Jakie masz plany na tegoroczne wakacje? Masz ochotę wyruszyć w „stronę słońca" z pomocą turystyki indywidualnej ale nie wiesz, od czego zacząć? Podpowiemy!
Zacznij od poszukiwań biletów lotniczych. Sprawdź różne strony internetowe, zaloguj się do newslettera i przejrzyj wszystkie korzystne oferty. Nie zapomnij o Facebooku. Oczywiście musisz się liczyć z tym, że nie jesteś jedynym człowiekiem, który szuka czegoś takiego. Musisz działać szybko, ponieważ te najlepsze oferty znikają najszybciej. Z otrzymywania informacji możesz zrezygnować w dowolnym momencie. Jeżeli uda Ci się znaleźć bilety, których pragniesz, musisz być przygotowany i wiedzieć, czy będziesz mieć ze sobą wielkie bagaże czy tylko bagaż podręczny. Rozmiary bagażu są różne, szczegółowych informacji każda firma udziela z osobna, zazwyczaj maksymalna waga wynosi 8kg, a maksymalne rozmiary to 55x40x20cm. Uważaj, na literówki i błędy podczas wypełniania zamówienia. Za każdą zmianę, czy poprawkę będziesz musiał dopłacić. Skontroluj adres e-mail, który podajesz, ponieważ otrzymasz na niego potwierdzenie o kupnie biletu. Po informacje możesz udać się również do biura podróży. Najwięcej pieniędzy z całego budżetu zabiorą koszty transportu. Podczas planowania trasy rozważaj różne formy transporu.
Przy kupnie biletu musisz wspomnieć o tym, że podróżujesz z dzieckiem. Ile lat będzie Twojemu dziecku kiedy je weźmiesz w jego pierwszą podróż samolotem, to zależy tylko od Ciebie. Musisz się jednak dobrze zastanowić. Podróżowanie z niemowlęciem, czy większym dzieckiem oznacza, że będziesz potrzebować ze sobą więcej rzeczy oraz wózek. Wózki przewożone są za darmo, ale podczas załadunku i wyładunku nie będą z nim postępować zbyt ostrożnie. Postaraj się go jakoś zapakować, zabezpieczyć, aby nie uległ uszkodzeniu. Dziecko do dwóch lat, nie może mieć własnego miejsca siedzącego, będziesz musiał je mieć całą drogę na kolanach. Jednakże warunki i cena podróży z dziećmi będą zależeć od firmy lotniczej, którą wybierzesz.
Bilet już masz, teraz zajmij się zakwaterowaniem. Możesz wyruszyć na ślepo i liczyć na to, że coś gdzieś znajdziesz. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że będziesz mieć gdzie spać, zakwaterowanie zacznij załatwiać przed odjazdem. Im wcześniej zaczniesz szukać biletów i hotelu, tym większy będziesz mieć wybór. Co najważniejsze, cena również będzie niższa. W internecie masz do dyspozycji wiele portali, na których możesz znaleźć zakwaterowanie. Każdy portal ma swój regulamin, w którym opisuje zasady dotyczące płacenia i terminów (np. do kiedy możesz odwołać swó wyjazd bez żadnych sankcji z powodu choroby, lub znalezienia lepszej oferty). Warunki przejrzyj jeszcze przed złożeniem zamówienia. Musisz też sprawdzić, jakie dany portal ma referencje. Jaką pomoc mogą Ci zaoferować, gdyby pojawiły się jakieś nieprzyjemności. Nawet jadąc z biurem podróży może się stać, że będziesz mieć problemy z zakwaterowaniem, hotelem i tym co w nim zastałeś.
Jak się dostaniesz z lotniska do miejsca zakwaterowania? Możesz wynająć auto tuż po przylocie, albo już na tydzień przed przylotem, przez internet. Cena za wynajem auta na miejscu będzie z pewnością wyższa, niż ta którą byś miał rezerwując je o tydzień wcześniej. Czas oczekiwania
Załatw sobie ubezpieczenie. Jeżeli wybierasz turystykę indywidualną, będziesz potrzebować ubezpieczenia. Ceny i warunki ubezpieczenia możesz porównać na stronach internetowych. Wydrukuj bilety, skontroluj paszport, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś. Postaraj się o to, abyś miał roaming w swoim telefonie, rozmień pieniądze, zaopatrz się również w drobne, zrób kopie wszystkich dokumentów, zaszczep się i przeczytaj coś o kraju, do którego się wybierasz, abyś miał jakąś wiedzę. Kup mapy i zaplanuj drogę z lotnistka do miejsca zakwaterowania. Na mapie znajdź wszystkie interesujące Cię miejsca i pamiątki, które mógłbyś odwiedzić, patrz również na ceny. Zwiedzanie niektórych pamiątkowych miejsc wymaga wcześniejszej rezerwacji on-line, tak jak to jest np. w przypadku wieży Eiffla.
Bądź tam przynajmniej o dwie godziny wcześniej. Musisz liczyć się z tym, że w drodze na lotnisko może Cię spotkać jakaś nieprzyjemna i nieoczekiwana sytuacja. Sprawdź wcześniej, z którego lotniska i którego terminalu odlatujesz. Po przyjściu na lotnisko, obsługa lotniska zapakuje Twój bagaż do folii (jeżeli nie zrobiłeś tego w domu), zapobiegnie to uszkodzeniom w trakcie transportu. Na tablicach informacyjnych znajdziesz swój lot i miejsce odprawy. Tutaj Twoje bagaże zostaną zważone i wysłane do załadunku. Wózek dziecięcy odprawia się przed wejściem do samolotu. Kiedy Twój bagaż będzie już odprawiony, z biletem w ręku udaj się na kontrolę bezpieczeństwa. Wyrzuć wszystkie płyny, które masz przy sobie, zgodnie z przepisami możesz przewoźić tylko 100ml. Jeżeli w bagażu podręcznym masz szampon, leki... musisz to mieć zapakowane osobno do plastykowego woreczka. Wszystkie opakowania muszą być pełne, jeśli będą tylko częściowo zapełnione, kontrola je wyrzuci. Szczegółowe informacje znajdziesz na portalach zajmujących się sprzedarzą biletów lotniczych, lub w biuletynach informacyjnych na lotnisku.
Swoją podróż zaplanuj mądrze. Bilety lotnicze i pociągowe są najważniejszą częścią Twoich podróżnych wydatków. Przemyśl wszystko w najdrobniejszych szczegółach. Im więcej miejsc będziesz chciał odwiedzić, tym więcej czasu spędzisz w drodze. Podróżowanie powinno polegać przede wszystkim na relaksie i odpoczynku, a nie na robieniu czegoś ponad własne siły i ciągłym planowaniu tras. Wybór kierunku rozważ już na samym początku, podczas obliczania wydatków, abyś miał pewność, że możesz sobie pozwolić na taki urlop i że będziesz z niego czerpać radość. Jeszcze jedna dobra rada: w trakcie podróży może się stać cokolwiek, dlatego dobrze jest mieć ze sobą jakieś dodatkowe pieniądze.
[ivi]