Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

7 sposobów na zapanowanie nad krytykiem wewnętrznym

22.październik 2020
7 sposobów na zapanowanie nad krytykiem wewnętrznym

Kim jest krytyk wewnętrzny i jak go rozpoznać? Kiedy mówi głosem zdrowego rozsądku a kiedy zwykłego strachu? I jak nad nim zapanować? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule!

Wewnętrzny krytyk to ukryta w Twojej głowie „osoba”, która skupia w sobie wiele destrukcyjnych przekonań. Skąd się wziął? Powstaje już na samym początku naszego życia, jest bowiem echem różnych ostrzeżeń, które usłyszeliśmy od innych. Odzywa się zawsze wtedy, kiedy nasz umysł widzi na horyzoncie zdarzenia przypominające mu te stresujące doświadczenia z przeszłości. Może nas odwiedzić np. kiedy będziemy chcieli umówić się na pierwszą randkę, lub zmienić pracę. Wewnętrzny krytyk będzie robił co w jego mocy, aby zniechęcić nas do jakiegokolwiek działania.

Wewnętrzny krytyk, czy zdrowy rozsądek?

Każdy krytyk jest surowy, a już najbardziej ten wewnętrzny. Osądza bez litości i będzie ci odbierał prawo do tego, na czym ci zależy. Natomiast zdrowy rozsądek będzie ci podpowiadał i wskazywał na realne słabe punkty twoich zamiarów. Aby zauważyć dokładniej tę różnicę, porównaj następujące zdania: „Ona cię nie chce, na pewno nie pójdzie z tobą na randkę”, „Może warto jeszcze upewnić się, czy nie spotyka się już z kimś innym?” Teraz już wiesz, co jest głosem zdrowego rozsądku?

Jak go uciszyć?

Myślisz, że wewnętrznego krytyka nie da się w żaden sposób uciszyć? Błąd! Oto siedem prostych sposobów na to, jak wyłączyć go na dobre.

Nadaj mu jakąś formę

Jak? To proste! Wyobraź sobie, jak mógłby wyglądać twój wewnętrzny krytyk i narysuj go jako konkretną postać. Możesz go również nazwać. Uświadom sobie, że jest pewnego rodzaju pasożytem, który karmi się twoim strachem, kiedy ulegasz jego osłabiającym podszeptom.

Zastanów się, kiedy się odzywa

Kiedy najczęściej się odzywa i co mówi? Zastanów się nad tym i zapisz na kartce papieru wszystkie powtarzane przez niego zwroty.

Co mówi?

Jakie są jego komunikaty? Odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • Co ci przypominają jego słowa?
  • Zgadzasz się z tym co mówi? Dlaczego?
  • Masz jakieś korzyści z tego, że go posłuchasz? Jakie?
  • Co tracisz słuchając krytyka?
  • Co może się stać, kiedy przestaniesz go słuchać?

Zdecyduj, co chcesz z nim zrobić

Chcesz aby został, czy wolisz się z nim pożegnać na dobre? Powiedz mu, co o nim myślisz i zrób z jego portretem to, na co tylko masz ochotę. Przyniesie ci to ulgę.

Zamień go

Po co mieć wewnętrznego krytyka, skoro można go zastąpić pozytywnym głosem, który będzie motywował cię do działania. Stwórz go i postaraj się, aby zajął on miejsce niechcianego krytyka.

Zdania wspierające

Postaraj się zapisać od trzech do pięciu wspierających zdań. Upewnij się, czy są to zdania, które do ciebie naprawdę trafiają i powtarzaj je sobie za każdym razem, kiedy tego będziesz najbardziej potrzebować.

Bądź czujny

Wewnętrzny krytyk może pozostać w ukryciu, dlatego lepiej zachować ostrożność. Kiedy tylko zaczniesz dążyć do jakiś zmian w swoim życiu, usłyszysz w głowie głos krytyka, zauważ to i powiedz sobie: „To znowu on. Nie będę go słuchać.” – i świadomie postaraj się uruchomić głos wspierający.

Nadal boisz się zaprosić go/ją na pierwszą randkę patrząc mu/jej prosto w oczy? Nigdy nie słuchaj głosu wewnętrznego krytyka i pamiętaj, że są również łatwiejsze sposoby na poznanie kogoś miłego. Rejestrując się za darmo na portalu randkowym możesz umówić się na randkę online, bez wychodzenia z domu!

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: