Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Boisz się samotności?

12.wrzesień 2018
Boisz się samotności?

Boisz się zostać sam/a? Obawiasz się, że będziesz samotny/a i dlatego wolisz być z obojętne kim? Strach przed samotnością może wywoływać różne symptomy.

Samotności nie należy mylić uczuciem osamotnienia. Strach przed samotnością nie powinien zadręczać nikogo z nas. Każdy od czasu do czasu czuje się samotny i opuszczony. Bycie samemu ma też swoje pozytywne strony, jeśli był to Twój wybór, możesz przeżyć pewnego rodzaju „emocjonalne oświeżenie”. Dla samotności człowiek musi czasem coś poświęcić. Samotność to stan, w którym człowiek czuje się odcięty od innych ludzi, zazwyczaj na skutek własnych decyzji.

Ważne jest zrozumienie swojego stanu

Samotność to stan fizyczny, w którym człowiek przeżywa silne uczucie pustki i izoluje się od społeczeństwa. Osamotnienie to uczucie, człowiekowi wydaje się, że został odtrącony przez innych i nie ma z nikim prawdziwego kontaktu. Ci, którzy czują się osamotnieni muszą zmagać się z dręczącą ich od środka ogromną pustką. Może to być ich reakcja na konkretną sytuację, jak na przykład śmierć bliskiej osoby lub dłuższa nieobecność kochanej osoby. Osamotnienie może pojawić się na skutek różnych życiowych sytuacji. Po narodzeniu dziecka, rozstaniu, rozwodzie, lub innemu mniejszemu, czy większemu wydarzeniu. Poczucie osamotnienia może pojawić się również w trakcie małżeństwa/związku, w którym brakuje pozytywnej komunikacji. Pod pojęciem być samemu każdy człowiek wyobraża sobie coś innego. Ważne jest, uświadomić sobie, że istnieją pewne czynniki, których źródłem są obawy i strach. Samotność i strach przed samotnością, mogą człowieka doprowadzić do niekontrolowanych stanów, w tym: ataków paniki, najróżniejszych fobii, depresji, samobójstwa, ale też uzależnienia od narkotyków, alkoholu, na poważnych, chronicznych chorobach kończąc. Tak, choroby mogą być wywołane samotnością i opuszczeniem. Istnieje tzw. normalna samotność, jest to stan, w którym znajduje się od czasu do czasu każdy z nas, ale oprócz tego możemy się również spotkać z tzw. chroniczną samotnością, która jest poważną chorobą mogącą doprowadzić do niewydolności serca albo prób samobójczych. Ci ludzie nie potrafią się dopasować do żadnej grupy społecznej i gorzej sypiają. Człowiek czuje się wówczas źle nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. Podstawową przyczyną strachu przed samotnością może być również strach przed opuszczeniem przez partnera. Jeśli mają dziecko, rodzic obawia się, aby dziecko nie zostało samo, przecież samo o siebie nie zadba. Czasem ciężko wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za podjęte przez siebie decyzje.

Jak uwolnić się od strachu przed samotnością?

Mowa tutaj o negatywnych uczuciach, które mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie. Istnieje bowiem większe ryzyko przedwczesnej śmierci.

Ciesz się samotnością

Jeśli masz jakieś hobby, zajmuj się nim. Jeżeli chcesz czegoś spróbować, nie wahaj się. Nie opijaj się do nieprzytomności leżąc na kanapie. Posprzątaj mieszkanie, ugotuj coś, albo pielęgnuj ogródek.

Wirtualna samotność

Nie szukaj przyjaciół tylko i wyłącznie w sieci. Fajnie jest pogadać z kimś całkiem obcym, ale nie może tak być na porządku dziennym. W efekcie możesz swoją samotność jedynie pogłębić. Jeśli naprawdę czujesz się samotny/a zadzwoń do znajomych lub rodziny i umów się chociażby na spacer albo na kawę.

Nieszczęśliwe związki

To smutne, ale są ludzie, którzy tak bardzo boją się samotności, że decydują się rozpocząć związek z niewłaściwą osobą. Może to być spowodowane ogronym naciskiem ze strony rodziców, przyjaciół i znajomych, chociażby dlatego, że chcieliby, aby ten człowiek wreszcie się ustatkował. Jeśli nie będą naciskać na stabilny i długotrwały związek, może podjąć bardzo złą decyzję. Może wejść w relację z partnerem, który w ogóle do niego nie pasuje, lecz zanim to odkryje może już być za późno. Dobrze jest zwolnić na chwilkę, zastanowić się i ewentualnie poprosić o radę kogoś postronnego.

samotność i osamotnienie

Samotność w związku

Co jesteś w stanie zrobić ze strachu przed samotnością? Będziesz tolerować wybryki partnera/ki? Pozwolisz sobą kontrolować? Czy naprawdę związek z Twoim partnerem/Twoją partnerką jest wart Twych łez? Jak daleko jesteś w stanie zajść? W związku można czasem czuć się osamotnionym, niekiedy nawet o wiele bardziej niż gdybyś był sam. Jesteś w stanie tolerować głęboką samotność i żal z nieudanego związku, tylko po to aby uniknąć „samotności”? Tego rodzaju pytań dotyczących Twojego szczęścia w związku możesz sobie zadać naprawdę dużo. Ważne jest to, czy potrafisz na nie szczerze odpowiedzieć. Czy nie warto by było spróbować czegoś innego i czuć się szczęśliwszym. Zazwyczaj musi się stać coś okropnego, aby człowiek otworzył oczy i zakończył toksyczny związek. Nie zawsze jednak człowiek ma siłę i odwagę zrobić to, zanim będzie za późno.

Strach przed samotnością ma swoje fachowe określenie - Monofobia

Monofobia to chorobliwy strach przed samotnością. Możliwa jest tzw. terapia ciemnością. Terapia ciemnością pochodzi z Dalekiego Wschodu, gdzie uważana jest za oczyszczającą kurację nie tylko dla ciała, ale i ducha. Ma bardzo pozytywny wpływ na złagodzenie chorób cywilizacyjnych. Jeśli jesteś w stanie codziennie chodzić do pracy, wypełniać różne zadania, zajmować się dziećmi i swoimi zainteresowaniami, z pewnością mało kiedy znajdziesz dobry powod, aby zrobić sobie wolne i trochę odpocząć. Jeśli jednak uda Ci się na chwilkę wyrwać od codzienności, poczujesz jak Twoje ciało jest Ci za to wdzięczne i że mogłoby tak odpoczywać jeszcze minimalnie trzy miesiące. Na odpoczynek musisz znaleźć czas codziennie, nie tylko w trakcie wakacji, ale przez cały rok. Terapia ciemnością znajdziesz się w miejscu, w którym będziesz mógł nie tylko odpoczywać, ale też pracować nad sobą. Minimalna długość terapii to tydzień. W niektórych pomieszczeniach znajdziesz najróżniejsze urządzenia do ćwiczeń, możesz relaksować się ćwicząc, poprawisz tym swoją kondycję. Jak już wspomnieliśmy, „bycie samemu” dla wielu może oznaczać różne zupełnie co innego. Jednakże tego rodzaju fobia może, tak samo jak każda inna, mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Może wywołać między innymi ataki paniki, do których zaliczamy: przyśpieszony oddech, pocenie się, mdłości, nieregularne tętno, duszności i ogólne uczucie strachu. Każdy człowiek inaczej odczuwa strach, dlatego ważne jest abyśmy sami byli w stanie go w sobie rozpoznać i pokonać.

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: