Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

7 ciekawostek o pączkach

11.luty 2021
7 ciekawostek o pączkach

Tak, to już dziś! Dzisiaj wszelkie diety są zakazane a my możemy oddać się słodkiej przyjemności, jaką jest jedzenie pączków i chrustów. Z okazji tego „smacznego” święta przygotowaliśmy dla was kilka ciekawostek o pączkach, którymi mamy nadzieję już się zajadacie. Zatem pączki w dłoń i do lektury!

Jak wiadomo, Tłusty Czwartek to dzień w kalendarzu chrześcijańskim, który przypada na ostatni czwartek przed wielkim postem. To również ostatni dzień karnawału. Tak samo, jak data Wielkanocy, także data Tłustego Czwartku jest co roku inna. Jest to więc święto ruchome, które może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca. Więcej na temat samego święta już pisaliśmy w artkule z poprzedniego roku, jeśli masz ochotę, kliknij tutaj i przeczytaj więcej. Dzisiaj jednak skupimy się przede wszystkim na tym, co Polacy w Tłusty Czwartek lubią najbardziej, czyli oczywiście na pączkach!

7 ciekawostek o pączkach

Pączek to przysmak wykonany z ciasta drożdżowego nadziewany marmoladą/dżemem, konfiturą różaną, czekoladą, budyniem a niekiedy również twarogiem. Zazwyczaj polewa się je lukrem lub posypuje cukrem pudrem.

Słony smakołyk

Nie, nie pomyliliśmy się. Na samym początku pączków nie przygotowywano na słodko, lecz właśnie na słono. Smakiem przypominały bardziej chleb. Do środka zamiast słodkiego dżemu wkładano słoninę a całość smażono na smalcu. Takie słone pączki podawano z tłustym mięsiwem i (jakże by inaczej) zapijano wódką. Swoje pochodzenie słone pączki najprawdopodobniej zawdzięczają kuchni arabskiej.

Pampuchy, kreple czy pączki?

W dawnych czasach, w Polsce pączki nazywano pampuchami lub kreplami, co ciekawe - to nazewnictwo nadal stosuje się na Górnym Śląsku. Takie starodawne pączki podawano ze skwarkami.

Żywot człowieka poczciwego

Mnisi w średniowieczu również znaleźli sobie okazję do „słodkiego grzechu”. Podczas ostatków przygotowywali oni tzw. craphun, czyli smażone ciastka drożdżowe. Brzmi ciekawie, prawda? O pączkach przygotowywanych przez lubiących łakocie mnichów po raz pierwszy wspomniał Mikołaj Rej, konkretnie w swoim dziele literackim „Żywot człowieka poczciwego”. Możemy tam bowiem znaleźć następujące sformułowanie: „Mnieysi stanowie pieką kreple, więtsi torty.” – czyli jak widać, jedzenie pączków ma w naszym kraju naprawdę długą tradycję.

Twarde jak skała

Kiedy w II połowie XVI wieku pojawiły się w Polsce słodkie pączki – nadal daleko im było do dzisiejszego ideału. Dlaczego? Otóż były one wyjątkowo twarde. Dopiero w XVIII wieku zaczęto dodawać drożdży do ciasta, dzięki czemu zyskały one formę podobną do tej, którą znamy dziś. W „Opisie Obyczajów” Jędrzeja Kitowicza możemy znaleźć taki opis pierwszych polskich pączków: „Starościweckim pączkiem trafiwszy w oko mógłby go podsinić, dziś pączek jest tak puchlny, tak lekki...

Prekursorzy pączków

Niektórzy przypisują autorstwo współczesnej formy pączków Cecylii Krapf, która żyła pod koniec XVII wieku i sprzedawała w swojej wiedeńskiej cukierni ciasto drożdżowe w kształcie kuli, które nadziewała owocami. Istnieje jeszcze inna teoria, o pewnym berlińczyku, który marzył o świetlanej karierze w priskiej armii. Niestety, z powodu złego stanu zdrowia mogł trafić jedynie do kuchni polowej. To właśnie tam, chcąc dać upust swoim zapędom militarystycznym – stworzył słodkie ciastka drożdżowe w kształcie kul armatnich.

Pączek szczęście ci przyniesie

Zgodnie ze staropolską tradycją na szlacheckich dworach, do niektórych pączków wkładano orzecha bądź migdała. Osoba, która wybrała pączka z „niespodzianką” miała zapewnione szczęście i dobrobyt na cały rok. Zwykły „szary” lud poznał smak pączków dopiero na przełomie XIX i XX wieku.

Ile pączków zje przeciętny Polak?

W dzisiejszych czasach również istnieją przesądy związane z tym świętem, najbardziej znany jest ten, dotyczący pączkowych abstynentów. Mówi się bowiem, że jeśli nie zjesz ani jednego pączka w Tłusty Czwartek, czeka cię nieszczęście. Jednak nikt z nas chyba nie musi się tego obawiać. Przeciętnie w Tłusty Czwartek zjadamy około 2-3 pączków na osobę! Inne badania potwierdzają, że Polacy tego dnia zjadają około 100 milionów pączków. Imponujące, prawda?

Ile pączków w Tłusty Czwartek zjadasz ty? Masz jakiś swój rekord? Pochwal się nim z kimś ponznanym na naszym portalu randkowym! Nie masz jeszcze konta? W takim razie zarejestruj się już teraz całkowicie ZA DARMO!

Życzymy smacznego!

[nk]

Udostępnij ten artykuł na: