Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Co wiemy o Mikołajkach?

4.grudzień 2020
Co wiemy o Mikołajkach?

Tradycyjnie Mikołajki, obchodzimy ku czci świętego Mikołaja, będącego niegdyś biskupem Miry. Święto to było znane już w średniowieczu, kiedy to w wigilię tego dnia święty Mikołaj, czy też raczej osoba przebrana za niego, rozdawała dzieciom prezenty. Obecnie dzieci w Polsce zwyczajowo otrzymują prezenty dokładnie 6 grudnia, czyli już w tę niedzielę...

Święty Mikołaj to postać autentyczna

Urodził się około 270 roku w Patarze. Był jedynym dzieckiem bogatej pary, która długo starała się o potomka. Od swych najmłodszych lat wyróżniał się pobożnością i niezwykłą wrażliwością na niedolę bliźnich. Kiedy stracił rodziców, chętnie podzielił się swoim majątkiem z potrzebującymi. Został wybrany biskupem Miry (współcześnie Demre) i nieustale podbijał serca wiernych swoją gorliwością i troskliwością. Mówiono, że potrafił czynić cuda, co przysparzało mu jeszcze większej chwały.

Kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców z Miry na karę śmierci za drobne wykroczenie, św. Mikołaj osobiście wybrał się w podróż do Konstantynopola, aby prosić o ich ułaskawienie. Pewnego razu swoimi modlitwami udało mu się uratować rybaków podczas gwałtownej burzy. Dlatego też został m.in. patronem marynarzy i rybaków. Kiedy w okolicy zapanowała zaraza, usługiwał chorym narażając przy tym własne życie. Legendy głoszą, że święty Mikołaj wskrzesił trójkę ludzi, których hotelarz zamordował za nieuregulowanie rachunku.

Ciekawostka: W Europie zachodniej, w czasach średniowiecza święty Mikołaj był uznawany za patrona dzieci. W niektórych rejonach powstał zwyczaj wybierania na Mikołajki dziecięcego biskupa, który symbolicznie przejmował władzę.
Ciekawostka: Do 1969 roku w naszym kraju Mikołajki były dniem wolnym.

Bajkowy Mikołaj

Dzisiaj Mikołajki często są łączone z baśniową postacią Świętego Mikołaja. Kim on jest? To mieszkający w Laponii miły grubasek z białą brodą ubrany w czerwono-biały strój. Towarzyszy mu grupa elfów. W czasie Świąt Bożego Narodzenia wyrusza, w saniach ciągniętych przez renifery, rozdawać prezenty dzieciom na całym świecie.

Angielski Santa Clause

Z pewnością każdy z nas słyszał kiedyś o postaci zwanej Santa Clause lub Father Christmas. Jest to angielski odpowiednik naszego Świętego Mikołaja, który prezenty rozdaje w wigilię Bożego Narodzenia. Tradycyjnie dzieci piszą do Santy listy swoich życzeń. Tak napisany list muszą wrzucić do kominka. Po co? No cóz, aby z pomocą dymu mógł dolecieć aż do nieba.

Włoska La Befana

La Befana – włoski odpowiednik świętego Mikołaja, jest złośliwą wróżką, o odrażającym wyglądzie czarownicy. Lata na miotle i obdarowywuje dzieci prezentami w nocy z 5 na 6 stycznia, czyli podczas Święta Trzech Króli. Niegrzeczne dzieci od Befany mogą zastać w skarpecie zamiast prezentów popiół, czosnek, lub cebulę.

Hiszpańscy Los Reyes Magos 

W Hiszpanii, podobnie jak we Włoszech, dzieci otrzymują prezenty 6 stycznia. Wręczają im je Los Reyes Magos: Kacper, Melchior i Baltazar, czyli Trzej Królowie. 6 stycznia, przed snem należy przygotować dla trzech króli kieliszki z sherry oraz marchewkę – dla wielbłądów, na których przybędą.

Rosyjski Дед Мороз

Tam prezenty wręcza znany również u nas Dziadek Mróz - Дед Мороз (Морозко). Towarzyszką jego podróży jest Śnieżynka - Снегурочка. Dzieci w Rosji na prezenty muszą jednak poczać aż do nocy sylwestrowej, dopiero wtedy Dziadek Mróz wraz ze Śnieżynką przynoszą grzecznym dzieciom upominki.

Znasz jeszcze inne tradycje albo ciekawostki mikołajkowe? W takim razie podziel się nimi z kimś poznanym na naszym portalu randkowym! Zarejestruj się ZA DARMO już teraz!

[nk]

Udostępnij ten artykuł na: