Chyba nie ma człowieka, który by nigdy nie usłyszał tego pytania. To ulubione pytanie każdego rodzica, ale oprócz tego, istnieje wiele innych pytań i stwierdzeń, które mogą mieć wpływ na życie Twojego dziecka.
Twoje poczucie właśnej wartości kształtuje się już w dzieciństwie. Wpływają na nie rodzice, szkoła, pozostali członkowie rodziny oraz całe Twoje otoczenie. Wiele osób, przede wszystkim rodziców, nie uświadamia sobie, że to, w jaki sposób zachowują się w stosunku do swych dzieci, może mieć wpływ na całe ich życie. W konsekwencji niektórzy, w wieku dorosłym, mają niską samoocenę i brakuje im pewności siebie. Pewne zdania, kierowane przez rodziców do dzieci, mogą w znaczący sposób wpłynąć na ich poczucie własnej wartości. Wychowanie dziecka powinno przecież rządzić się określonymi zasadami. Wiesz jakimi?
Jak to zawsze bywa – chcesz coś zmienić, musisz zacząć od siebie. Dla swojego dziecka jesteś wzorem, dlatego musisz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby być dla niego najlepszym przykładem, jaki może mieć. Jeżeli nie będziesz w stanie wyrażać głośno swoich opinii, Twoje dziecko, będzie myślało, że tak powinno być. Twój potomek kopiuje wszystko, co robisz, musisz to sobie wreszcie uświadomić.
Stale boisz się o swoje dziecko? To naturalne, ale są sytuacje, z którymi powinieneś mu pozwolić poradzić sobie samemu. Jeżeli będziesz robił za nie wszystko, nigdy nie nauczy się samodzielności. Na pewno wydaje Ci się, że wciąż potrzebuje Twojej pomocy? Nic bardziej mylnego. W dorosłym życiu będzie musiało przecież poradzić sobie samo, nie możesz ciągle deptać mu po piętach. Nie oznacza to, że powinieneś pozwolić mu się „utopić”, wystarczy, że spróbuje się „zanurzyć”.
Chcesz, aby Twoje dziecko uprawiało jakiś sport? Ambicje to jedna strona medalu, ale talent to druga. Możesz marzyć o tym, aby Twój potomek stał się światowej sławy muzykiem, czy sportowcem, ale ważne jest przede wszystkim to, co czuje sam zainteresowany. Przecież bez talentu i checi człowiek nie osiągnie nic. Zmuszając swoje dziecko np. do grania na pianinie, możesz go jedynie zraźić do muzyki, a tego przecież nie chcesz. Lepiej zapytaj się swojego dziecka, co chciałoby robić i wspieraj go w jego wyborze. Możesz być pewnien, że prędzej, czy później, to zaowocuje.
Każdy rodzic jest specjalistą w tzw. kontruktywnej krytyce, ale oprócz krytyki, ważna jest również pochwała. Twoje dziecko musi czuć, że go doceniasz i że jesteś dumny z jego sukcesów. Pamiętaj, że nawet jeżeli Twój potomek nie odniósł zwycięstwa, nie oznacza to, że nie masz za co go pochwalić.
Tego typu stwierdzenia zamiast motywować, jeszcze bardziej dołują. Sprawiają, że nie możemy przestać o tym myśleć. Właśnie w ten sposób pozbawiasz swoje dziecko tak ważnej w jego życiu pewności siebie.
Pragnienie doskonałości może nas zniszczyć. Nawet jeżeli zrobisz coś idealnie, wciąż będziesz mieć wrażenie, że coś jest nie tak. Wszędzie będziesz się doszukiwać jedynie swoich błędów. Wszystko to, może prowadzić do bardzo niebezpiecznego syndromu wypalenia.
Jedzenie musi zostać zjedzone. Jeżeli tego nie zrobisz, będziesz mieć wyrzuty sumienia.
Kto by nie znał tego pytania. Codziennie, przez cały okres edukacji szkolnej to samo pytanie, na które nie ma dobrej odpowiedzi. Jak na to pytanie odpowiadałeś Ty? Jak odpowiadają Twoje dzieci? Najczęstszą odpowiedzią jest oczywiście, że „Nic”.
Ten mały człowieczek, którego masz w domu do szóstego roku życia tworzy podwaliny swoich przyszłych nawyków i zachowań. Jeżeli zatem zależy Ci na Twoim dziecku, unikaj tych oklepanych zdań i pytań, które wymienilśmy w dzisiejszym artykule. Zapisz sobie wszystko, co mówisz do swojego dziecka i zastanów się nad tym, jaki to może mieć wpływ na jego przyszłość. Następnie wszystkie te negatywne zdania, zastąp pozytywnymi, które zmotywują dziecko do działania. Spróbuj, nic tym nie stracisz, możesz jedynie zyskać. A jeżeli chcesz poprosić o pomoc specjalistę, znajdziesz go w każdym większym mieście – w Katowicach, Bydgoszczy, Opolu, czy Rzeszowie.
[kač]