Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

90 minut, 26 pozycji i 41 stopni ciepła, czyli bikram joga

22.listopad 2019
90 minut, 26 pozycji i 41 stopni ciepła, czyli bikram joga

O jodze i jej podstawowych rodzajach każdy już słyszał nie raz. Teraz jednak modne stało się ćwiczenie tzw. bikram jogi, czyli specjalnego typu ćwiczeń, który doskonale detoksykuje, spala tłuszcze i którego nie musi obawiać się nawet początkujący...

Z czym mamy do czynienia?

Jak łatwo wywnioskować na podstawie tytułu bikram joga to 90 minutowa seria składająca się z 26 pozycji hatha jogi uprawianej w sali nagrzanej do 41°C. Twórcą tego specyficznego rodzaju jogi jest Bikram Choudhure, który zauważył, że wysoka temperatura pomaga lepiej się rozciągnąć i głębiej wejść w pozycje, co z kolei może zapobiegać wielu kontuzjom. Ciepło sprawia, że wykonywana seria staje się zdecydowanie bardziej wymagająca, nasze tętno jest podwyższone, a co się z tym wiąże - trening cardio jest bardziej efektywny. Nasze ciało intensywnie się poci z powodu wysokiej temperatury i wilgotności, dzięki czemu nie może dojść do przegrzania organizmu. Wysoka wilgotność i temperatura powodują też intensywne pocenie, które zapobiega przegrzaniu organizmu. Co więcej – udowodniono, że ciepło jest też idealnym antidotum na stres. Zatem, podobnie jak pobyt w saunie, również bikram joga pomaga osiągnąć poczucie głębokiego zrelaksowania.

Bikram joga wspmaga odchudzanie

Szukasz ćwiczeń, dzięki którym uda ci się spalić zbędne kalorie? Zdecyduj się na bikram jogę! Podczas 90 minut treningu można spalić nawet 1000 kcal! Dodatkowym bonusem systematycznego udziału w zajęciach jest detoksykacja organizmu i zwiększenie odporności na stres.

Wielu trenerów tej formy aktywności jest zdania, że prowadzi ono do znacznego spadku apetytu i mniejszej skłonności do podjadania. Nie możliwe? A jednak! Otóż organizm po prostu nie potrzebuje już czerpać energii z niezdrowych źródeł, którymi niewątpliwie są np. słodycze czy fast foody, ponieważ czerpie ją z treningów.

Nigdy nie ćwiczyłem/łam jogi, dam radę?

Pewnie, że tak! Ćwiczenie to zostało wymyślone głównie z myślą o tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z jogą. Choć nie ukrywajmy, jest wymagająca i odczują to z pewnością również ci, którzy regularnie ćwiczą jogę. Nie musisz jednak obawiać się, że z czymś nie dasz sobie rady. Przede wszystkim słuchaj swojego ciała. To, że coś nie udało się za pierwszym razem, jeszcze nie oznacza, że za drugim będzie tak samo. Pamiętaj też, że w razie potrzeby na zajęciach obecny jest nauczyciel jogi, który w każdej chwili może służyć ci pomocą.

Dlaczego warto?

Sekwencja 26 asan tworzących bikram jogę została stworzona tak, aby pomagała z najbardziej powszechnymi problemami zdrowotnymi. Konsultowano ją z fizjoterapeutami z Uniwersytetu Tokijskiego, dlatego też bywa często polecana przez różnych fizjoterapeutów, jako forma kontynuacji terapii. Poza tym, bikram joga wzmacnia mięśnie i elastyczność naszego ciała, doskonale poprawia równowagę i jak już wspominaliśmy - pomaga zrzucić zbędne kilogramy.

Po co aż taki upał?

Wysoka temperatura podczas ćwiczeń jest wyjątkowo efektywna: ciało staje się bardziej giętkie, przez co wejście w pozycję jest o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze (przede wszystkim dla naszych ścięgien). Nie musimy też poświęcać zbyt dużo czasu na rozgrzewkę i szybciej możemy zauważyć postępy naszej ciężkiej pracy. Uprawianie sportu w tak „ekstremalnych warunkach” dodatkowo uczy nas wytrwałości.

Jakie są przeciwskazania?

Bezwzględnych przeciwwskazań jest bardzo mało. Na pewno nie powinny ćwiczyć osoby będące w trakcie chemioterapii. Zdecydowanie odradza się to również kobietom w pierwszym miesiącu ciąży. Jeśli masz problemy z nadciśnieniem zalecamy wolniejsze i ostrożniejsze wykonywanie niektórych ćwiczeń. Osoby, które nie są pewne, czy mogą zapisać się na zajęcia bikram jogi, powinny w tej kwestii poradzić się ze specjalistą.

Zainteresowaliśmy Cię, ale nie chcesz wybierać się na ćwiczenia sam/a? Zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i juz teraz poznaj kogoś, z kim będziesz mógł/mogła mieć wspólne hobby!

[nk]

Żródło: https://zwierciadlo.pl

Udostępnij ten artykuł na: