Wielkimi krokami zbliża się sezon wakacyjny, pojawia się więc pytanie – dokąd pojechać? Zdania są podzielone – patriota powie, że być może Bałtyk to nie Adriatyk, ale przynajmniej jest nasz. Ten zaś, kto woli mieć „zagwarantowaną” dobrą pogodę, wybierze wakacje za granicą. Do której grupy należysz Ty i co tak naprawdę wiesz o naszym polskim morzu?
Morze Bałtyckie – płytkie morze śródlądowe położone w północnej Europie. Jego średnia głębokość wynosi 52,3 metra (największa głębia to 459m), a powierzchnia zlewiska 1 721 238 kilometrów kwadratowych. Warto tutaj również wspomnieć, że nie jesteśmy jedynym państwem mającym dostęp do Bałtyku - Szwecja, Finlandia, Rosja, Estonia, Łotwa, Niemcy i Dania również mają ten zaszczyt. Dlatego też nazywa się go morzem śródlądowym bowiem ze wszystkich stron otoczony jest lądem. Z Morzem Północnym łączy go jedynie kilka cieśnin (tzw. Cieśniny Duńskie: Mały Bełt, Wielki Bełt, Sund, Kattegat, Skaferrak oraz Limfjord). Co jeszcze wiemy o naszym polskim morzu?
Powierzchnia morza Bałtyckiego, liczona wraz z cieśnicą Kattegat (pomiędzy Półwyspem Jutlandzkim w Danii a Półwyspem Skandynawskim w Szwecji) wynosi ok. 415 266 km². Objętość morza to 21 721 km³. Linia brzegowa Bałtyku o długości ok. 8100 km2 jest bardzo mocno rozwinięta i urozmaicona. Składa się z dużej ilości zalewów, zatok, półwyspów, wysp i wysepek. Szczególnie ich natężenie występuje przy wybrzeżach północnym i zachodnim. Trzy rozgałęzienia Bałtyku tworzą wielkie zatoki:
Inne większe zatoki to m.in : Gdańska Pomorska, Lubecka, Kilońska oraz Zalew Kuroński.
Na wyspie Uznam znajdują się miejscowości wypoczynkowe i uzdrowiskowe. Walory turystyczne podnoszą mola i wieże widokowe. Są tu doskonałe warunki i infrastruktura do uprawiania turystyki rowerowej. Na wyspie można odwiedzić Park Natury Wyspa Uznam (Naturpark Insel Usedom), który znajduje się w niemieckiej części Uznamu. Obejmuje tereny wyspy, stałego lądu i wód Piany. W jego skład wchodzi 9 rezerwatów o powierzchni ponad 3 km²:
Bałtyk zalicza się do wód słonawych, choć jego zasolenie jest dość niskie. Dlatego też określa się go mianem morza półsłonego. Średnie zasolenie wynosi ok.7‰. Na ogół waha się w granicach od 2 do 12‰, choć zimą zasolenie nie przekracza 7,8‰ w Zatoce Gdańskiej. W Kattegacie i Skagerraku wynosi ok. 20‰, w Bełtach i Zatoce Kilońskiej ok. 15–17‰, przy polskich wybrzeżach ok. 7‰, w Zatoce Puckiej spada do 6,2‰, w Zalewie Wiślanym tylko 1–3‰, w Zatoce Fińskiej i Botnickiej spada do 2‰. Niskie zasolenie morza Bałtyckiego spowodowane jest względnie niskimi temperaturami, bowiem wiąże się to z mniejszym tempem parowania wody w obszarze szerokości geograficznych akwenu. Morze Śródziemne może być przykładem morza, w którym parowanie jest bardzo intensywne, przez co zwiększa zasolenie do ok 40‰.
Temperatura wody powierzchniowej różni się w zależności od pory roku. W zimie wynosi od -0,5°C do 2°C, w lecie od +9°C do +22°C. Temperatura wód przy polskim wybrzeżu uzaleniona jest od wiatrów – zachdnie ją ocieplają, wschodnie – oziębiają.
Choć polskie morze nie jest tym najciepleszym, ani też niestety najczystszym morzem na świecie, nie możemy go lekceważyć ani pomijać. Jak każdy cud natury ma swój urok i czar, dlatego też powinniśmy o niego dbać. Osobiście staram się odwiedzić którąś z nadmorskich miejscowości przynajmniej raz do roku. Szum morza bałtyckiego działa uspokajająco i dodaje ciału nowej energii.
[nk]
Żródła:
https://www.wikipedia.org/
http://navtur.pl/place/news/114,najwieksze-wyspy-morza-baltyckiego