Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

7 powodów, dla których warto czytać

27.kwiecień 2020
7 powodów, dla których warto czytać

Z powodu aktualnej sytuacji mamy wiele wolnego czasu. Dlaczego nie wykorzystać go w produktywny sposób, np. z ciekawą książką?

Czytanie redukuje stres

Nie ważne, jak bardzo się stresujesz z powodu pracy, relacji panujących w domu, czy też z niezliczonej ilości innych przypadków, z którymi masz do czynienia na codzień, to wszystko zniknie, kiedy zatracisz się we wspaniałej opowieści. Dobrze napisana powieść może cię przenieść do całkiem innego świata, a ciekawy artykuł jednocześnie odpręży i pozwoli skupić się na danej chwili. Niezależnie od tego, co zdecydujesz się przeczytać (książkę, gazetę, komiks klasyczny czy mangę), umożliwi ci to uwolnić się od napięcia i odpocząć, ewentualnie też uzupełnić utracone zapasy energii.

Czytanie stymuluje

Badania wykazały, że stymulacja duchowa może opóźnić rowój i przebieg choroby Alzheimera i demencji u ludzi, sprawia ona bowiem, że mózg jest stale absorbowany i włączony do różnego rodzaju działań, dzięki którym nie tylko go ćwiczymy, ale też zapobiegamy utracie energii. Tak samo, jak każdy inny mięsień w ciele, mózg wymaga regularnych ćwiczeń, aby był silny i zdrowy. Udowodniono także, że rozwiązywanie zagadek i granie w gry, takie jak szachy, jest pomocne przy stymulacji kognitywnej.

Czytanie uczy

Wszystko, co czytasz, wypełnia twój umysł nowymi informacjami, które mogą ci się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Im więcej wiedzy zyskasz czytając, tym lepiej będziesz przygotowany, kiedy przyjdzie ci stawić czoła jakiemuś wyzwaniu. Wiedzę zaczerpniętą z książek możesz też wykorzystać przy szukaniu nowej pracy.

Czytanie poprawia umiejętność logicznego myślenia

Czytałeś kiedyś wspaniałą, pełną tajemnic powieść i doszedłeś do rozwiązania zagadki, jeszcze przed końcem książki? Jeżeli tak, oznaca to, że wykorzystałeś krytyczne i analityczne myślenie zwracając uwagę na wszystkie dostępne szczegóły i na ich podstawie wyciągnąłeś wnioski. Czytanie książek rozwija w człowieku umiejętności logicznego myślenia i analizowania sytuacji, które mogą okazać się niezwykle przydatne również w prawdziwym życiu.

Czytając uczymy się nowych słów

Odnosi się to do powyższego tematu: Im więcej czytasz, tym więcej słów się nauczysz - słów, które staną się nieodłączną częścią twojego słownika. Zdolności retoryczne są ogromnym plusem w każdym zawodzie, a świadomość tego, że potrafisz śmiało rozmawiać z przełożonymi, pomoże Ci dażyć samego siebie większym szacunkiem.

Czytanie książek jest również pomocne i ważne jeżeli chcesz się nauczyć języka obcego. Jest to doskonały i przyjemny sposób nie tylko na uczenie się nowych wyrazów, ale też zapamiętanie w jakim kontekście możesz ich używać. Poprawia to umiejętności pisania i mówienia w danym języku.

Czytanie poprawia koncentrację

Kiedy czytasz, cała twoja uwaga skupiona jest na opowiadaniu, podczas gdy reszta świata w tym momencie przestaje istnieć. Postaraj się czytać coś 15-20 minut przed rozpoczęciem pracy (na przykład podczas podróży komunikacją miejską), a zobaczysz, że po przyjściu do pracy o wiele łatwiej będzie ci się skupić.

Czytanie odpręża

Poze odprężeniem, które towarzyszy lekturze każdej dobrej książki, jest możliwe, że temat, który się tam porusza, wywoła w nas wewnętrzny spokój. Udowodniono, że czytanie tekstów o tematyce duchowej może obniżać ciśnienie krwi i wywoływać uczucie spokoju.

Szukasz partnera/partnerki, z którym będziesz mógl dyskutować o książkach? W takim razie zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym już teraz!

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: