Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Cosplay czyli jak stać się kimś innym

11.maj 2017
Cosplay czyli jak stać się kimś innym

Dla jednych cosplay to hobby, drudzy uważają go za swój styl życia. Czym jest cosplay? Kiedy powstał i jak się rozwijał? Wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Czym jest cosplay?

Słowo cosplay powstało z połączenia dwóch angielskich słów: "costume" (kostium) i "play" (grać). Po raz pierwszy użył go japoński reporter Nov Takahashi, który w 1984 roku brał udział w wydarzeniu WorldCon w Los Angeles. Wydarzenie następnie opisał w My Anime. Jeżeli już kiedyś wypróbowałeś cosplay, albo przynajmniej wziąłeś udział w jakimś festiwalu czy innej podobnej akcji, na której można spotkać cosplayerów, na pewno wiesz, że wydarzenie to opiera się przede wszystkim na kostiumach i przebranych w nie fanów różnych filmów, seriali, gier video lub komiksów. Być może przypominasz sobie zabawy, takie jak chociażby bal przebierańców, kiedy to, zwłaszcza dzieci, przebierają się za różne postacie. W pewnym sensie ma to z coslpayem wiele wspólnego.

Wyrobienie kostiumu jest bardzo pracochłonne, musi się temu poświęcić wiele czasu, cierpliwości i energii. Nie wystarczy tylko kupić kostiumu, choć oczywiście jest to możliwe. Ale gdzie wówczas podziałaby się cała zabawa? Cosplay to nie tylko noszenie kostiumów, ale też wcielenie się w swoje ulubione postacie podczas wydarzeń. Największą radość oczywiście sprawia stworzenie perfekcyjnego kostiumu i ozdobienie go aż do ostatniego detalu. Do tego wszystkiego potrzebujesz ogromnej dawki kreatywności, drobiazgowości oraz pewności siebie. Jeżeli zapytasz kogoś, kto bierze w cosplayu aktywny udział, z pewnością powie Ci, że to nie jest hobby, ale styl życia i sztuka. Tworzenie kostiumów, spotkania z innymi, wcielenie się w swoją postać - jak tylko założysz na siebie kostium – staje się z Ciebie ktoś inny i w tym właśnie skrywa się cały urok cosplayu.

cosplay

Ludzie zaczynają swoją przygodę z cospleyem, ponieważ to świetna zabawa, odkrywają też, że podoba im się ta wspólnota jako taka, dodatkowo zwiększa się im pewność siebie. Kiedy mogą być na chwilę kimś innym i podoba się im to, nie widzą powodu, dla którego mieliby z tym skończyć. Niestety cosplay ma również swoje minusy. Niezrozumienie, wystawienie na pośmiewisko, a czasem nawet molestowanie seksualne. Jednak mimo to na cosplay decyduje się coraz więcej fanów.

Powstanie i rozwój

Cosplay istnieje już od wielu lat. Po raz pierwszy pojawił się w latach 30-tych poprzedniego wieku w Ameryce, a nie w Japonii, jak niektórzy mylnie twierzą. Wtedy nazywano go "Costuming" i nie wymagano od uczestników imotowania wyglądu postaci. Ich ubranie miało odpowiadać tematowi spotkania, co też uczynił Forest J. Ackerman ze swoim futurystycznym kostiumem, kiedy wziął udział w spotkaniu sci-fi. Był pierwszym człowiekiem w historii, który pojawił się na zjeździe w przebraniu. W następujących latach dzięki niemu i jego koleżance Myrtle Douglas spotkania zaczynały przypominać bale przebierańców, na których udzielano nagrody za najlepszy kostium. Co ciekawe, do połowy lat 40-tych kobiety nie mogły brać udziału w tego typu zjazdach. Forest był więc na nich najbarwniejszą postacią, również z tego powodu, że Myrtle miała swój udział w tworzeniu pierwszych kostiumów, a od nich przecież wszystko się zaczęło.

Najważniejszym rokiem dla "Costumingu" i cosplayu, jakiego znamy, jest rok 1963. W tym roku właśnie po raz pierwszy Bruce Pelz pojawił się na zjeździe przebrany za istniejącą postać. Pod koniec lat 30-tych nie było zbyt wielu mediów, zatem większość sci-fi składała się z krótkich opowiadań, opublikowanych w książkach lub czasopismach, z tego też powodu przebrania były oryginalnymi pomysłami uczestników. Bruce Pelez otrzymał nagrodę za swoje kostiumy, które wyznaczyły „costumingu” nowy kierunek – więcej osób od tej pory zaczęło przebierać się za istniejące postacie.

przebrania

Cosplay oprócz zasady etycznej "cosplay is not consent" ("cosplay nie jest zgodą"), która innymi słowy zakazuje nieprzyzwoitych zachowań i molestowania, dlatego, że ktoś ma na sobie seksowny kostium, wprowadził w latach 80-tych jeszcze jedną zasadę: "no costume is no costume" ("żaden kostium, to nie kostium"). Ta zasada powstała po tym, jak na kilku zjazdach w latach 70-tych pojawiły się dziewczyny, które miały na sobie jedynie bikini, lub wykorzystywały podypainting i swoje nagie ciała,pomalowane farbami. Pomijając fakt, że bodypaint i bikini nie da się uznać za przebranie, w tych czasach było coś takiego po prostu nie do przyjęcia.

W latach 70-tych w Japonii  pojawił się odpowiednik dzisiejszego cosplayu, choć nie miał swojej nazwy dopóki Nov Takahashi nie użył określenia „cosplay” w swoim artykule. Japońsy studenci z zamiłowaniem przebierali się za swoje ulubione postacie i imitowali swoje ulubione sceny. Okazało się, że jest to świetna zabawa, dlatego ich entuzjazm wciąż narastał, mieli bowiem w ten sposób możliwość wyrażenia swej adoracji ulubionej serii mangi.

Od czasu powstania pierwotnej formy „costumingu” i balów przebierańców upłynęło wiele lat, cosplay od tamtej pory stopniowo się rozwijał i w ten sposób stał się subkulturą. Dzisiaj ludzie w kostiumach chodzący po ulicach podczas różnych zjadów to całkiem powszechne zjawisko. Cosplay nie ogranicza się już tylko do sci-fi i anime, możemy tam spotkać postacie różnych kategorii, na przykład superbohaterów, postacie z bajek, gier viedo itd.

costuming

W dzisiejszych czasach istnieje wielu znanych cosplayerów, którzy zajmują się tym profesjonalnie. Tymi najbardziej znanymi na całym świecie są Linda Le, Jessica Nigri, Yaya Han. Te cosplayerki regularnie biorą udział w równych akcjach i konkursach, przebierając się między innymi za oficjalne maskotki firm sprzedających gry video, oprócz tego same organizują konkursy. Dzięki internetowi i portalom społecznościowym fani mogą obserwować ich twórczość i wspierać je, co kiedyś nie było prawie w ogóle możliwe.

Najsłynniejsze festiwale i zjazdy

Na całym świecie organizowane są różne akcje, zjazdy, wystawy i festiwale, gdzie cosplayerzy jeżdżą brać udział w konkursach, a nawet jeżeli nie ma akurat żadnego konkursu, wybierają się tam, aby przynajmniej zrobić sobie kilka zdjęć w kostiumach. Spotkania fanów cosplayu odbywają się we wszystkich zakątkach świata, głównie jednak w USA i Japonii. Słynne są przede wszystkim różne zjazdy Anime (AnimeJapan, Otakon, AnimeExpo, A-Kon, Sakura-Con, FanimeCon...), Comic Con zjazdy (Emerald City ComiCon, WonderCon, New York Comic Con, i inne), sci-fi, fantasy i inne(DragonCon, GeekGirlCon, a další). Podczas tych akcji zarówno uczestnicy jak i obserwujący mają możliwość spotkać się z innymi fanami, zagrać w gry i ogólnie dobrze się bawić.

W Polsce, w większych miastach również organizowane są tego typu spotkania. Nie wahaj więc i wybierz się na jedną z takich akcji. Zaproś swoją drugą połówkę i dobrze się bawcie tworząc oryginalne przebrania. Możesz też pójść sam, z pewnością będzie to wspaniała przygoda, oprócz tego, możesz tam poznać kogoś nowego.

[rox]

Źródła: 

http://www.therobotspajamas.com/the-origins-and-history-of-cosplay/https://the-artifice.com/cosplay-overview/

http://www.bigfishgames.com/blog/17-geek-conventions-you-must-attend-before-you-die/

http://www.therichest.com/rich-list/the-biggest/the-worlds-20-biggest-geek-conventions/

http://www.pragoffest.cz

http://www.esuba.eu/index.php?action=clanek&id=11681&lang=cz&filter=

Udostępnij ten artykuł na: