Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Co zrobić, aby nam się chciało, tak jak nam się nie chce?

2.grudzień 2019
Co zrobić, aby nam się chciało, tak jak nam się nie chce?

Z nadejściem zimy coraz trudniej zmotywować się do działania. Ciemno, zimno, pochmurno... Najchętniej zapakowalibyśmy się w ciepły koc i odwinęli z takiego przyjemnego kokona dopiero na wiosnę. Niestety, tak się nie da. Co zatem możemy zrobić, aby chciało nam się tak, jak nam się nie chce? Mamy aż 5 sprawdzonych sposobów, więc czytaj dalej!

Motywacja do działania tak naprawdę zależy od proporcji pomiędzy obowiązkami a marzeniami, oraz równowagi między emocjami a logiką. Pamiętaj jednak, że życie jest zbyt krótkie na to, by robić tylko to, co musisz...

Chcę vs. muszę

Masz przed sobą nudne, rutynowe i niezbyt przyjemne zadanie, ale wiesz, że nie możesz się z tego wymigać? W takim razie zadbaj o odpowiednią motywację. Jak? To bardzo łatwe! Po prostu zaplanuj do przodu, jaką otrzymasz nagrodę aż wszystko będzie gotowe. Jeżeli natomiast zadanie jest zgodne z twoimi celami i wpływa pozytywnie na twój rozwój osobisty - najprawdopodobniej nie wymaga żadnej dodatkowej motywacji. Najważniejsze jest jednak to, abyś wykonywał zadania w swoim stylu i tempie oraz miał poczucie sensu swojego działania. Profesor psychologii z Harvardu - Tal Ben-Shahar podkreśla, że "Życie jest zbyt krótkie, żeby robić tylko to, co musimy. Ledwo go starcza na to, co robić chcemy."

Nie zawsze możemy robić to, co chcemy

Niestety, życie nie jest usłane różami i są obowizki, których uniknąć się nie da. Postaraj się jednak o zachowanie proporcji, pomiędzy tym, co "musisz" robić w życiu, a tym co "chcesz".  Często obowiązki towarzyszą naszym głównym celom, dzięki czemu są zarazem kolejnym poziomem, który musimy pokonać na drodze do tego, czego tak naprawdę pragniemy. Powiedzmy, że chcesz za dwa miesiące wyjechać w egzotyczne, nieznane ci dotąd miejsce. Jeżeli nie masz na to gotówki, będziesz musiał zacząć oszczędzać, a to z kolei wiąże się z wieloma wyrzeczeniami lub znalezieniem pracy dodatkowej. Wszystko to, kosztem czasu wolnego. Na tym przykładzie doskonale widać, że nie chodzi o to, by całkowicie wyeliminować z naszego życia "muszę", ale po prostu zmniejszyć ich ilość na ile to tylko możliwe. Zarazem należy wciąż pamiętać o nagrodzie, która czeka nas za te wszystkie wyrzeczenia. Realizując swój plan, powinieneś odczuwać zadowolenie, ponieważ wiesz, że na jego końcu czeka cię wymarzona nagroda - którą w tym wypadku jest zagraniczny wyjazd. 

Zasady Wisemana

Kim jest Richard Wiseman i o jakich konkretnie zasadach mowa? Profesor Wiseman z Hertfordshire przez rok obserwował postępy ponad 500 osób, które starały się zrealizować swoje marzenia oraz cele (np. utrata wagi, zmiana trybu życia). Pod koniec badania uczestnicy zostali poproszeni o opisanie technik, które pomogły im w osiągnięciu sukcesu. Jak się okazało, zalewie 10% osiągnęło swój cel. Na podstawie ich opisu powstały techniki rodzielone do pięciu kategorii. 

  • określony cel i plan. Czyli stopniowe podążanie do celu. To najbardziej skuteczna metoda. Konkretne, małe kroki, które prowadziły do efektu końcowego. 
  • opowiadanie o swoich zamiarach bliskim. Deklaracja utrudniała rezygnację z początkowych postanowień, oprócz tego osoby te otrzymywały ciągłe wsparcie od rodziny i przyjaciół wtajemniczonych w sprawę.
  • skupianie się na pozytywnych skutkach osiągnięcia celu. Bez fantazjowania, po prostu stwórz obiektywną listę korzyści, jakie przyniesie ci osiągnięcie celu.
  • otrzymywanie nagrody za osiągnięcie pojedyńczych szczebli na drodze do sukcesu.
  • monitorowanie postępów i zapisywanie ich w formie dziennika, wykresu, itp.

Nie zapominaj o przeszkodach

W swoich wyobrażeniach i planach nie zapominaj również o wizualizacji ewentualnych problemów. Cała sztuka w tym znaleźć równowagę pomiędzy emocjami a logiką. Jeżeli będą tobą kierowały wyłącznie emocje, wszystko będzie ci się wydawało zbyt proste i różowe, a w momencie, w którym coś pójdzie nie tak - od razu się poddać. Z drugiej strony kierowanie się tylko logiką może doprowadzić do tego, że nigdy nie weźmiesz się zarelizację celu. Musisz myśleć pozytywnie, ale jednocześnie zdawać sobie sprawę z przeszkód, które mogą się pojawić w trakcie realizowania planów.

Siła przyzwyczajenia

Postaraj się pogodzić z tym, co nieprzyjemne,  zaakceptować to, że istnieje i że musisz się z nim zmierzyć. Z czasem z przykrych obowiązków staną się zykłe przyzwyczajenia, które w porównaniu z tym, co czeka na ciebie na końcu drogi do sukcesu - są niczym. 

Twoim celem jest poznanie partnera/ki na całe życie? Zrealizuj go już teraz! Wystarczy zarejestrować się ZA DARMO na portalu randkowym i już możesz zacząć wymieniać wiadomości z użytkownikami/uzytkowniczkami naszego serwisu!

[nk]

Udostępnij ten artykuł na: