednej rzeczy.

Choroby związane z tą czakrą to problemy ze wzrokiem, choroby oczu, zaburzenia pamięci, problemy z zatokami, migreny. Chcąc rozwinąć czy unormować ten ośrodek energii warto medytować skupienie na punkcie, kontemplować piękne widoki, malować (niezależnie od zdolności), oraz wsłuchiwać się w swój wewnętrzny głos.

Czakra korony

Sahasrara leży na czubku głowy, przedstawia ją kwiat lotosu z tysiącem płatków. Bywa nazywaną bramą do Boga lub ośrodkiem miliona promieni, ponieważ jej światło świeci z taką samą intensywnością co słońce. Czakra korony nie jest połączona z żadną konkretną fazą życia człowieka, albowiem wpływa na cały jego przebieg. Odzwierciela nasz nieprzerwany związek z kosmiczną energią wszechświata i z wszystkim, co się we wszechświecie znajduje.

czakra korony

Osiągnięcie tej ostatecznej czakry jest celem jogi. Podczas medytacji jogin osiąga stan samadhi, czyli wyższej świadomości, dzięki czemu oczyszcza i uspokaja swoje myśli. Jeżeli prana harmonijnie krąży sahasrarą, człowiek otrzyma ostateczne przebudzenie, zatem seberealizację i realizację Boga. Jest wolny od karmy, zadowolony z siebie i ze świata. Czakra daje nam mądrość i miłość. Ta najwyższa z czakr i odpowiada za pojmowanie, zrozumienie, rozsądek, intelekt, otwartość. Jeżeli jest przeładowana owocuje to dewocją, skostnieniem moralnym, nietolerancją. Braki energii na tej czakrze dają otępienie, zagubienie i dezorientację.

Chorobowo problemy z koroną objawiają się w depresjach, demencjach, zaburzeniach pamięci, zawrotach głowy i chorobach związanych z mózgiem. Chcąc poprawić działanie tego ośrodka energii warto systematycznie medytować, modlić się, skupiać na mantrach Om lub A.

Jak poczuć czakrę na własnej skórze

Judith Anodea w swojej obszernej książce o czakrach proponuje bardzo łatwe ćwiczenie, z pomocą którego możesz poczuć energię czakr w swych dłoniach:

  • Wyciągnij ramiona do przodu, łokcie miej równo. Jedną rękę obróć dłonią do góry, drugą do dołu.
  • Teraz szybko zamykaj i otwieraj dłonie obu rąk. Powtórz około 20 razy.
  • Zamień ręce i powtórz ćwiczenie. W ten sposób otworzysz swoje czakry na rękach.
  • Aby doświadczyć energii czakr, miej ramiona w odległości około 60 cm od siebie, otwórz dłonie i powoli je do siebie przybliżaj.
  • Kiedy Twoje dłonie znajdą się w odległości około 10 cm od siebie, powinieneś poczuć, jak unosi się między nimi okrąg energii, coś w rodzaju pola magnetycznego. Jeżeli wszystko wykonasz sprawnie, możliwe, że poczujesz krążącą energię.

Jak zharmonizować czakry

Czakry są nieodłączną częścią filozofii jogi, dlatego ich zharmonizowanie jest bezpośrednio związane z praktykowaniem jogi. Jeżeli przeczytałeś nasz artykuł, na pewno jesteś w stanie stwierdzić, która czakra wymaga przywrócenia równowagi. Odpowiednią postawą i prawidłowym oddechem możemy uwolnić blokady w naszym ciele. Pomoże nam w tym praktykowanie pozycji jogi – asan. Na początku każdego ćwiczenia i podczas końcowej medytacji możemy trzykrotnie lub sześciokrotnie zarecytować pierwotne dźwięki – mantry (więcej: tabelka). Skupiając swoją uwagę na umiejscowieniu czakry w naszym ciele, pomożemy kierować energię bezpośrednio przez nie. Możemy wykorzystać wizualizację i podczas medytacji intensywnie wyobrażać sobie kolor, bóstwa, obrazy i symbole związane z daną czakrą.

Żródła:

P. Mahéšvaránanda: Systém Jóga v denním životě; N. Jenkins, L. Brandon: Anatomie jógy pro správné držení těla a zdraví; J. Anodea: Velká kniha o čakrách. Zdroj obrázků: shutterstock.com

http://dotykprzestrzeni.pl/czakr/czakry/

[mon]

 

Udostępnij ten artykuł na: