Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

5+ faktów o wspólnym mieszkaniu

10.grudzień 2022
5+ faktów o wspólnym mieszkaniu

Razem z partnerem zastanawiacie się nad wspólnym mieszkaniem? W takim razie koniecznie przeczytajcie nasz dzisiejszy artykuł, poradzimy wam, co powinniście przedyskutować, zanim zdecydujecie się na ten wielki krok.

Należy myśleć trzeźwo

I to w każdym przypadku! Obojętne czy jesteś tym „niemogacym się doczekać” czy tym, który ciągle się waha. O wszystkim możecie porozmawiać na spokojnie, wywoływanie kłótni czy sporów jest zbyteczne. Nie jesteś na tę rozmowę przygotowany/a, odetchnij głęboko i poproś swoją drugą połowę, abyście przeprowadzkę odłożyli na kiedy indziej. Pamiętaj jednak aby dotrzymać słowa! W przypadku, że słowa nie dotrzymasz mogą pojawić się komplikacje- zarzucanie ze strony partnera/partnerki, że z nim/nią nie chcesz zamieszkać itp.

Porozmawiajcie o swoich pragnieniach

Pozytywnie nastawiony typ – uspokój się trochę. To jasne, że się cieszysz, że będziesz spędzać ze swym partnerem/partnerką więcej czasu. Tylko czy jesteście na to oboje gotowi? Spróbuj wczuć się w tego drugiego. Dlaczego właściwie tak bardzo Ci zależy na wspólnym mieszkaniu? Czy nie jest to przypadkiem ze strachu przed utratą ukochanego/ukochanej? Może chcesz go/ją mieć „na oku”? Dobrze Ci zrobi, jeżeli troszkę zwolisz i przemyślisz to dokładniej.

Typ nastawiony z rezerwą – nie jest złym pomysłem zadać sobie to samo pytanie jak w powyższym przypadku. Dlaczego tak bardzo nie chcesz wspólnego mieszkania? Jeżeli będziesz mieć naprawdę dobre argumenty, nie bój się ich użyć. Usiądź ze swoim ukochanym/ukochaną i spokojnie porozmawiajcie. Daj również partnerowi/partnerce możliwość wyrażenia swojego zdania a z pewnością dojdziecie do porozumienia 

Kto się przeprowadzi?

To jest bardzo ważne pytanie na początek. Dziewczyna do chłopaka, chłopak do dziewczyny czy może oboje do nowego mieszkania? Rozważcie wszystkie za i przeciw tych możliwości, które macie (wielkość, położenie...) a dopiero później zastanawiajcie się nad przeprowadzką do czegoś całkiem nowego. Dla niektórych z was będzie to oznaczać wiele kompromisów – przeprowadzka do innego miasta itd.

Kiedy się przeprowadzić?

Zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem przeprowadzka (lub szukanie wspólnego mieszkania) tydzień po poznaniu partnera. Z drugiej strony czekanie ze wspólnym mieszkaniem aż do ślubu również nie jest idealnym rozwiązaniem. Wiele osób uważa, że wspólnym mieszkaniem „wypróbuje” wpólne życie i zobaczy jak im to wyjdzie. Drudzi jednak twierdzą, że wspólne mieszkanie to nie jest jazda próbna jak w przypadku kupna auta, kiedy po przetestowaniu zdecydujemy się go nie kupować, ponieważ było już używane. Oba warianty są skrajne, ale w każdym znajduje się ziarnko prawdy.

Wspólne mieszkanie nie powinno być traktowane jako test czy próba. To Twoje życie, żyjesz w teraźniejszości i żadne „testy” nie wchodzą w grę, kiedy już coś zrobisz, nie możesz tego odwrócić. Jeżeli wam nie wyjdzie, świat się nie zawali, postaraj się nie ranić niczyich uczuć twierdząc, że to tylko próba a on/ona jest  po prostu obiektem Twego „testu”. Aby wasze wspólne mieszkanie nie przechodziło przez żaden trudny okres, przygotowaliśmy dla was kilka rad na szczęśliwe współżycie.

Co dalej?

Przestrzeń

Odpowiednia ilość przestrzeni jest bardzo ważna. Wiele par decyduje się na dzielenie jednej przestrzeni aby móc zaoszczędzić. To jednak nie może oznaczać, że nie będziecie mieli dostatecznie dużo miejsca na to aby mieć chwilę tylko dla samego siebie. Nie każda para może sobie pozwolić na mieszkanie dwupokojowe. Ale nawet kawalerkę można rozsądnie podzielić, choćby „Twoim” kątem miałby być stół stojący w rogu. Pokój możecie odgrodzić na przykład wielką szafą.

Komunikacja

Podstawą wspólnego mieszkania jest komunikacja między partnerami. Jest kluczem do zdrowego związku. Ludzie, którzy potrafią ze sobą rozmawiać, nie muszą niczego udawać. To normalne, kiedy dwoje ludzi żyje razem, że czasem „działają sobie na nerwy” i troche się kłócą. Komunikacja jest tutaj właśnie po to, aby pomogła rozwiązać tego rodzaju sytuacje na spokojnie. Rozmawiajcie o tym, co was trapi oraz o tym, co raduje. Postaraj się pocieszyć tego drugiego jakimś miłym słówkiem, zamiast go atakować. Mówcie o swoich potrzebach, pragnieniach, snach i starajcie się być otwarci, pomocni i wyrozumiali.

Czas bez siebie

Kiedy para zacznie mieszkać razem, w pierwszej kolejności ulegnie zmianie ilość spędzanego wspólnie czasu. Nagle jesteście razem bez przerwy. Aby nie pojawiały się kłótnie, ważne jest, aby jeden respektował potrzeby drugiego i odwrtonie, abyście nie bali spełniać swoje pragnienia. Jeżeli będziesz chcieć wyjść w sobotę wieczorem do miasta, dlaczego nie? Każdy potrzebuje czasu dla siebie. Tym, że nie będziecie ciągle razem, będziecie mieli więcej tematów do rozmowy, na przykład: „Nie uwierzysz, co się mi dzisiaj stało/ co dzisiaj widziałem/widziałam...”.

Realistyczne oczekiwania

Pary, którym wychodzi, nieoczekują od siebie niemożliwego. Są bowiem świadome, że związek jest bardziej dodatkiem do ich życia a nie całym ich życiem. Kiedy zaczynasz mieszkać ze współlokatorem nie zakładasz, że wasze wspólne mieszkanie będzie cudowne i szczęśliwe, liczysz się z różnego rodzaju kłótniami i nieporozumieniami. Dlaczego w związku miałoby być inaczej? Nie ma tutaj właściwie wielkiej różnicy.

Relacje "na zewnątrz"

Kiedy zaczniecie mieszkać razem, łatwo jest odizolować się od życia społecznego i przyjaciół. Na początku nie będziesz świadom tego, że z powodu partnera/partnerki zrezygnowałeś ze swoich społecznych potrzeb. Nawet jeżeli związek napełnia Cie szczęściem, nie pozwól aby był tym jedynym, który Ci je przynosi. Utrzymuj kontakt z przyjaciółmi, idź z nimi na kawę czy drink i nie bój się zostawić partnera/partnerkę w domu.

Podział domowych obowiązków

Ustalcie, wykonywanie których prac domowych wam „nie przeszkadza”, a których wręcz nienawidzicie. Uzgodnijcie jakiś plan, w przeciwnym wypadku będziecie się ciągle kłócić o to, kto myje naczynia a kto wyciera kurze. Nauczcie się kompromisów i podziału obowiązków.

Nie śpiesz się, daj sobie czas na podjęcie decyzji. Wszystko dokładnie przemyśl. Kiedy zamieszkacie razem, zaczniecie działać jako drużyna, zatem pomagajcie sobie nawzajem i miejcie na uwadze dobro tego drugiego. Naucz się przepraszać za swoje błędy i spokojnie rozwiązywać problemy. Bądźcie szczęśliwą parą.

Nie chcesz być już dłużej sam/a? Szukasz partnera/ki? Zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i znajdź kogoś już teraz!

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: