Aloe vera to wyjątkowa roślina z rodziny szparagowych. Jakie ma właściwości?
Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, to aloe vera z pewnością zasługuje na Twoją uwagę. Pozytywny wpływ tej rośliny na ludzkie zdrowie znany jest nie od dziś, człowiek korzysta z jej dobroczynnych efektów już od wieków. Aloe vera ma szerokie zastosowanie. Sok z tej rośliny wykorzystywany jest m.in w kosmetyce, ale idealnie pasuje również do sałatki.
Aloes zawiera ponad 200 aktywnych składników w tym witaminy, minerały, aminokwasy, enzymy, polisacharydy i kwasy tłuszczowe Roślina aloe vera zawiera wiele witamin, w tym witaminy A, C, E, B1, B2, B3, B6, kwas foliowy i cholinę. Aloe Vera to jedna z niewielu roślin, która zawiera witaminę B12. Możemy w niej znaleźć substancje mineralne takie jak: wapń, magnez, cynk, chrom, selen, sód, żelazo, potas, miedź, mangan.
Jak już wspominaliśmy aloes, jest sukulentem czyli rośliną która przystosowała się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody wykształcając tkankę wodną służącą do jej gromadzenia oraz szereg dalszych adaptacji w budowie i fizjologii. Liście aloesu są wypełnione jasną żelową substancją w której jest około 99% wody.
Aloes zawiera 12 substancji, w tym beta-sitosterole, które mogą pomóc spowolnić lub zahamować stan zapalny. Aloes pomaga przy bólach stawów spowodowanych ich sztywnością, może też poprawić ich ruchomość.
Ze względu na swe właściwości lecznicze aloes jest jednym z podstawowych związków stosowanych w przemyśle kosmetycznym. Pomaga leczyć rany i jest świetny do stosowania miejscowego na oparzenia, otarcia skóry, łuszczyce i ugryzienia owadów. Aloes działa jak środek przeciwbólowy, doskonale łagodzi zranione miejsca. Aloes działa również przeciwświądowo i ma właściwości ściągające, zazwyczaj stosuje się go w celu zmniejszenia krwawienia z otarć i uszkodzeń naskórka. Aloes poprawia elastyczność skóry przez zwiększenie ilości kolagenu i elastyny, jest również środkiem zmiękczającym i kojącym skórę. Pomaga dostarczyć tlen do komórek skóry, co zwiększa wytrzymałość i regenerację tkanki skóry. Wywołuje też zwiększony przepływ krwi przez rozszerzenie naczyń włosowatych w skórze.
[kač]