Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

7 sposobów na szantażystę emocjonalnego

7.wrzesień 2020
7 sposobów na szantażystę emocjonalnego

Wiesz kim jest szantażysta emocjonalny? A może podejrzewasz, że żyjesz z kimś takim pod jednym dachem? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

Szantażysta emocjonalny przede wszystkim chce Cie zagnać do kąta. Możliwe, że sam sobie nie uświadamia, jaki ma wpływ na innych. Jednakże zdecydowana większość szantażystów ma tego świadomość. Manipulują Tobą jak kukiełką, a Ty sobie na to pozwalasz. Powiedz sobie STOP i zrób wszystko, co możesz, abyś zmienił tę sytuację.

Szantażystą emocjonalnym może być każdy, z którym coś Cię łączy – mąż, żona, mama, tata, dziecko, rodzieństwo, czy przyjaciele.

Jakich narzędzi używa szantażysta?

Szantażysta emocjonalny używa „narzędzia“ mowy i komunikacji. Najczęściej są to wyrzuty, obwinianie, czasem nawet i groźby. Stara się w ten sposób wytworzyć tzw. FOG, które jest skrótem trzech słów - fear, obligation, guilt – po polsku strach, obowiązek wina. Strach, że się z nim pokłócimy. Wrażenie, że wobec niego mamy jakieś obowiązki, które musimy spełnić. I poczucie winy, kiedy nam się to nie uda. Tak w kółko.

Pojęcie FOG opisała psychoterapeutka Susan Forward. Twierdzi ona, że zrozumienie i uświadomienie sobie tych trzech rzeczy jest ważne dla tych, którzy są kontrolowani i nie chcą już robić nic, co by było dla nich nieprzyjemne, obciążające lub po prostu mają już dość poświęcania się dla tego drugiego.

Ludzie pod naciskiem emocjonalnym stają się pewnego rodzaju ofiarami, które są zmuszone czuć odpowiedzialność za różne rzeczy. Jeśli stanie się to kilka razy, mogą wpaść do zamkniętego koła – będą pozwalać na kierowanie swoimi decyzjami, zachowaniem, są zagubieni w „psychologicznej mgle“, tak ten stan określiła Doris Lessing.

Rodzaje szantażystów emocjonalnych

Po uświadomieniu sobie, że żyjesz z szantażystą, musisz przejść do następnego kroku i zorientować się jakiego jest rodzaju. Nie wszyscy szantażyści są tacy sami, każdy używa innej „metody“, lub też korzysta z kilku naraz. Podstawowe rodzaje szantażystów, w zależności od tego, jak manipulują swoimi ofiarami, są cztery:

Chce ukarać Ciebie

Ten szantażysta da Ci do wyboru dwie możliwości, albo będzie po jego myśli, albo stanie Ci się krzywda. Obojętne jeśli ta krzywda ma być fizyczna, czy psychiczna, wiesz że nie będzie to przyjemne. „Zrób to (co chcę), albo Cie zostawię (rozbiję Twój ulubiony przedmiot, dam Ci w twarz, pójdę tam z kimś innym, itd.). W najgorszym przypadku może się to skończyć nawet rozstaniem.

Chce ukarać samego siebie

Ten człowiek natomiast zrobi krzywdę sam sobie, jeśli nie dostanie tego, czego chce. Będzie to znów krzywda fizyczna lub psychiczna. Fizyczna może dotyczyć wszystkiego, od samookaleczenia aż do prób samobójczych. Psychiczną określamy jako udawane żałowanie samego siebie, płacz, wszystko co zmusi Cię do cierpienia wraz z nim.

Męczennik

Za każde jego nieszczęście winę ponosisz tylko i wyłącznie Ty. Czy mogłeś mieć na to wpływ, czy też nie, zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co się mu przytrafiło. Ani czytanie w myślach nie wystarczyło. Możliwe też, że szantażysta coś chce, ale Ty nie masz pojęcia co. Z tego powodu gniewa się na Ciebie coraz bardziej i bardziej, by na koniec stwierdzić „Popsułeś mi cały dzień“.

Coś za coś

Związek z męczącym szantażystą jako jedyny ma swoje „zalety“. Wykorzystuje on bowiem taktykę – zrób co chcę ja, a kiedy to zrobisz (najlepiej bez sprzeciwu), to dostaniesz co będziesz chcieć (pieniądze, ubrania, „miłość“). Ten człowiek jest w stanie zaoferować cokolwiek, ale jego warunki nie należą do najprostszych do spełnienia. Za wszystko musisz ponosić ofiarę, jego bawi obserwowanie tego, robi sobie z Ciebie kukiełkę do zabawy.

7 przydatnych rad

Ostatni, najważniejszy krok – rozwiązanie sprawy. Porozmawiaj z szantażystą, który zatruwa Ci życie.

Staraj się zrozumieć tego drugiego – tacy ludzie zazwyczaj mają za sobą tramę i starają się ją sobie w jakiś sposób zrekompensować. Jeżeli nie masz w domu kompletnego wariata, z czasem zrozumie, że zachowywał się źle i zmieni swoje zachowanie.

Nie pozwól zrzucić winy na siebie. On bardzo dobrze wie, że dostanie Cie tym do takiego stanu, w którym znowu będzie mógł Tobą swobodnie manipulować. Nie daj się i bądź silny! Unikaj konfliktów, jak to tylko możliwe. Staraj się uspokoić tego drugiego słowami: „Porozmawiamy o tym dopiero wtedy, kiedy oboje będziemy spokojni.”, „W ten sposób nic nie rozwiążemy, co Ty na to abyśmy porozmawiali jak dorośli ludzie?”. To ostanie zdanie jest magiczne, ponieważ teraz to Ty dajesz mu wybór, a równocześnie nie jest to rozkaz typu: „Chcę aby to było tak a nie inaczej...”. Odpowiednia komunikacja pomiędzy partnerami daje każdemu związkowi nową szansę.

Na jego negatywne słowa i konflikty możesz reagować w pozytywny sposób, np.: „Rozumiem, że jesteś wkurzony (że jest Ci przykro, że jesteś smutny), przykro mi z tego powodu.” – to są zdania, którymi go rozbroisz, ponieważ nie będzie tego oczekiwać, w końcu aż do teraz byłeś mu podległy. Nigdy nie dopuść do kłótni, ponieważ w jej trakcie może Cie umyślnie zranić psychicznie lub fizycznie.

Nie ugnij się, oczywiście aż do momentu, kiedy sam nie będziesz tego chciał. Możesz też zaproponować kompromis, jeśli partner będzie w stanie przystąpić na niektóre Twoje wymagania. Wtedy się okaże, jaki jest naprawdę.

Będziesz musiał pozostać silnym nawet jeżeli Twój partner jest typem, który „ukarze sam sebie”. Nie będzie dla niego problemem rozpłakać się na zawołanie albo mieć „dzięki Tobie” zły humor. Pamiętaj, to nie jest Twoja wina. On się tylko stara tę winę Ciebie zrzucić.

Musisz być odpornym i określić granicę, oprzeć się wymaganiom i wytrzymać ciśnienie. Nie będzie to proste, ale bądź zdecydowany!

Kilka słów na koniec

Kiedy już nie będziesz umiał sobie poradzić, najlepiej zrobisz jeśli zwrócisz się o pomoc do specjalisty. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem byłoby jak najszybsze zerwanie z szantażystą, zachowanie zimnej krwi. Jednakże wiemy, że tak samo jak trudno jest żyć u boku takiego człowieka, tak samo trudno jest od niego odejść. Dlatego nie zadręczaj się i wybierz się do psychologa w Twojej okolicy, który pomoże ci wydostać się z tej sytuacji.  

A może masz już taki związek za sobą i teraz szukasz swojego szczęścia gdzieś indziej? W takim razie zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i poznaj kogoś już dziś!

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: