Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

8 faktów na temat oparzeń słonecznych

28.czerwiec 2019
8 faktów na temat oparzeń słonecznych

Już od ponad tygodnia na zewnątrz panują tropikalne upały. Padają nawet nowe rekordy ciepła, termometry w niektórych polskich miastach wskazały ponad 38 stopni! W takich warunkach nie trudno sobie wyobrazić wystąpienie oparzeń słonecznych. Jak się przed nimi bronić i co robić, kiedy już jest za późno? O tym w dzisiejszym artykule.

Na zewnątrz świeci słońce i nie ma człowieka, który nie chciałby „nabrać kolorów”. Leżąc na kocu, odpoczywając nad wodą, siedząc na ogródku, poddajesz swoją skórę promieniom słonecznym i tracisz poczucie czasu. Wygrzewanie się na słońcu jest przyjemne, ale jeżeli nie będziesz uważać, jego następstwa mogą być katastrofalne. Spalisz się jak przysłowiowy rak i ... niestety będzesz cierpieć. Tego problemu nie wolno lekceważyć. Częstym wysuszaniem skóry narażasz się na różne choroby, w tym raka i czerniaka.

Co wywołuje poprzenia?

Jak wszyscy wiemy, łatwo się spalić. Jeżeli twoja skóra będzie narażona na promienie słoneczne przez dłuższy czas, stanie się czerwona, sucha i podrażniona. Słońce emituje w sumie trzy długości fal słonecznych i promieniowania ultrafioletowego: UVA, UVB i UVC. Promieniowanie UVC nie dociera na naszą planetę, natomiast dwa pozostałe jak najbardziej i to one właśnie mogą podrażniać skórę. 

Jak szybko się spalisz na słońcu, zależy od:

o   twojej cery,

o   intensywności słońca,

o   tego, jak długo będziesz narażony na promienie słoneczne.

Sposób użycia kremu do opalania:

Krem do opalania powinien zawierać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny (lub też SPF), najlepiej 30. Powinieneś się nim nasmarować na pół godziny przed wyjściem na zewnątrz. Promieniowanie UV przenika nawet przez chmury. Najlepiej smarować się co dwie godziny, jeśli jednak jesteś nad wodą i chodzisz się kąpać – powinieneś kremu używać jeszcze częściej.

Jak zabezpieczyć swoją skórę?

Promienie słoneczne są najsilniejsze popołudniu, pomiędzy 10 a 16. Kiedy aktywność słońca na zewnątrz jest duża, dobrze by było przebywać w cieniu. Jeżeli jednak koniecznie musisz wyjść na zewnątrz, odpowiednio się do tego przygotuj. Weź okulary przeciwsłoneczne, kapelusz lub czakpę na głowę i co najważniejsze - przed wyjściem posmaruj się kremem z odpowienim filtrem.

Co mam robić jeżeli zasnę na słońcu?

o   Jeżeli jesteś nad wodą, idź się do niej ochłodzić, chociaż na kilka chwil, po wyjściu szybko się ubierz. Oczywiście najlepiej będąc mokrym, ubranie będzie cię wówczas przyjemnie chłodzić. Jeśli masz możliwość, zrób sobie okłady z lodu. Ta metoda nie zadziała to tylko na poważniejsze poparzenia. Unikaj perfumowanych mydeł i innych substancji, które mogą wysuszać skórę, bowiem ewentualne poparzenia mogą później boleć jeszcze bardziej. Po krótkiej kąpieli czy prysznicu, użyj balsamu chłodzącego po opalaniu. Twoja skóra musi być odpowiednio dobrze nawilżona. Używaj tego kremu kilka razy dziennie, aby nie zaczęła ci schodzić skóra.

o   Jeśli na twojej skórze pojawią się wielkie pęcherze, co więcej, masz gorączkę, dreszcze, jesteś zmęczony i osłabiony, nie jest to zwykłe poparzenie słońcem. Powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pęcherzy w żadnym wypadku nie przekłuwaj ani nie drap. Mogłaby wdać się infekcja, której następstwem byłyby np. ropiejące rany.

o   Częste poparzenia skóry mogą doprowadzić do jej przedwczesnego starzenia się. Na rynku znajduje się wiele preparatów, z różnymi filtrami ochronnymi. Zapytaj o nie w aptece, tam z pewnością poradzą ci jak najlepiej ochronić siebie i swoich blizkich.

Przeciwko poparzeniom:

o   nie lekceważ prewencji

o   używaj balsamów chłodzących, przynoszą natymchmiastową ulgę

o   bierz zimne prysznice

o   zrób sobie kąpiel z płatków owsianych

o   do kąpieli dodaj odrobinę octu jabłkowego

o   do kąpieli możesz dodać też rumianku

o   nie używaj perfumowanych mydeł

o   nawilżaj skórę kremami, wypróbuj też aloe vera

o   dużo pij (zwłaszcza w gorące dni)

o   poparzenia smaruj białym jogurtem, twarogiem lub śmietaną, przyniesie to ulgę od gorąca

o   możesz użyć ogórka sałatkowego

o   ugotuj ziemniaki, ostudź je i wykorzystaj jako okłady na poparzone miejsca

Co robić kiedy pojawią się inne powikłania?

Szok termiczny

Szok termiczny to innymi słowy przegrzanie organizmu w wyniku zaburzenia termoregulacji. Nie masz wystarczająco dużo wody w organizmie abyś wytwarzał pot, przez co twoje ciało się przegrzewa. Obniża się ciśnienie krwi, przyśpiesza tętno. Musisz się ochłodzić i mieć dostęp do świeżego powietrza. Szok termiczny może się skończyć tragicznie, między innymi: uszkodzeniem mózgu, systemu nerwowego, a w najgorszym przypadku - nawet śmiercią

Udar

Udar łatwo rozpoznać. Będziesz mieć wrażenie, że jesteś przeziębiony. Objawy będą takie same. Gorączka, dreszcze, mdłości, ból głowy i ogólne osłabienie organizmu. W takim przypadku pij dużo wody i innych płynów abyś nie był odwodniony. Unikaj słońca, dopóki twoje poparzenia się nie wyleczą. W odróżnieniu od szoku termicznego, udar może wystąpić nawet po kilku godzinach.

Dehydratacja

Jeżeli masz dużą gorączkę (może osiągnąć nawet 41°C), dreszcze, silne bóle, jest ci niedobrze i cały dzień masz sucho w ustach, nie wahaj się i idź do lekarza. Mogą to być objawy dehydratacji, która w niektórych przypadkach wymaga hospitalizacji.

Symptomy i oznaki

Wiesz, jaka jest różnica pomiędzy symptomem a oznaką? Symptomem jest coś, co odczuwa pacjent i może opisać ludziom w swym otoczeniu co odczuwa (np. ból). Oznaka natomiast jest czymś, co może zaobserwować także otoczenie pacjenta (np. wysypka na skórze).

  • Gorączka – temperatura ciała podczas udaru czy przegrzania organizmu dochodzi nawet do 40°C. Nie u wszystkich jednak musi osiągnąć aż tak wysoką temperaturę, tak samo jak nie każda temperatura wyższa niż 40°C musi oznaczać udar lub hipertermię
  • Nadmierne pocenie, które nagle się zatrzyma – jest możliwe w przypadku ciężkiego odwodnienia. Ciało nie ma już z czego wytwarzać potu, więc jego produkcja się zatrzymuje a ciało nie jest w stanie się ochłodzić. Skóra zacznie wysychać.
  • Przyśpieszone bicie serca
  • Hiperwentylacja -  przyśpieszone i zbyt głębokie oddychanie, nerwowe łapanie oddechu
  • Skórcze mięśni
  • Sucha, gorąca i zaczerwieniona skóra
  • Nudności
  • Wymioty
  • Ciemny mocz

Babcine rady

Cuda naturty w postaci jogurtu, mleka i twarogu

Jeżeli jesteś zwolennikiem babcinych rad, ziółek i natury, wypróbuj okłady z jogurtu, twarogu lub śmietany. Możesz również użyć mleka i namoczyć nim np. ręcznik. Kwas mleczny, który jest zawarty w produktach mlecznych pomoże zwalczyć uczucie gorąca i „złagodzić” popaloną skórę. Ma również działanie przeciwzapalne.

Marzysz o wyjeździe na wakacje, ale nie chcesz jechać samemu? W takim razie spróbuj szczęścia na naszym portalu randkowym! Znajdź tego wymarzonego partnera już dziś! Zarejestruj sięwypełnij naszą specjalną ankietę randkową i poczekaj aż otrzymasz od nas najlepsze dopasowania! 

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: