Aloe vera to roślina, a właściwie sukulent i choć może się to wydawać niezwykłe, należy do tego samego rzędu roślin co cebula oraz czosnek... Czego jeszcze o nim nie wiemy?
Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, to aloe vera z pewnością zasługuje na Twoją uwagę. Pozytywny wpływ tej rośliny na ludzkie zdrowie znany jest nie od dziś, człowiek korzysta z jej dobroczynnych efektów już od wieków. Aloe vera ma szerokie zastosowanie. Sok z tej rośliny wykorzystywany jest m.in w kosmetyce, ale idealnie pasuje również do sałatki.
Aloes zawiera ponad 200 aktywnych składników w tym witaminy, minerały, aminokwasy, enzymy, polisacharydy i kwasy tłuszczowe Roślina aloe vera zawiera wiele witamin, w tym witaminy A, C, E, B1, B2, B3, B6, kwas foliowy i cholinę. Aloe Vera to jedna z niewielu roślin, która zawiera witaminę B12. Możemy w niej znaleźć substancje mineralne takie jak: wapń, magnez, cynk, chrom, selen, sód, żelazo, potas, miedź, mangan.
Jak już wspominaliśmy aloes, jest sukulentem czyli rośliną która przystosowała się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody wykształcając tkankę wodną służącą do jej gromadzenia oraz szereg dalszych adaptacji w budowie i fizjologii. Liście aloesu są wypełnione jasną żelową substancją w której jest około 99% wody.
Aloe vera ma podobne działanie do ziarenek chia, phsyllium i glonów morskich. Zawarty w nim żel pomaga usunąć toksyny i szkodliwe substancje znajdujące się w jelitach (przede wszystkim w jelicie grubym) z organizmu.
Aloes jest znanym adaptogenem. Adaptogen wzmacnia naturalną odporność organizmu na stres i traumy, stosowany jest również w stanach wyczerpania i niepokoju. Stwierdzono, że działanie adaptogenne aloesu polega na balansowaniu bio-chemii organizmu, stymulując mechanizmy obronne i adaptacyjne ciała.
Polisacharydy zawarte w soku z aloesu stymulują makrofagi, których główną funkcją jest obronna organizmu: fagocytoza oraz synteza różnych produktów biorących udział w procesach immunologicznych. Aloes przyczynia się do zwalczania wolnych rodników, zatem opóźnia procesy starzenia. Aloes stosuje się też do zmniejszenia gorączki.
Aloes zawiera 12 substancji, w tym beta-sitosterole, które mogą pomóc spowolnić lub zahamować stan zapalny. Aloes pomaga przy bólach stawów spowodowanych ich sztywnością, może też poprawić ich ruchomość.
Przyśpieszenie trawienia i odtrucie organizm będzie skutkować większymi możliwościami utraty wagi, bowiem poprawienie trawienia i oczyszczenie organizmu sprawia że każda kuracja odchudzająca działa efektywniej. Pozbycie się toksyn z organizmu sprawi, że będziemy mieli więcej energii i nie będziemy nas prześladowało ciągłe uczucie zmęczenia.
Ze względu na swe właściwości lecznicze aloes jest jednym z podstawowych związków stosowanych w przemyśle kosmetycznym. Pomaga leczyć rany i jest świetny do stosowania miejscowego na oparzenia, otarcia skóry, łuszczyce i ugryzienia owadów. Aloes działa jak środek przeciwbólowy, doskonale łagodzi zranione miejsca. Aloes działa również przeciwświądowo i ma właściwości ściągające, zazwyczaj stosuje się go w celu zmniejszenia krwawienia z otarć i uszkodzeń naskórka. Aloes poprawia elastyczność skóry przez zwiększenie ilości kolagenu i elastyny, jest również środkiem zmiękczającym i kojącym skórę. Pomaga dostarczyć tlen do komórek skóry, co zwiększa wytrzymałość i regenerację tkanki skóry. Wywołuje też zwiększony przepływ krwi przez rozszerzenie naczyń włosowatych w skórze.
Liście aloesu do przetworów powinny być starsze niż dwuletnie, ale młodsze niż pięcioletnie. Ogrodnicy zalecają kupowanie rośliny o wysokości ok. 30 cm, wtedy dolne liście będą się już nadawały do wykorzystania. Jeśli roślina będzie ma boczne pędy, wtedy wiadomo na pewno, że żyje już przeszło rok. Najlepszym surowcem jest gatunek Aloe vera. Aloes wymaga piaszczystej ziemi i jasnego stanowiska, ale nie lubi stać w pełnym słońcu. Podlewać trzeba umiarkowanie, raz lub dwa razy w tygodniu, żeby nie dopuścić do gnicia korzeni. Jeśli mamy zamiar wykorzystać liście na sok czy nalewkę - rośliny z której je obcinamy NIE podlewamy przez dwa tygodnie! Liście na przetwory ucinamy ostrym nożem tuż u nasady i wkładamy do lodówki na 24 godziny. Schłodzenie wzmaga aktywność składników aloesu.
Pęk liści aloesu (mniej więcej taki, żeby móc objąć go dwiema dłońmi) wkładamy na dobę do lodówki. Po wyjęciu obcinamy brzegi z kolcami i wydrążamy miąższ. Wrzucamy do do szerokiego dzbana i dodajemy 1/2 litra soku z cytrusów (pomarańczowy, grejpfrutowy, cytrynowy) i miksujemy. Tak otrzymany, zawiesisty sok można przetrzeć przez sitko, a następnie przelać do butelki z ciemnego szkła i umieścić w lodówce. Sok można przechowywać przez tydzień.
Jeśli nie masz możliwości przygotowania swojego własnego napoju, lub innych smakowitych i zdrowych przetworów z aloesu, w sklepie możesz kupić już gotowe. Z pewnością będą dostępne każdym większym mieście, w sklepach ze zdrową żywnością. Możesz się rozejrzeć w Warszawie, Krakowie, Katowicach, czy Wrocławiu.
[ivi]
Żródła:
https://www.naturalna-medycyna.com.pl/aloes-12-interesujacych-wlasciwosci-soku-z-aloesu.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/aloes-do-picia-jak-zrobic-sok-i-nalewke-z-aloesu-przepisy_40674.html