Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Chorwacja jakiej nie zncie

14.czerwiec 2017
Chorwacja jakiej nie zncie

Chorwacja to dla wielu ludzi kraj, który odwiedzają wyłącznie podczas wakacji. Słońce, plaże, piękne czyste morze... Lecz poza sezonem nikogo za bardzo nie interesuje. A Chorwacja to o wiele więcej niż tylko idealne miejsce na urlop. Przekonacie się o tym z dzisiejszego artykułu.

Chorwacja – państwo znajdujące się na pograniczu Europy Środkowej i Południowej, nad morzem Adriatyckim. Właśnie dzięki morzu kraj ten stał się ulubionym wakacyjnym kierunkiem turystów z całego świata. Nazwa morza Adriatyckiego pochodzi od nazwy starożytnego portu morskiego Hadria założonego przez Etrusków na jego południowym wybrzerzu (dziś teren Włoch). Dobrze, ale to wszystko przecież wiemy, czas przejść do sedna....

10 rzeczy, których nie wiesz o Chorwacji

Dokładnie tak, wymienimy teraz 10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o tym pięknym kraju.

Dalmatyńczyk

Psy o pięknym, charakterystycznym umaszczeniu – białe z czarnymi cętkami. Być może sam jesteś szcześliwym właścicielem dalmatyńczyka, powinieneś zatem wiedzieć, że Chorwacja to kraj, z którego pochodzą. W dawnych czasach, w Dalmacji wykorzystywano je jako psy gończe, tam były znane pod nazą wyżły regusańskie lub legawce dalmatyńskie. Od Dalmacji natomiast powstała wszystkim nam dziś znana nazwa tej rasy.

Dalmatyńczyk

Wyspy

Chorwacja to kraj wielu wysp, dokładnie znajdziesz ich tam aż 1246! Z tego jedynie 47 jest zamieszkanych przez człowieka, 651 jest bezludnych, 389 tworzą skały a 78 rafy. Pięć największych zamkieszkanych wysp to: Cres (405km), Krk (405km), Brač (394km), Hvar (299km) i Pag (284km).

Najmniejsze miasto świata

Skoro już była mowa o wyspach i wymieniliśmy te największe, pora podejść do tematu również z drugiej strony. Wiedziałeś o tym, że w Chorwacji znajduje się najmniejsze miasto świata? Mowa tutaj o istryjskim mieście Hum, które liczy zaledwie 14 mieszkańców.

miasto Hum

Game of thrones

King’s Landing z waszej ulubionej serii Gra o tron, to tak naprawdę chorwackie miasto Dubrovnik.

Krawat

Tak, krawaty wymyślili Chorwaci. Słowo „krawat” pochodzi od francuskiego słowa „croata”. W swojej książce „La Grande Historie de la Cravate”, francuski pisarz Francois Chaille napisał o krawatach: „Około 1635 roku około sześć tysięcy żołnieży i rycerzy przywędrowało do Paryża jako wsparcie dla armii francuskiego króla Ludwika XIII, wśród nich było wielu chorwackich najemników, którzy pod wodzą bana przystąpili do służby francuskiego króla. Tradycyjny mundur z uwiązaną ozdobną chustą wokół szyji wzbudzał wielkie zainteresowanie na francuskim dworze.” Chusty te wiązały żony odjeżdżającym na wojnę mężom. Pierwotne krawaty były koloru białego, a wyrabiano je z różnego rodzaju materiałów. Szybko stały się popularne w całej Europie.

krawat

Posąg Sfinksa

Wcale nie musimy lecieć aż do Egiptu aby móc zobaczyć Sfinksa. Za władzy Dioklecijana Egipcjanie postawili posąg Sfinksa, który dzisiaj znajduje się w Splicie. Jest to zabytek liczący ponad 4 tysiące lat.

Wieczne pióro

Pióro - przyrząd, którego materiałem pisarskim jest ciekły atrament wynaleziony został przez Chorwata mieszkającego w Zagrzebiu – Slavoljuba Penkalę (1871 – 1922) w 1906 roku.

Lawendowa wyspa

Lubisz zapach lawendy? Nie wiesz jeszcze dokąd udać się na urlop? Wybierz Hvar. Lawendę sadzi się tam masowo, dlatego bywa też nazywana „lawendową wyspą”. Lawenda jest też głównym źródłem dochodów wyspy.

Lawendowa wyspa Hvar

Zmieniająca się plaża

Wygląd brzegu wyspy Zlatni Rat, znajdującej się w pobliżu miejsowości Bol, zależny jest od wiatru, który zmienia nie tylko jej kształt ale też kolor!

Słońce

Jeżeli jesteś miłośnikiem wygrzewania się na słoneczku? Zatem Chorwacja to Twoje miejsce na ziemi. W ciągu roku słonecznych jest około 2715 godzin, to nawet więcej niż w Sidney w Australii. Skoro już mowa ciepłych dniach, warto też wspomnieć słowa Alfreda Hitchcocka, który stwierdził, że w Zadarze można podziwiać najpiękniejszy zachód słońca.

Jak widzisz istnieje wiele powodów, za które możemy kochać Chorwację. Wiele jej przecież zawdzięczamy. Teraz wybierzesz się tam na wakacje z o wiele większą znajomością jej historii i kultury. Nie masz z kim wyjechać na urlop? Znajdź swoją drugą połóweczkę na portalu randkowym i wybierzcie się na wspólne odkrywanie uroków Chorwacji.

[nk]

Udostępnij ten artykuł na: